«Չեմ բացառում, որ մեր թիկունքում գործընթացներ են տեղի ունենում»․ «Փաստ»
Մի խումբ ադրբեջանցիներ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակելով՝ շրջափակման մեջ գցեցին Արցախը, որին հաջորդեց նաև հումանիտար շրջափակումը: Իրավաբան, Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Գոհար Մելոյանի կարծիքով, ի սկզբանե պարզ էր, որ «էկոակտիվիստ» կոչվածների գործողություններն ուղղորդվում էին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից:
«Այս ամենի համատեքստում հարցադրում է առաջանում, թե ինչո՞ւ են այդպես վարվում հենց հիմա, երբ կա ստորագրված փաստաթուղթ: Հաշվի առնելով սեպտեմբերյան ռազմական գործողությունները և մի շարք գործընթացներ, իմ գնահատմամբ, կան պայմանավորվածություններ: Չեմ բացառում, որ մեր թիկունքում գործընթացներ են տեղի ունենում, որոնց մասին հայկական հանրությունը տեղյակ չէ: Ավելին՝ 2018-ից ի վեր մենք մի շարք իրադարձությունների պատահականորեն ենք առերեսվում, ոչ թե պետական մարմինների, այլ արտահոսքի միջոցով ենք տեղեկանում: Ուստի չի բացառվում, որ հետագայում ևս իմանանք, որ այս պահին որոշակի բանակցային գործընթացներ են տեղի ունենում, որոնցից առաջ որոշակի խոստումներ են տրվել, որոնք, հավանաբար չեն պահվում, ինչին էլ ի պատասխան Ադրբեջանը նման գործողությունների է դիմում: Ավելին՝ Հայաստանի իշխանությունների մի շարք կարկառուն ներկայացուցիչներ իրենց ելույթներով շարունակում են ադրբեջանական թեզեր շրջանառել»,-ասաց Գ. Մելոյանը:
Նա շեշտեց՝ այս պայմաններում տարօրինակ կլիներ, որ Ադրբեջանը չշարունակեր իր համար նախկինում աներևակայելի թվացող նկրտումներն ու պահանջները ներկայացնել հայկական կողմին: «Իրենք փորձում են Արցախի հայաթափման գործընթացը արագացնել, ինչի համատեքստում ոչ միայն տարածքային, այլև տնտեսական ու մի շարք այլ նկրտումներ ունեն: Մասնավորապես, Ադրբեջանի ախորժակն այնքան է բացվել, որ նկրտումներ ունի նաև Կաշենի հանքավայրի մասով, որն Արցախի բյուջեի եկամտի մեծ մասն է ապահովում: Այնտեղ այս պահի դրությամբ շուրջ 2000 հայ աշխատակից կա: «Anglo Asian mining PLC» անունով ինչ-որ անգլիական ընկերության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև այդ հանքի շահագործման վերաբերյալ պայմանագիր կա:
Այստեղից կարող ենք եզրակացնել վտանգների, Ադրբեջանի ինքնավստահության աստիճանը: Ավելի վաղ ներկայացրել եմ հիմքեր այն մասին, որ դա դասական անգլիական ընկերություն չէ, և ակնհայտ է, որ սերտաճած է ադրբեջանական իշխանության հետ: Այնուամենայնիվ, բաց աղբյուրներում կան տեղեկություններ, որ հանքավայրերի շահագործման շուրջ 3 մլրդ դոլարի պայմանագիր է կնքվել: Այսինքն, իրենք որոշակի վստահություն ունեն, որ կարողանալու են հանքավայրերը շահագործել: Հարց է, թե ինչո՞ւ, օրինակ, 44-օրյա պատերազմից հետո Ալիևը Կաշենի հանքավայրի շահագործման մասին պայմանագիր չէր կնքել: Կարող ենք հիմնավոր ենթադրություն ունենալ առ այն, որ հիմա ադրբեջանական կողմը հանքավայրը շահագործելու վստահություն ունի: Այս համատեքստում չի բացառվում, որ որոշ գործընթացների արդյունքում ունեն փաստաթղթեր, որոնց հղում կատարելով՝ իրենց հաջողվել է այս հանքավայրի շահագործման իրավական հիմքեր ստեղծել ու պայմանագիր կնքել»,-շեշտեց մեր զրուցակիցը:
Գոհար Մելոյանի հետ զրույցում անդրադարձանք վերջին մի քանի օրերի ընթացքում միջազգային տարբեր կառույցներին ուղղված նամակներին, գրություններին ու ակնկալվող արդյունքներին: «2018-ից ի վեր մեզ համար զարմանալի չէ միջազգային կառույցների, հանրության կրավորական ու անտարբեր կեցվածքը: Բայց առաջին հերթին ՀՀ իշխանություններին հղում կատարելով՝ պետք է հետևել գործընթացներին: Հիշեցնեմ, որ 2016 թ. ապրիլ յան գործողությունների ընթացքում պատկան մարմիններն աննախադեպ ակտիվություն էին ցուցաբերել, ու իրենց նախաձեռնության արդյունքն էր, որ գրեթե ամբողջ աշխարհը սատար կանգնեց հայկական կողմին, հարյուրավոր հայտարարություններ հնչեցին: Այնպես որ, իշխանությունը պետք է նախաձեռնողականություն ցուցաբերի»,-ասաց նա:
Շեշտելով նաև հանրության կողմից տարբեր դեսպանատների, միջազգային կառույցների գրասենյակների մոտ իրականացվող ակցիաների ու ներկայացվող պահանջների մասին՝ նա հավելեց. «Հնարավոր է՝ հայ հանրությունը տեղյակ չէ որոշակի գործընթացներից: Ես համոզված չեմ, որ ստեղծված իրավիճակը ՀՀ իշխանությունների կողմից տարվող ինչ-որ գործընթացների արդյունք չէ: Հնարավոր է՝ դիվանագիտական գործընթացներն ու ընդհանուր դիվանագիտությունը հաշվի առնելով՝ այդ պետություններն ու կազմակերպությունները հնարավորություն չունեն բարձրաձայնելու, թե ինչ է տեղի ունենում, կամ հայկական կողմի ղեկավար կազմն ինչ խոստումներ է տվել, որոնք կա՛մ չի կատարել, կա՛մ արդեն իսկ կատարման գործընթացի մեջ են: Ադրբեջանի ապօրինությունների նկատմամբ այս թվացյալ անտարբերությունն ու լռությունը հենց այդ հանգամանքով կարող է պայմանավորված լինել: