-ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նիստում «Իմ քայլի» պատգամավորներից Նարինե Թուխիկյանն անդրադարձել էր «Ռոսիա» ռուսական հեռուստաալիքին և հարց բարձրացրել՝ արդյոք հնարավո՞ր է սահմանափակել կամ աբողջությամբ արգելել, ինչպես պատգամավորն է ասել, «հակահայկական որոշ հաղորդումների հեռարձակումը Հայաստանի տարածքում»: Ինչպե՞ս պետք է կարգավորվեն նման հարցերը:
-Հարցի լուծումը պետք է դիտարկել օրենսդրության սահմաններում: Քանի որ Հայաստանում մի շարք ռուսական հեռուստաընկերություններ հեռարձակվում են միջպետական համաձայնագրերի հիման վրա, դա նշանակում է, որ որևէ փոփոխություն չենք կարող մտցնել, քանի դեռ այդ միջպետական համաձայնագրերը գործում են: Ամբողջ բովանդակությունը պետք է հեռարձակվի՝ ըստ այդ համաձայնագրերի: Մյուս խնդիրն այն է, որ կան տեղական կառույցներ, որոնք իրականացնում են այդ ընկերությունների վերահեռարձակումները, և նրանց լիցենզիաների ժամկետը նույնպես ավարտվում է 2021 թվականի հունվարին: Այսինքն՝ եթե չեն արձանագրվում Հայաստանի օրենսդրության ակնհայտ խախտումներ, լիցենզիաները պետք է մինչև վերջ ուժի մեջ մնան: Եթե կան ՀՀ օրենսդրության կոնկրետ խախտումներ, ինչը կարող է ենթադրել նախազգուշացում, տուգանք, լիցենզիայից զրկում, ապա համապատասխան ընթացակարգերը պետք է իրականացվեն դատական կարգով: Խորհրդարանը պետք է զբաղվի օրենսդրության կատարելագործմամբ: Իմ նշած խնդիրները պետք է վերանայվեն, այսինքն՝ օրենսդրությամբ պետք է որոշվի, թե քանի հեռուստաալիք, կապուղի կարող ենք տրամադրել արտասահմանյան լրատվամիջոցներին: Միգուցե պետք է վերանայվի դա և իրենց լիցենզիայի ժամկետի ավարտից հետո այդ հաճախականությունները կամ կապուղիները այլևս չտրամադրվեն օտարերկրյա լրատվամիջոցներին: Բայց այդ հեռուստաընկերությունները կարող են տարածվել կաբելային տարբեր փաթեթներով առանց որևէ կապուղի զբաղեցնելու, որը ՀՀին պատկանող բնական ռեսուրս է: Այս ամբողջ գործընթացը պետք է դիտարկել քաղաքականության մշակման համատեքստում: Եթե գտնում ենք, որ այն բնական ռեսուրսը, որին տիրապետում է Հայաստանը, պետք է առաջին հերթին տրամադրվի հայկական հեռարձակողներին, սա նույնպես օրենսդրական մակարդակով լուծվող հարց է: Բարձրացված հարցը լուրջ և հետևողական մոտեցման կարիք ունի, միայն դատական կարգով կարելի է որևէ արագ լուծում տալ դրան, եթե այն իրոք առկա է: Եթե այդ հեռուստաընկերությունների հաղորդումներում քննադատական կամ ոչ դրական լուսաբանում կա Հայաստանի զարգացումների վերաբերյալ, դա դեռ չի նշանակում, որ ՀՀ օրենքը խախտվում է: Իսկ եթե օրենքը չի խախտվում, և իրենք Հայաստանում հեռարձակվում են օրինական ճանապարհով, ապա որևէ միջամտություն նրանց ծրագրերին մենք չենք կարող թույլ տալ: Խնդիրը պետք է լուծվի միայն դատական կարգով:
Закажите карту Arca Classic от IDBank и получайте до 2% кэшбэкa Арцахское движение стало точкой опоры для демократических перемен во всей Восточной Европе: заявление АНК IDBank подвел итоги розыгрыша, проведенного в рамках IDsalary: 55 счастливчиков получили свои призы «Сказка о Царе Салтане» Сарика Андреасяна побила в России сразу несколько рекордовЭкспорт армянского вина снизился, но подорожалПравоохранители разыскивают участников перестрелки в АчапнякеUcom и Hero House Yerevan продолжают сотрудничество Постпред Ирана при ООН заявил, что Тегеран «решительно» ответит на агрессию СШАСтипендиат программы «Армянские Виртуозы» фонда «Музыка во имя будущего» Эдуард Даян был удостоен Гран-ПриСурен Суренянц представил новое народное движение «Нет Западному Азербайджану»Я работаю в направлении Трибунала Национального Достоинства. Если у вас есть дополнительные вопросы или предложения, прошу написать мнеСтартовала презентация Мониторинга дружественности коммуникационных режимов - 2025 (Фото, Видео)О каких «достижениях» говорят власти? «Паст»«Оппозиционные силы должны объединиться в несколько крупных идеологических блоков и нанести поражение действующему режиму»: «Паст»Через два дня после «открытия» избирательного сезона губернатор Сюника раздал жителям финансовую помощь: «Паст»В «ГД» снова происходят внутренние брожения: «Паст»«Правосудие» превращенное в шоу: истинная цель дела Ваге Акопяна: «Паст»Нужно объединиться вокруг повестки «Нет Западному Азербайджану»: письмо представителям ООН (Видео)В Арташате открылся новый филиал Америабанка: специальные предложения для новых клиентовОпасная щедрость: IDBank предупреждает о росте числа фальшивых социологических опросов в интернете.Армянский скрипач Эдуард Даян удостоен Гран-при престижного конкурса в РоссииАделия Петросян — в финале после короткой программы в женском фигурном катании на ОИ-2026Bloomberg: акции Nestle упали до минимума на фоне скандала с детским питанием«Правосудие» превращенное в шоу: истинная цель дела Ваге АкопянаРоссия и Иран с 1 апреля приступят к реализации проекта ж/д линии Решт - Астара В приграничных сёлах Армении закрывают школы Вэнс: возможное ядерное оружие Ирана не должно попасть в третьи рукиДействовать исключительно в рамках закона и конституционных полномочий. Движение "Всеармянский Фронт"Ватикан не войдет в состав Совета мира по ГазеВ Иране в отношении протестующих возбудили не менее 23 тысяч уголовных делВТБ (Армения) открыл обновленный офис в городе АштаракИнициатива Idram-а, Mediamax-а и фонда «Айорди» к Дню дарения книгКлеймированный стигмой стыда и позора: кого радуют действия властей Армении? «Паст»«АйаКве» представляет политическую заявку с повесткой смены власти: «Паст»Какие планы у Запада и Пашиняна относительно железной дороги? «Паст»Глава крупнейшего в Европе завода по производству вооружения: Война в Украине не закончится в 2026 годуЦентральный комитет АРФ Дашнакцутюн в Греции: Считаем неуместным встречаться с президентом АрменииIDBank открыл представительство в Глендейле, штат КалифорнияБилл Гейтс обсудил в Китае сельское хозяйство, медицину и сферу ИИПослание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницыВласти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданинаАкция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в БербанкеСледственный комитет «опровергнув», по сути фактически подтвердил: «Паст»«Серии» нападок на Национальную идентичность: «Паст»Впечатляющая заявка «Сильной Армении» и неприкрытая паника «Гражданского договора»: «Паст»Чем мешает Николу Пашиняну видеоролик Гимна? «Паст»Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о КарапетянеПашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных МинюстаМакрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизм