Քաղաքագետ. «Հայաստանում կարող է շատ կտրուկ շրջադարձ լինել»
Երբ հեղափոխականը գալիս է իշխանության և պետական համակարգ, ինքն արդեն պետք է պետական գործիչ դառնա, որ կարողանա լուծել խնդիրները:
Իսկ երբ հեղափոխականը մնում է հեղափոխական ու չի կարողանում պետական գործիչ դառնալ, գնում է ձախողումների. կա՛մ պետական համակարգն է փլուզվում, կա՛մ նույն համակարգը դիմադրում է իրեն:
Այս կարծիքին է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը, ով նաև շեշտում է, որ նկարագրված դեպքում ղեկավարը ձախողումների պատճառներն իր մեջ չի փնտրում:
«Փորձում է գտնել քավության նոխազներ. մեկը կարող է լինել այս գործիչը, այն գործիչը, հետո մամուլի ներկայացուցիչը, հետո ՍԴ-ն և այլն:
Կարծում եմ՝ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այդ իրավիճակն է. նա եկել է իշխանության, բայց չի կարողանում դառնալ պետական գործիչ, ու քանի որ չի կարողանում, բնականաբար, խնդիրները ևս չեն լուծվի:
Այդ ամենի հետևանքով նույն պետական համակարգը սկսում է դիմադրել իրեն, և ինքն այդ դիմադրության մեջ քողարկված դավադրություն է տեսնում:
Այդ դավադրությունը տեսնում է տարբեր ուժերի կողմից՝ նախկիններից, իր շրջապատից, ուժայիններից, մամուլից, հոգևորականներից ու այսպես շարունակ:
Իսկ երբ պետության ղեկավարը թշնամանք ու ատելություն է արտահայտում, ինքն այդ երևույթները որպես կնիք դնում է նաև ամբողջ հասարակության վրա: Սա օբյեկտիվ է, քանի որ ցանկացած պետության ղեկավար իր տեսակով է փորձում տարածել իր պատկերացումները»,-«Փաստի» հետ զրույցում նկատում է քաղաքագետը՝ հավելելով, որ եթե երկրի ղեկավարը հանդուրժող է ու գիտակից, այլ պատկեր ունի նաև հասարակությունը:
«Իսկ թշնամանքը շերտերով է տարածվում. աղքատները հարուստներին են ատում, դատավորները սկսում են ատել փաստաբաններին, փաստաբանները՝ դատավորներին, հետո միասին սկսում են ատել դատախազական համակարգի աշխատակիցներին ու այսպես շարունակ:
Այս ամենի վերջնարդյունքը հասարակության խորը պառակտմանն է հանգեցնում:
Այս պարագայում բացի վնասից ուրիշ բան, առավել ևս՝ օգուտ հնարավոր չէ ունենալ, և ամբողջ խնդիրը հենց դա է»,-ասաց Ե. Բոզոյանը՝ ընդգծելով, որ թշնամանքի ու ատելության մթնոլորտի հետևանքների օրինակները առկա են թե՛ հարևան, թե՛ այլ պետություններում:
Հաշվի առնելով վերջին իրադարձությունները՝ կապված նաև իշխանության ներսում առկա իրավիճակի հետ, քաղաքագետը նշեց. «Աշխարհի բոլոր հեղափոխությունների ժամանակ հեղափոխությունը կամաց-կամաց խժռում է իր զավակներին, իսկ վերջում խժռում է իր ղեկավարին: 1937թ.- ին ժողովրդի թշնամի հայտարարվեց 1917թ. հեղափոխականների վերնախավի առնվազն 90 տոկոսը:
Շատ հեռու չգնանք: Մենք տեսանք, թե 90-ականներին ինչ բաժանումներ եղան մեզ մոտ. Վազգեն Մանուկյան, Աշոտ Մանուչարյան, Ալբերտ Բաղդասարյան և այլն: Փուլերով այդ գործընթացը շարունակվեց, բայց ամեն մի գործընթացից հետո հռետորաբանությունը նույն մակարդակի ու որակի էր: Այսօր տարբերվում է.
տեսեք, անկախ ամեն ինչից, այնուամենայնիվ, Արթուր Վանեցյանը մաքուր հեղափոխական չի եղել: Եղել է պետական համակարգի ներկայացուցիչ, փորձել է կոմպրոմիսի գնալ պետական համակարգի տրամաբանության և հեղափոխական պահանջների հետ:
Հեղափոխականներն իր առաջ դրել են խնդիրներ, և նա դրանք փորձել է իրականացնել կոմպրոմիսներով՝ հասկանալով, որ եթե շատ մեծ կոմպրոմիսների է գնում, վերջում դառնում է ոչ թե պետական ծառայող, այլ կամակատար, ընդ որում՝ կեղտոտ գործերի կամակատար:
Առհասարակ յուրաքանչյուր մարդ չի ցանկանա այդ աստիճանի իջնել: Յուրաքանչյուրն ունի իր կարմիր գիծը: Ի դեպ՝ դա բնորոշ երևույթ է մեր բոլոր իշխանությունների ժամանակներին»:
Քաղաքագետը շեշտեց, որ ավելի լայն համատեքստում այլ խորքային պատճառներ է տեսնում:
«Դրանք կապված են աշխարհաքաղաքական խնդիրների հետ: Այդ գործչի առաջ, միգուցե, կոնկրետ խնդիրներ էին դրվում, բայց այդ ամենից զատ՝ միջազգային հիմնադրամների կողմից սնվող շրջանակների կողմից ճնշում կար:
Այդ մարդիկ, ներկայացնելով այլ շահեր, պահանջում էին երկրի ԱԱԾ տնօրենի հրաժարականը: Կա մի աննորմալ վիճակ, երբ հասարակությունը դիտորդի կարգավիճակում է նայում, թե ինչպես են դրսից ֆինանսավորվող մարդիկ պահանջում այդ հրաժարականը ու վերջում, ի դեպ, հաջողության են հասնում: Հասկանալի է, չէ՞, այս պահի դրությամբ ինչ աստիճանի սպառնալիք կա Հայաստանի անվտանգության համար:
Օրինակ՝ ի՞նչ կլիներ, եթե Չինաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի կողմից ֆինանսավորվող հիմնադրամների աշխատակիցները պահանջեին, օրինակ՝ Պենտագոնի ղեկավարի հրաժարականը, ԱՄՆ-ի ժողովուրդը կհանդուրժե՞ր դա:
Կամ, պատկերացնենք, ԱՄՆ-ի կոնգրեսի 30 տոկոսը լինեին մարդիկ, որոնք ֆինանսավորվում են Ռուսաստանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի հիմնադրամների կողմից: Ինչևէ:
Հիմա մեզ մոտ մոտավորապես այն փուլն է, որ Հայաստանում կարող է շատ կտրուկ շրջադարձ լինել բոլոր առումներով՝ ոչ միայն ներքին, այլև արտաքին քաղաքականության իմաստով»,-շեշտեց նա՝ առանձնացնելով մի քանի բաղադրիչ:
«Գյումրիում «Մեր ժամանակների հերոսը» մրցանակաբաշխության ժամանակ, որին ներկա էր նաև վարչապետը, թույլ են տալիս ելույթ ունենա մեկն ու հայտարարի, թե «Բակո Սահակյանը Հայաստանի մարզի ղեկավարն է»:
Բացի այդ, գիտենք, թե նույն եզրույթն օգտագործողները՝ «Սասնա ծռերի» ղեկավարները, որոնք սեպտեմբերի 21-ին Գյումրիում մեծ պատվի արժանացան, ում շահերն են ներկայացնում, ինչ են պահանջում այս նոր Հայաստանում:
Կարծում եմ՝ այս ամենից հետո արդեն շատերն են հասկանում, որ արտաքին քաղաքականության շատ կտրուկ փոփոխության խնդիր է դրվում, իսկ թե ո՞ւր է տանելու դա, ի՞նչ աստիճանի է վնասելու Հայաստանին ու ազգային պետականության շահերին, պատասխանը չունեմ»,-հավելեց նա:
Քաղաքագետը շեշտեց՝ սկզբնական փուլում ժողովրդին անկեղծ թվացել էր, որ ինքն էր հաջողության հասել՝ փոխելով իշխանությանը. «Այդ փուլում զգում էր, թե ինքն է դարձել երկրի տերը, թե կարողանում է իր որոշումներով խնդիր լուծել: Բայց հետո կամաց-կամաց հասկացան, որ մանիպուլ յացիայի առարկա են դարձել.
մարդիկ, որոնք եկել են իշխանության, անընդհատ խոսում են ժողովրդի անունից, բայց ժողովրդի անունից փորձում են իրենց անձնական խնդիրները լուծել: Սկզբում ասում էին ներդրումների համար արտահերթ ընտրություններ պետք է լինեն, ապա՝ թե ներդրումներ ունենալու համար դատական համակարգը պետք է փոխվի: Հետո կասեն՝ պիտի ԺԷԿ-ի պետերը փոխվեն, որ ներդրում գա և այսպես շարունակ:
Մեծ հաշվով, որոշ ժամանակ անց մարդկանց մեծ մասը զգալու է, որ պարզապես խաբված է, բայց արդյո՞ք ունենք այդ ժամանակը: Միգուցե մենք չունե՞նք այդ ժամանակը, և այս վիճակի մեջ մենք կարող ենք պետություն կորցնե՞լ»:
Պահպանելով, զարգացնելով և պաշտպանելով հայերենը՝ մենք պաշտպանում ենք ոչ միայն մշակույթ, այլև պետականություն․ Նաիրի Սարգսյան Անհետ կորած կնոջ դիակը գտել են լքված տան մոտՄենք բացում ենք պատմության նոր էջ՝ վստահ և արժանապատիվ քայլերով. Գագիկ ԾառուկյանՀայաստանի ղեկավարությունը երկիրը տանում է ինքնասպանության՝ և՛ տնտեսապես, և՛ քաղաքականապես. «Փաստ»Որոշ հասցեներում ջուր չի լինի Converse Trusted. Վերաֆինանսավորման բիզնես վարկ՝ վարկային արձակուրդի հնարավորությամբՍտեղծվել է մոլեկուլ, որը ինքնահավաքվում է արևային մարտկոցների մեջ Սամվել Կարապետյանը տարիներ շարունակ Արցախում ծնված յուրաքանչյուր չորրորդ երեխայի ընտանիքին նվիրաբերել է 4000- ական ԱՄՆ դոլար. տեսանյութ ԱՄՆ-ն ցանկանում է կարգավորել Ուկրաինայի hակամարտությունը. Թրամփ Ո՞վ կարող է հանդես գալ որպես Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման շահագրգիռ կողմ. «Փաստ»Հորոսկոպի 4 նշան, ովքեր կարող են ամուսնալուծվել այս ամսվա վերջում«Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»«ՀայաՔվեն» արդեն նաև Մասիսում էՏարադրամի փոխարժեքները փետրվարի 21-ին Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»Կգործակցենք մաքուր հետագիծ ունեցող նոր քաղաքական ուժերի հետ. Ավետիք Չալաբյան Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Դիլիջանում նոր թունել կկառուցվի«Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է Աղոթք պահպանության համար Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Մենք տեղեկություններ ունենք, որ թշնամին նոր հարվածներ է նախապատրաստում էներգետիկ ոլորտին․ Շմիգալ Ուկրաինայի 2026 թվականի հումանիտար օգնության ծրագիրը ֆինանսավորվել է 14%-ով. ՄԱԿ Հռոմում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում կայանալիք COP17-ի օրակարգային փաստաթղթերը Հայաստանի և Զիմբաբվեի միջև քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացվել Պատերազմն ավարտելու համար Դոնբասը պետք է հանձնվի. նման պայմաններ են առաջարկում և՛ ԱՄՆ-ն, և՛ Ռուսաստանը․ Զելենսկի Եվս մեկ երկիր կոչ է արել իր քաղաքացիներին լքել Իրանը Պետրոս Ավետիսյանը միացավ «Վանին» Գյումրիի կենտրոնում դանակահարել են կանգառում կանգնած երիտասարդի ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանԳյումրիում հայտնի 100 տարին բոլորած շենքը, որը դիմացել է 88-ի երկրաշարժին, տանիքի մի հատված վերջին օրերին տեղացած առատ ձյան հետևանքով վնասվել էՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ ԿարապետյանՄախաչև-Ծառուկյան մենամարտ կլինի՞ Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 21-ից 25-ը Մերցը վերընտրվել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​միության նախագահի պաշտոնում Հայաստան այցելած ադրբեջանցիները լքել են երկիրը «Բագրատաշեն» անցման կետով․ ԱԱԾ Աջափնյակում տեղի ունեցած դեպքի մասնակիցներից 12-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում․ ՔԿ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում կատարվել է Հանգստյան ժամերգություն և հոգևոր խորհրդածություն ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղյալ է հայտարարել Թրամփի գլոբալ մաքսատուրքերը Պարզվել է Աջափնյակում մեկ անձի սպանություն, ինչպես նաև 7 անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարած անձի ինքնությունը «Նոայի» հաղթանակը ճանաչվել է լավագույնը Կոնֆերենցիաների լիգայի անցումային փլեյ-օֆֆում Լույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Զիմբաբվեյի Հանրապետության միջև առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները