«Այս մարդկանց հետ հեռանկար ու ապագա չունենք, և նրանց իրենց տեղը պետք է ցույց տալ». «Փաստ»
Այսօրվա իշխանությունները մեր ժողովրդի նվիրական նպատակների հետ ընդհանուր ոչինչ չունեն: Իշխանության է մի զանգված, որն օտարված է ամեն հայկականից, և որի աշխարհայացքը ձևավորվել է սորոսական ու նմանաբնույթ արևմտյան գրանտային ծրագրերով: Ըստ այդ ծրագրերի, Ռուսաստանի նկատմամբ թույնի այնպիսի պաշար են ստացել, որ իրենց ընկալումներում ռուսը շատ ավելի մեծ թշնամի է, քան թուրքը, իսկ թուրքը թշնամի չէ, իր հետ այսօր կարելի է խաղաղ ապրել:
«Փաստի» հետ զրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի ներսում ու շուրջը կատարվող գործընթացներին, նման տեսակետ է հայտնել ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը: «Այս մարդիկ, կամա թե ակամա, ներգրավվել են մի այնպիսի նախագծում, որի նպատակը հայոց պետականության կործանման գնով Ռուսաստանի դիրքերն Անդրկովկասում թուլացնելն է, տարածաշրջանում ՌԴ-ի ներկայությունը զրոյացնելը: Մենք հակառուսական ուժերի ընկալումներում ընդամենը միջոց ենք՝ տարածք, որտեղից ռուսական ներկայությունը պետք է վերանա: Իշխանության եկածներն այս նպատակի համար պատրաստ են ոտնատակ տալ ազգային նպատակները: Շատ հստակ է հարցը. Արցախյան թատերաբեմում պատերազմ չէր կարող սկսվել, եթե այստեղ պետականակենտրոն իշխանություն լիներ: Եթե անգամ սկսված պատերազմի ընթացքում Հայաստանում իշխանության գային պետականակենտրոն ուժերը, մենք այդ պատերազմը կհաղթեինք: Անգամ եթե 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի կապիտուլ յացիայից հետո հասնեինք իշխանափոխության, հնարավոր կլիներ աղետն առնվազն գոնե մեղմել: Բայց մեր հակառակորդների՝ այս դեպքում առաջին հերթին բրիտանա-թուրքական տանդեմի սխեմայի էությունը հետևյալն է. Արցախը, Սյունիքը դարձնել թրքապատկան, արդյունքում Հայաստանը 20-25 հազար քառակուսի կմ-ով պետք է իբրև թե անկախ, բայց իրականում Թուրքիայից կրիտիկական կախվածություն ունեցող պետություն լինի: Այդ սցենարի պարագայում ռուսական ռազմաբազան պետք է դուրս բերվի՝ գերագույն նպատակը սա է, իսկ Հայաստանը պետք է ինտեգրվի թուրքական աշխարհին»,-ասաց մեր զրուցակիցը՝ նշելով, որ այս ամենի հետևանքով քվազի պետություն կունենանք:
«Մենք հիմա արդեն իսկ ունենք քվազի պետություն ու երբևէ այսքան կախյալ չենք եղել: Ընդ որում, կախյալ՝ հակահայկական կենտրոններից: Եթե այս իշխանությունը մնա, այդ կարգավիճակն էլ ավելի է սրվելու: Իսկ եթե Թուրքիայի հետ սահմանները բացվեն ամեն ինչ զիջելու գնով, ապա կարճ ժամանակում տնտեսական էքսպանսիայի միջոցով Հայաստանն ուղղակի կդադարի լինել հայերի պետությունը: Մեր բնակչությունն աստիճանաբար կկենտրոնանա քաղաքներում, գյուղատնտեսությունը կմեռնի: Արդեն իսկ համառ լուրեր են պտտվում, որ Թուրքիայից անշարժ գույք են գնում: Մեծ հաշվով, կյանքի է կոչվում բրիտանա-թուրքական սցենար, իշխանության են եկել նրանք, ովքեր այդ սցենարը կուրորեն սպասարկում են՝ բացարձակ մեղքի որևէ զգացում չունենալով: Զուգահեռ՝ հասարակությունն արթնանում է, որը պետք է հնարավորինս շուտ իր խոսքն ասի, իսկ պետականակենտրոն ուժերը պետք է մոբիլիզացնելու իրենց գործառույթը վայրկյան առաջ իրականացնեն: Ինչո՞ւ, որովհետև պետականության գահավիժումը շարունակվում է, տարածքների կորուստը՝ ևս: Ուղղակի պետք է հասկանալ, որ այս մարդկանց հետ հեռանկար ու ապագա չունենք, և նրանց իրենց տեղը պետք է ցույց տալ՝ նրանք իշխանության չպետք է լինեն»,-ասաց Դ. Ջամալյանը:
Անդրադառնալով առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին հայտարարություններին ու այդ ամբողջ գործընթացին՝ մեր զրուցակիցը շեշտեց. «Այդ նախապայմանների մի մասը կյանքի է կոչվել՝ սկուտեղի վրա Արցախը մատուցվել է թշնամուն: Նոր նախապայմաններ ևս ի հայտ են եկել: Ընդ որում, մեծ բավականությամբ իրենք «Զանգեզուրի միջանցք» ասվածն էլ սկուտեղի վրա կմատուցեին թշնամուն, եթե չլիներ ռուսական կանխող գործոնը: Մեծ հաշվով՝ տեղի է ունենում մեր ժողովրդին լկտիաբար խաբելու, մոլորեցնելու գործընթաց: Ընդամենը միամիտների համար ասվող սուտ է այն, թե հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առանց նախապայմանների է: Սա նաև հնարավոր ընդվզումը մեղմելու համար է ասվում: Նման բան չի կարող լինել: Այս մարդկանց բարոյական տհասության ստորին շեմը բացակայում է: Իսկ այն, որ իրենք կարող են ասել մի բան, անել հակառակը, ցանկացած քննադատական միտք ունեցող մարդ վաղուց նկատած կլինի: Սուբյեկտայնություն ունեցող ՀՀ-ն և Արցախը ձեռնտու են դաշնակից Ռուսաստանին և բարեկամ Իրանին: Այս երկրներում շատ լավ են հասկանում, որ մեծ խարդավանքի արդյունքում ՀՀ-ում իշխանության են եկել Հայաստանի պետական և ազգային շահի հետ առնչություն չունեցող մարդիկ: Սա հասկանալով, փաստորեն, Հայաստանի պետական շահի պաշտպանության գործն այս պահին իրենց վրա են վերցրել դաշնակից Ռուսաստանը և բարեկամ Իրանը: Մասնավորապես, «Զանգեզուրի միջանցք» կոչվող այդ աղետաբեր ու սարսափելի սցենարը կյանքի կոչելուն այսօր խոչընդոտում են այդ երկու պետությունները, որովհետև այդ սցենարի կյանքի կոչման պարագայում իրենք են հարվածի տակ հայտնվելու»:
Նա շեշտեց՝ ՀՀ այս իշխանությանը բերողների վերջնանպատակը Ռուսաստանին Անդրկովկասից հեռացնելն է: «Հանուն այդ նպատակի՝ իրենք պատրաստ են զոհել հայոց պետականությունը: Եթե իրենց հաջողվի հասնել այդ գերնպատակին, եթե Թուրքիայի հետ ձեռք բերվեն բոլոր խայտառակ համաձայնությունները, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ բոլոր հնարավոր պայմանագրերը կնքվեն, հաջորդ քայլը լինելու է ռուսական ռազմաբազան ՀՀ-ից դուրս բերելու հանրային տրամադրություններ ձևավորելու գործընթացը: Ինչ-որ պահից հետո այդ հարցը կտրուկ դրվելու է Ռուսաստանի առաջ: Չեմ բացառում, որ այդ վերջին քայլը ոչ թե Փաշինյանն անի, այլ դա անելու համար իր փոխարեն մեկ ուրիշին բերեն: Ի՞նչն է շատ Հայաստանում՝ գրանտային հակառուսականություն տարածող գործիչները:
Ըստ սցենարի, դրանից հետո լինելու է Սյունիքի օկուպացիա կամ էլ թրքացում՝ խաղաղության շղարշի տակ: Եթե ռուսական ռազմաբազան դուրս գա, սահմանները բաց լինեն, ռուս սահմանապահներ չլինեն, կարող է խաղարկվել նաև սցենար, ըստ որի, 30-40 հազարանոց, այսպես կոչված, միգրանտների բազմությունը, օրինակ՝ Մարգարայի կամրջով ճեղքի մեր սահմանը: Չի բացառվում, որ դրանից հետո Թուրքիայի կառավարությունը բարեկամ Հայաստանի կառավարությանը հորդորի մարդասիրություն հանդես բերել ու հոգալ այդ մարդկանց հոգսերը: Միգրանտների մեկ-երկու նման ճեղքման հետևանքով մեծ արագությամբ դեմոգրաֆիան փոխվելու է, իսկ որոշ ժամանակ հետո մեր երկրում փոքրամասնություն ենք դառնալու: Նման սցենար է խաղարկվում, բայց մենք մի բան պետք է հասկանանք. հայ-ռուսական դաշինքը այսօր հայոց պետականության մեջքը շտկելու միակ հնարավորությունն է, իսկ բոլոր նրանք, ովքեր Ռուսաստանին Հայաստանից կտրելու, այդ դաշինքը տարանջատելու կուրս են տանում, ուղղակի ծառայում են ադրբեջանա-թուրքական նպատակներին»,- ընդգծեց մեր զրուցակիցը:
Արթուր Դավթյանը չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլին Փետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա. «Ուժեղ Հայաստան» Մակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Միայն մեր ղեկավարությունն է, որը առանձնացրել է գերիների ազատ արձակման հարցը խաղաղության գործընթացից ու իբր առանձին է դրա շուրջ բանակցում. ադրբեջանագետ Զինվորական ծառայությունը դարձնելու ենք գրավիչ և պատվաբեր․ Ավետիք ՔերոբյանԻրանը ներդրումային առաջարկները կախում է որպես Թրամփի «հրազենային դիվանագիտության» արգելք․ CBS Նոր մանրամասներ` Աջափնյակի զինված դեպքիցՊատվիրե՛ք IDBank-ի Arca Classic քարտ և օգտվե՛ք մինչև 2% հետվճարի հնարավորությունից Ռուսաստանը երբեք չի եղել Ճապոնիայի հետ երկխոսության դադարեցման կողմնակից. Պեսկով IDBank-ն ամփոփեց IDsalary-ի շրջանակում անցկացվող խաղարկությունը․ 55 հաջողակները ստացան իրենց նվերները Մեկ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել. նոր մանրամասներ Աջափնյակի կրակnցների դեպքից Թրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար Բազմաթիվ հասցեներում գազ չի լինի փետրվարի 24-ին Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՄաhացել է Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Պոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՊաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի որոշմամբ Ռուսաստանը ուժեղացնում է արևմտյան սահմանների անվտանգությունը Փետրվարի 19-ին Կապանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր-համաձայնագիր կնքեց մարզի խոշոր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի հետԱրցախը փաստացի այլևս մեր վերահսկողության ներքո չէ, սակայն դա չի նշանակում, որ կարող ենք թույլ տալ մոռացության մատնել Արցախի թեման. Մեսրոպ Առաքելյան Հենց այսպիսի հոտ է գալիս քաղցկեղ ունեցող մարդու վրայիցՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են Ռուսաստանում հեշտացնում են բնակարաններում արև ային մարտկոցների տեղադրումը Արցախը օկուպացրել են Ադրբեջանի զինվшծ ուժերը, իսկ Հայաստանը՝ Ալիևի կամակատար քաղաքական ուժը. Արմեն Աշոտյան «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումԱնհայտ ամերիկյան ինքնաթիռ է հատել Ռուսաստանի սահմանը «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանՓետրվարի 20-ին առաջին անգամ ցուցադրվել է «Թոմն ու Ջերին» մուլտֆիլմը Ucom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Արարատի մարզում ՊՆ զինծառայող է մшհшցել․ ինչ է կատարվումՊատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ Ծառուկյան Երևանի և մարզերի հարյուրավոր հասցեներում երկար ժամանակ լույս չի լինելու Փաստեր Հաղարծին վանքի մասին, որոնք հաստատ չգիտեիր. բացահայտելով Հայաստանը (մաս 10)Մի շարք հասցեներում ջուր չի լինելու Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Վատ լուր․ օդի ջերմաստիճանը կփոխվի Հայաստան եմ վերադառնում խաղաղության ավելի մեծ վստահությամբ. Նիկոլ Փաշինյան ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Օբաման բացահայտել է գաղտնիքը՝ հայտարարելով այլմոլորակայինների գոյության մասին․ Թրամփ Երևան-Երասխ ճանապարհին «BMW»-ն դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից և բախվել ճամփեզրյա ծառերին․ կա զnh Հայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան Ադելիա Պետրոսյանն Իտալիայի օլիմպիական խաղերում զբաղեցրեց 6-րդ հորիզոնականը Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք ՉալաբյանԴոլարը թանկացել է, ռուբլին՝ էժանացել․ փոխարժեքն՝ այսօր