Ինչո՞ւ է հոնքը սարքելու տեղը աչքն էլ հանում․ «Փաստ»
Արցախյան պատերազմում Հայաստանի, ավելի ճիշտ՝ գործող իշխանությունների ու անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի պարտությունը, ի թիվս բազմաթիվ այլ պատճառների, տեղի է ունեցել նաև դիվանագիտական հարթության վրա։ Եթե այդպես չլիներ, ապա Ադրբեջանը չէր կարողանա անկաշկանդ կերպով ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծել Արցախի նկատմամբ։
Այլ կերպ ասած՝ արտաքին ուժերն ու տարածաշրջանային խաղացողները թույլ չէին տա Բաքվին իրավիճակը տանել ռազմական էսկալացիայի։ Իսկ սա նշանակում է, որ բանակցային գործընթացը հասել էր մի այնպիսի կետի, որ միջազգային հանրության և առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների համար այլևս դատապարտելի չէին Ադրբեջանի գործողությունները։ Խնդիրն այն է, որ իշխանության գալուց հետո Փաշինյանը հայտարարում էր, թե Արցախի հարցով բանակցային գործընթացը սկսում է սեփական կետից։ Այնուամենայնիվ, թե՛ հասարակության, թե՛ միջազգային հանրության համար այդպես էլ հարցական մնաց, թե որն է այդ կետը։ Հիմնական լոզունգը, որը Փաշինյանն անընդհատ կրկնում էր, այն էր, թե «Արցախյան հիմնահարցի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի ժողովուրդների համար»։
Միևնույն ժամանակ, վերջինս հստակ ձևակերպում չէր տալիս, թե դետալային առումով կոնկրետ որն է հայկական կողմի համար ընդունելի լուծման տարբերակը։ Ի սկզբանե պարզ էր, որ Փաշինյանի կողմից ներկայացված այս բանաձևումը չի կարող գործել, քանի որ ադրբեջանական կողմը միշտ ձգտել է միայն իր համար ընդունելի լուծման հասնել։ Ու այս համատեքստում շատ զարմանալի էր, որ Փաշինյանը հայտարարում էր, թե Ալիևը կառուցողական է տրամադրված։ Ընդ որում, ամբողջովին անհասկանալի է մնում, թե ինչի՞ շուրջ էր, ի վերջո, Փաշինյանը բանակցում մշտապես ապակառուցողական դիրքորոշում ունեցող Ադրբեջանի նախագահի հետ, որ այդպիսի հայտարարություն էր անում։ Հիմա արդեն ամբողջովին երևում է, թե Ալիևն իր հանցագործ կեցվածքով ու հոգեխանգարմունքի հասած հայատյացությամբ ինչքան «կառուցողական» կարող է լինել։
Ընդ որում, Փաշինյանը Ազգային ժողովում «մուննաթով» հայտարարում էր, թե «ինչ-որ պետք է, այն էլ բանակցում են»։ Հետն էլ՝ «այ քեզ բան»... Այս ամենը ուշագրավ տեսք է ստանում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ծրարների փոխանակման, հատուկ բանագնացի առկայության, խոստումներ տալու մասին շրջանառվող տեղեկությունների ֆոնին։ Ու մինչ այսօր իշխանությունները դեռ մեր հանրությանը չեն ներկայացրել, թե ինչ են բանակցել, ովքեր են բանակցել։ Ի դեպ, հիմա էլ նույնն է, ամեն ինչ դարձյալ թանձր «ծխով» է պատված: