Իհարկե՝ ոչ: Եվ եթե մեր հարաբերությունների դաշնակցային բնույթից ինչ-որ բան մնացել է իրականում, ապա այն պետք է հատիկ առ հատիկ վերականգնել, կյանքի կոչել ողջ ծավալով: Խոսքս չի վերաբերում թղթով ամրագրված դաշնակցային հարաբերություններին, որովհետև դրանց և իրականության մեջ կա ռադիկալ տարբերություն: Կամ պետք է պարզապես բավարար չափով անկեղծ լինել սեփական հանրությունների հետ և հայտարարել, որ այդ ամենը չի գործում: Հակառակ դեպքում ոչինչ չի ստացվում և չի ստացվելու: Որովհետև մենք գործ ունենք մարդկային կյանքերի, հայրենիքի և նրա հատվածների, իրականում էկզիստենցիալ խնդիրների հետ, ուստի այս ամենն անտեսել կամ մեղմել հնարավոր չէ: Ունե՞նք արդյոք պատշաճ բանակցող նույն ՌԴ-ի հետ՝ ի դեմս ՀՀ իշխանություն կոչվածի: Ո՛չ, չունե՛նք, և, իհարկե, այս իշխանության հեռացումն ու նոր բանակցողի առկայությունն առկա հարցերի ճնշող մեծամասնությանն այլ բնույթ կհաղորդի:Կարծում եմ՝ հստակ պատկերացնում ենք, որ հարցերը միայն ՌԴ-ի ուղղությամբ չեն: Սա պետք է շատ հստակ ամրագրել:
Օրինակ՝ դիտարկենք ՀՀ սահմանին ԵՄ առաքելության դիտորդների հարցը: Դուք տեսե՞լ եք նրանց կողմից որևէ խնդրի ռեալ լուծում կամ կարգավորում, տեսե՞լ եք Ադրբեջանի ցինիկ կեցվածքի որևէ ձևով կանխարգելում, որևէ հարցի հետ կապված այնպիսի միջազգային աղմուկ, որն իրական ճնշում կապահովի Ադրբեջանի վրա: Եթե չենք տեսնում, նրանց այստեղ ներկայությունն ի՞նչ հարց է լուծում: Եթե խնդիրն Իրանի և/կամ ՌԴ-ի «նյարդերի ստուգումն է», դա կապ ունի՞ ՀՀ-ի և Արցախի շահերի հետ: Այս ամենը կարելի է ամփոփել մի պարզ բանաձևով. առաջին հերթին, այս ամենին հասցնողները պետք է ենթարկվեն լիարժեք պատասխանատվության, իրավական գործընթաց ներառող քննության: Երկրորդ՝ միևնույնն է՝ կան բազմաթիվ հարցեր արտաքին դերակատարներին և, իհարկե, նույն Ռուսաստանի Դաշնությանը:
Լճի մեջ ընկած 8 զբոսաշրջիկներին մահացած են հայտնաբերելՉկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետեւողականությամբ և նույն պրիմիտիվ հնարքներով նպատակադրված եւ հաջողությամբ խաբեն. Աշոտյան Արթուր Դավթյանը չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլին Փետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա. «Ուժեղ Հայաստան» Մակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Միայն մեր ղեկավարությունն է, որը առանձնացրել է գերիների ազատ արձակման հարցը խաղաղության գործընթացից ու իբր առանձին է դրա շուրջ բանակցում. ադրբեջանագետ Զինվորական ծառայությունը դարձնելու ենք գրավիչ և պատվաբեր․ Ավետիք ՔերոբյանԻրանը ներդրումային առաջարկները կախում է որպես Թրամփի «հրազենային դիվանագիտության» արգելք․ CBS Նոր մանրամասներ` Աջափնյակի զինված դեպքիցՊատվիրե՛ք IDBank-ի Arca Classic քարտ և օգտվե՛ք մինչև 2% հետվճարի հնարավորությունից Ռուսաստանը երբեք չի եղել Ճապոնիայի հետ երկխոսության դադարեցման կողմնակից. Պեսկով IDBank-ն ամփոփեց IDsalary-ի շրջանակում անցկացվող խաղարկությունը․ 55 հաջողակները ստացան իրենց նվերները Մեկ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել. նոր մանրամասներ Աջափնյակի կրակnցների դեպքից Թրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար Բազմաթիվ հասցեներում գազ չի լինի փետրվարի 24-ին Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՄաhացել է Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Պոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՊաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի որոշմամբ Ռուսաստանը ուժեղացնում է արևմտյան սահմանների անվտանգությունը Փետրվարի 19-ին Կապանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր-համաձայնագիր կնքեց մարզի խոշոր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի հետԱրցախը փաստացի այլևս մեր վերահսկողության ներքո չէ, սակայն դա չի նշանակում, որ կարող ենք թույլ տալ մոռացության մատնել Արցախի թեման. Մեսրոպ Առաքելյան Հենց այսպիսի հոտ է գալիս քաղցկեղ ունեցող մարդու վրայիցՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են Ռուսաստանում հեշտացնում են բնակարաններում արև ային մարտկոցների տեղադրումը Արցախը օկուպացրել են Ադրբեջանի զինվшծ ուժերը, իսկ Հայաստանը՝ Ալիևի կամակատար քաղաքական ուժը. Արմեն Աշոտյան «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումԱնհայտ ամերիկյան ինքնաթիռ է հատել Ռուսաստանի սահմանը «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանՓետրվարի 20-ին առաջին անգամ ցուցադրվել է «Թոմն ու Ջերին» մուլտֆիլմը Ucom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ․ Արարատի մարզում ՊՆ զինծառայող է մшհшցել․ ինչ է կատարվումՊատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ Ծառուկյան Երևանի և մարզերի հարյուրավոր հասցեներում երկար ժամանակ լույս չի լինելու Փաստեր Հաղարծին վանքի մասին, որոնք հաստատ չգիտեիր. բացահայտելով Հայաստանը (մաս 10)Մի շարք հասցեներում ջուր չի լինելու Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Վատ լուր․ օդի ջերմաստիճանը կփոխվի Հայաստան եմ վերադառնում խաղաղության ավելի մեծ վստահությամբ. Նիկոլ Փաշինյան ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Օբաման բացահայտել է գաղտնիքը՝ հայտարարելով այլմոլորակայինների գոյության մասին․ Թրամփ Երևան-Երասխ ճանապարհին «BMW»-ն դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից և բախվել ճամփեզրյա ծառերին․ կա զnh Հայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան Ադելիա Պետրոսյանն Իտալիայի օլիմպիական խաղերում զբաղեցրեց 6-րդ հորիզոնականը