Արման Վարդանյանն ասաց այն կարևորը, որ մինչ օրս դեռ չի համարձակվել ասել այլ քաղաքական ուժ կամ անհատ
«Բոլորը գալիս են փրկչի տեսքով, մենք չենք ասում՝ մենք եկել ենք փրկենք, մենք ասում ենք՝ եկել ենք գործ անենք»։ Սա ամենակարևոր հայտարարությունն էր, որ արեց Արման Վարդանյանը:
Ինչու էր ամենակարևորը, որովհետև սա անկեղծ խոսք էր: Մարդիկ սովոր են լսել, որ փրկիչ է գալու, սակայն ամեն անգամ, երբ չակերտավոր փրկիչները գալիս են, մարդիկ հասկանում են, որ խաբվել են, որ եկողն ամենևին էլ փրկիչ չէր:
Արման Վարդանյանն ասաց, այն կարևորը, որ մինչ օրս դեռ չի համարձակվել ասել այլ քաղաքական ուժ կամ անհատ: Տարբեր դիմադիր ու ընդդիմադիր ուժեր հայտարարում են, որ իրենք գալու են, ու փրկեն, իրենք գալու են ու ծաղկեցնեն, իրենք գալու են, ու բոլոր մարդիկ միանգամից հարստանան: Այս քաղաքական գործիչները խաբում են: Իսկ Արման Վարդանյանը, քաջ գիտակցելով, որ մարդկանց դուր է գալիս «փրկիչ լինելը» ու «փրկելու» մասին հայտարարությունները, եղավ անկեղծ ու ասաց, որ գալիս են' աշխատեն:
Այն, որ Վարդանյանի ու «Միասնություն» շարժման երիտասարդների հայտարարությունները անկեղծ են և չեն պարունակում փաթոս ու դեմագոգիա, դա գնահատելի է:
Կան մի քանի շատ կարևոր փաստեր ևս, որոնց վրա ուշադրություն դարձնել է պետք: Նախ, ովքեր են այս երիտասարդները: Նրանք մարդիկ են, ովքեր երբեք չեն խաբել մարդկանց, նրանք մարդիկ են, որ հասարակ կյանքով են ապրում, նրանք մարդիկ են, որ գիտեն, թե ինչ ցավ ունի մարդը:
Այս շարժման անդամները «էլիտա» չեն և մարդկանց չեն նայում վերևից: Այս մարդիկ դուրս են եկել մեր ժողովրդի ծոցից ու գիտեն մեր բոլորի խնդիրների մասին: Նրանք հասկանում են սովածի «ղադրը», գիտեն հիվանդի «հալը», անմեղի՝ մեղքը:
«Եկել ենք' աշխատենք»: Ինչ պետք է անեն այս մարդիկ: Նրանք պետք է կանգնեն բոլորի կողքը, գնան գյուղեր, օգնեն, խորհուրդներ տան, աջակցեն, ցավին դարման անեն, թույլ չտան, որ կեղեքեն ու խախտեն քաղաքացիների իրավունքները: Այս ամենին զուգահեռ' այս տղաներին պետք է միանան բոլորը, ովքեր, իրոք, անկեղծ սիրում են երկիրն ու ունեն գաղափարներ: Պետք է հիշել, որ միակ փրկությունը դա «Միասնական» լինելն ու աշխատելն է, ստեղծելն ու արարելը և ոչ թե' բարձր գոռալն ու սիրուն խոսքեր ասելը: