Փաշինյանի իշխանությունը որոշել է անվերադարձ փակել ռուսական հեռուստաալիքները
Անցնող տարվա ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի իշխանությունները մի քանի անգամ լեզվակռիվներ են ունեցել ՀՀ տարածքում հեռարձակվող հեռուստատեսային և ռադիոալիքների հարցով։ Հիշեցնենք, ՀՌՀ-ն տարեսկզբին արգելափակել էր Վլադիմիր Սոլովյովի հեղինակային երկու հաղորդումների հեռարձակումը Հայաստանում՝ հիմնավորելով, որ դրանք խախտում են զանգվածային հաղորդակցության երկկողմ համաձայնագրի պայմանները։
Ամիսներ անց հայկական կողմը երեք օրով կասեցրեց «Առաջին ալիքի» հեռարձակումը՝ հիմնավորելով, որ չեն վճարել հեռարձակման գումարը։ Ավելի վաղ հայկական եթերից Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը 30 օրով կասեցրել էր նաև «Սպուտնիկ» ռադիոկայանի գործունեությունը՝ «Ուրբաթը Տիգրան Քեոսայանի հետ» հաղորդման, ինչպես նաև ևս 5 թողարկումներում խախտումներ արձանագրելու պատճառով։
Այսօր արգելափակված են մնում միայն Սոլովյովի հաղորդումները, բայց պաշտոնական Երևանը դիմել էր ռուսական կողմին միջպետական համաձայնագրում փոփոխություններ անելու առաջարկներով։ Այդ համաձայնագրով է կարգավորվում ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակումը ՀՀ տարածքում։ Տարին արդեն ավարտվում է, իսկ ռուսական կողմը չի շտապում պատասխան տալ։ Սա հնարավորություն է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության համար՝ փակելու ռուսական ալիքները։ ՔՊ մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, Փաշինյանն արդեն կայացրել է այդ որոշումը արևմտյան հովանավորների պահանջով, և առաջիկայում, հանկարծակի հայտարարվելու է ալիքները փակելու որոշման մասին։
Գործող իշխանությունները նյարդայնանում են ռուսական ալիքներով Փաշինյանի ու նրա թիմի դեմ հաղորդումներից, և ամեն ինչ անելու են ալիքները փակելու համար։
Շահանե Մակարյան
ՔՊ-ն ձեզ դրդում է հանցագործության․ Արման Թաթոյան Հրշեջ-փրկարարները Ռուս-հայկական արձագանքման կենտրոնում մասնակցել են վերապատրաստման դասընթացի Նախկին նախագահների թիմակիցների հետ քննարկումներ են սկսվել․ ինչ է պլանավորում շարժումը․ մանրամասներ Դատախազությունը պահանջում է նախկին ղեկավարի իրավահաջորդից բռնագանձել անշարժ գույքեր Մյանմայում տեղի ունեցած երկրաշարժը 334 ատnմային ռnւմբին համարժեք էներգիա է արտանետել. երկրաբան Ոչ ոք իրավունք չունի մեր փոխարեն որոշում կայացնելու. Արցախի ՄԻՊ Զոhեր, վիրավորներ․ ինչ է կատարվել վերջին ժամերին՝ ԴնեպրումՄեծ Բրիտանյան կոչով դիմել է Ադրբեջանին Իրանը պատրաստ է անուղղակի բանակցել ԱՄՆ-ի հետ. Հայաստանը լրջորեն կշահի, եթե կարողանա դառնալ նման բանակցությունների հարթակ. իրանագետ Արցախցին ունի վերադարձի իրավունք և երբևէ չի պատրաստվում հրաժարվել դրանից. Գեղամ Ստեփանյան Մյանմայում նոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ռուսաստանն ակտիվանում է Հարավային Կովկասում Գյումրու քաղաքապետի ԺՊ-ն վարչական ռեսուրս է կիրառում. Արամ Պետրոսյան«Նախկին ՔՊ-ական չի լինում». վատ բեմադրություն՝ Աղազարյանի և ՔՊ-ի մասնակցությամբ «Գյումրիի երիտասարդությունն ավանդույթների պաշտպանության գործում. լայնածավալ ակցիա ընդդեմ եվրաինտեգրմանը»Բիզնեսի դեմքը. Բակուր Մելքոնյան ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել Գնացե´ք ընտրության, խախտում տեսնելիս ահազանգեք «ՀայաՔվեին». Ավետիք ՉալաբյանԼավ լուր՝ հղի կանանց համար Եվս մեկ հագուստ տղամարդկանցից՝ կանանց համար. «Փաստ»Արա Աբրահամյանին առանց պատճառաբանության ժամեր շարունակ պահել են «Զվարթնոցում» ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (29 ՄԱՐՏԻ). Աշխարհում առաջին անգամ ընդունվել է օրենք ծխախոտի օգտագործման սահմանափակումների մասին. «Փաստ»Գյումրիում ՔՊ-ն «լռության օրը» հակաքարոզչություն է անում ԶՊՄԿ-ի սոցիալական ծրագրերի շրջանակում Աճանանի մի քանի ընտանիք ջերմոցային տնտեսություն է հիմնել Ուժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ»«Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման Գորիսի գրասենյակը ս․ թ․ ապրիլի 4-ին կազմակերպում է վարչական հարցերով անվճար իրավական խորհրդատվությունԱրեգակնային էներգիայի ճիշտ կառավարումն օգտակար է բնության համարԶՊՄԿ-ն մշտապես կանգնած է մշակույթի կողքին՝ աջակցելով արվեստի զարգացմանը և Սյունիքի մշակութային ժառանգության պահպանմանը Հայաստանը պետք է ընտրի աթոռը՝ «եվրոպակա՞ն», թե՞ «ռուսական». «Փաստ»Վթարային ջրանջատում Երևանում և մարզերում «ՀայաՔվեն» Գյումրիում և Փարաքարում ամենամեծ դիտորդական կազմակերպությունն է. Արմեն Մանվելյան«Իրար շատ ենք սիրել, այդ սերը չի պակասել, միայն ավելացել է, ապրում եմ այն մտքով, որ մի օր կհանդիպեմ իրեն երկնքում». ավագ սերժանտ Վիգեն Ավագյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վերին Շորժայում. «Փաստ»Իշխող ուժի թեկնածուից դժգոհ եմ. գյումրեցիՊետք է սթափվել, ամեն ինչ մի կողմ դնել ու կենտրոնանալ Հայաստանի անվտանգության հարցերի վրա. Մհեր Ավետիսյան«Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ»Ինչ եղանակ է կանխատեսում Հայաստանում Գագիկ Սուրենյանը Ի՞նչ տոնական և ոչ աշխատանքային օրեր կան ապրիլին Գյումրիում «լռության օր» է Դոլարն ու ռուբլին էժանացել են․ փոխարժեքն՝ այսօր «Տղամարդուն սիրել պետք չէ, նրան հասկանալ է պետք». Ավո Ադամյան Բառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ»Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ»Մյանմարում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 1002-ի. կա 2376 վիրավոր Ո՞րն է ընտրելու Հայաստանը՝ «ուրվական երազանքնե՞ր», թե՞ իրական հնարավորություններ. «Փաստ»ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են 2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ. «Փաստ»Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ»Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ»Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով. «Փաստ»Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունենալիք ընտրություններին. «Փաստ»