Մյուս կողմից՝ բազմաթիվ հարցերի տեղիք է տալիս, թե ինչու ՀՀ իշխանությունները մեր երկրի նկատմամբ բարեկամաբար տրամադրված երկրների հետ ժամանակին համապատասխան աշխատանքներ չեն տարել, որի արդյունքում կարող էր ավելանալ Հայաստանի քաշը տարածաշրջանում։ Օրինակ՝ ինչո՞ւ է Հնդկաստանի արտգործնախարարը վերջին օրերին միայն Հայաստան այցելում, հետո էլ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ Փաշինյանը զարմանում է, որ Սուբրամանյամ Ջայշանկարը Հնդկաստանի առաջին արտգործնախարարն է, որ Հայաստան է այցելում։
Եվ տեղին է հնչում այն հարցը, թե իրենց պաշտոնավարման երեք տարվա ընթացքում ինչո՞վ են զբաղվել ՀՀ իշխանությունները։ Չէ՞ որ այս ընթացքում Ադրբեջանին հաջողվել է սերտորեն աշխատել Հնդկաստանի հակառակորդ Պակիստանի հետ տարբեր ուղղություններով՝ ռազմականով սկսած, տնտեսականով վերջացրած։ Մեր իշխանությունները միայն հիմա են հիշել Հյուսիս-Հարավ ծրագրի կարևորության ու համանուն ճանապարհի կառուցումն արագացնելու հարցում աջակցություն ստանալու նպատակով Թեհրանի հետ համագործակցության անհրաժեշտության մասին։ Ու մինչ այժմ ՀՀ իշխանությունները դեռ քննարկում են Իրանի հարավում գտնվող Չաբահար նավահանգստի օգտագործման հետ կապված խնդիրները։ Այսինքն, մինչև Հայաստանը կողմնորոշվում է, Թուրքիան ու Ադրբեջանը տարածաշրջանում կոնկրետ նախագծեր են իրականացնում։
Մի՞թե հնարավոր չէր պատերազմից առաջ Հյուսիս-Հարավի հետ կապված բոլոր պայմանավորվածությունները ձեռք բերել ու անցնել ճանապարհի արագացված տեմպերով կառուցմանը։ Այս ամենը վկայում է միայն այն մասին, որ իշխանություններն այսքան ժամանակ լավագույն դեպքում իսկապես անգործունակ են եղել, և իրենց արդարացումը տեղավորվել է միայն բոլոր հարցերում նախկիններին մեղադրելու շրջանակներում։ Ու պատահական չէ, որ նրանք հիմնականում հոնքը սարքելու տեղը, աչքն էլ հետն են հանել։ Օրինակ՝ Փաշինյանը ժամանակին հայտարարում էր, թե դիվանագիտական ծառայության մեջ վերականգնելու է պրոֆեսիոնալիզմը, բայց քանի գնում, պրոֆեսիոնալիզմի մասով դիվանագիտական համակարգն ավելի ծանր վիճակում է հայտնվում՝ չհաշված մեկ-երկու բացառությունները։
Դա նրանից է, որ Փաշինյանն իր թիմակիցներին, առանց նրանց որակները և արդյունավետությունը հաշվի առնելու, հերթով դեսպան է ուղարկում կամ ԱԳՆ-ում առանցքային պաշտոնների է նշանակում։ Ըստ էության, պարզ է, որ Փաշինյանին պետք են ոչ թե որ գործից հասակացող մարդիկ նշանակվեն, ինչից պետությունը կշահի, այլ այնպիսի մարդիկ, որոնք ընդամենը կամակատարներ կլինեն։ Իսկ թե ինչո՞ւ է այսպես լինում, ու թե արդյո՞ք խնդիրը միայն վերը նշված «լավագույն դեպքում»-ի շրջանակներում է, իսկապես մտածելու հարցեր են...
Պաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի աշխատակազմում Մեր ազգային վերնախավերն ու հասարակությունն այդպես էլ չկարողացան հասկանալ, թե ինչեր են պատրաստվում անել Թուրքիան ու Ադրբեջանը՝ մեր պետականությnւնը լիարժեք վերացնելnւ համար․ թյուրքագետ Սպասվում է կարճատև անձրև Ջուր հավաքեք․ ջուր չի լինելու Կործանվել է Տու-22Մ3 ինքնաթիռը, զոհ կա․ ՌԴ Մյանմայի ափերի մոտ նոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել Շտապօգնության մասնակցությամբ խոշոր վթար է տեղի ունեցել Երևանում Մոսկվան և Թեհրանը դատապարտում են Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակման սպառնալիքները Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցների նվիրումը չպետք է մոռացության մատնվի, և սա է հիմա ամենակարևորը․ Թաթոյան Հայաստանի Գավաթ․ Նոան խոշոր հաշվով հաղթեց Գանձասարին ու դուրս եկավ կիսաեզրափակիչ ԱՄՆ-ում բուժաշխատողները զանգվածաբար աշխատանքից ազատվում են Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 3000-ը 53-ամյա տղամարդու տանը խոշոր չափի, առանձնապես վտանգավոր թմրամիջոց է հայտնաբերվել ՆԱՏՕ-ն բարձրաձայնել է այն մասին, թե ով պետք է վերահսկի Գրենլանդիան 6,2 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ճապոնիայի ափերի մոտ Գողության դեպք՝ Երևանում Արագածոտնի մարզում բախվել են «ԳԱԶել»-ը և «Mercedes»-ը․ հիվանդանոց տեղափոխված 4 վիրավորներից մեկը անչափահաս է Լոռու մարզի ոստիկանները ապօրինի պահվող զենք-զինամթերք են առգրավել Հայաստանը չի կարող միաժամանակ անդամակցել եվրոպական և ռուսական ռազմաքաղաքական և տնտեսական դաշինքներին. Միրոշնիկ Գյումրիում ընտրությունների վերահաշվարկի արդյունքներն են ամփոփվել «Յանս» ակումբի մոտ վիճաբանություն է եղել, վիրավnր կա․ Shamshyan Միջազգային գիտաժողով՝ Պլեխանովի անվան համալսարանում Ատլանտյան օվկիանոսում 6,5 տոննա կոկաին տեղափոխող սուզանավ են կալանավորել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Սարիկ Մինասյանի թաղի 2 տեղամասերում նա ստացել է 57 % և 68 % ձայն. ԿԸՀ-ին կոչ ենք անում ստուգել բողոքները. Չալաբյան Սա ապտակ էր իշխանության լկտիությանը, անպատասխանատվությանը. Նաիրի ՍարգսյանՀունգարիան դուրս կգա Միջազգային քրեական դատարանից «Դեմ Առ Դեմ»՝ «Մի դրամի ուժի» հետՊլանշետներ՝ «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի մասնակիցներին Թիվ 76 դպրոցի արշալույսները խաղաղվե՞լ են. ի՞նչ զարգացումներ կան կրթօջախում սկանդալից հետո ՔՊ-ին ընտրածների մեջ գերակշիռ էր վարչական ռեսուրսը. Ավետիք ՉալաբյանՓոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի գործով նոր քննություն կիրականացվի Կասեցվել է «Էլոլա» ՓԲԸ-ին պատկանող կաթնամթերքի արտադրամասի արտադրական գործունեության առանձին գործառույթը Վիճաբանության ժամանակ քույրը դանակով հարվածել է եղբորը՝ պատճառելով մարմնական վնասվածք «Ես ստանում եմ 130 հազար դրամ աշխատավարձ, դրանով հնարավոր է օգտվել տրանսպորտից, գնել հաց, ձեթ, կարտոֆիլ ու սոխ». Ջուլիետա Ստեփանյան Հունիսի 30-ից Ռուսաստան մեկնողները պետք է 72 ժամ առաջ տեղյակ պահեն ՌԴ պատկան մարմիններին Հայաստանը հայտնվել է անվտանգային վակուումի մեջ․ Արմեն Մանվելյան Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել Մեքենան գլորվել է ձորը, վարորդը մահացել է Ծաղկաձորում ամփոփվել է Fastex-ի աջակցությամբ կայացած Future Economy Summit-ը Որպես ազատամիտ քաղաք՝ Գյումրին մերժեց ՔՊ-ին․ Մենուա Սողոմոնյան Հայաստանը մինչև 2024-ի հունվարը պնդում էր խաղաղության պայմանագրում ներառել «այսպես կոչված» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը. Ալիև Կյանքից հեռացել է Արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռաֆայել Գրիգորյանը Փաշինյանը փորձելու է զավթել իշխանությունը Գյումրիում Ի՞նչ է սպասվում Շտայնմայերին Բաքվում Շուտով լայնածավալ հարձակում կսկսվի Իրանի վրա․ իսրայելական հեռուստաալիք (տեսանյութ) Ապրիլյան պատերազմից հետո ցավի հետ նաև հպարտություն կար. Ադամ Սահակյանի մայր «Գնդակը Հայաստանի դաշտում է»․ Ալիև Կառուցապատման շուկայում վաճառքի նոր գործիքներ են մշակվելՉինաստանը կկառուցի հսկա արեգակնային կայան ուղեծրում