«Հոգևոր Հայաստանը» բաց նամակով դիմել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին
Հարգելի պարոն վարչապետ, հռչակելով մի քանի ամիս առաջ «Հոգևոր Հայաստանի» ծնունդը, արժևորելով մեր երկրի հոգևոր կերպարն այսօր իսկ կայացնելու հրամայականը, մենք` մի խումբ մտավորականներս, մեր կոչը հղեցինք արժանավայել երկրում ապրելու այդ հավատամքը կրող համայն հայությանը: «Հոգևոր Հայաստանը»՝ որպես «Զանգակատուն», առաքելություն ունի ցանկացած երևույթ ու գործ արժևորել հայրենիքի բարձրագույն չափանիշներով: Ապրիլյան պատերազմի արդյունքներն ու դրան հաջորդած «Սասնա ծռերի» գործողությունները ստեղծեցին աննախադեպ իրավիճակ մեր պետականության ու ողջ հայության համար:
«Հոգևոր Հայաստանը» դիմում է Ձեզ` որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը ստանձնած նոր ղեկավարի, ում հետ դեռ շարունակում է հույսեր կապել մեր քաղաքացիների զգալի մասը: Կոչ ենք անում վճռորոշ քայլեր ձեռնարկել Արթուր Սարգսյանի ինքնազոհ, մարդասիրական պոռթկման հանդեպ իշխանությունների դատապարտելի վերաբերմունքը կասեցնելու ուղղությամբ: Ժողովրդի կողմից «հաց բերող» առասպելական բնորոշմանն արժանացած, բարձրագույն որակներ կրող այս հայորդին, լինելով հաշմանդամ, այժմ առողջական ծանր վիճակում է:
Ստեղծված է խիստ վտանգավոր նախադեպ, ուղղված հայի ինքնության, բարոյականության, մեր ոգու վեհանձնության դեմ: Ձեզ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռված հիմք դնել արդարացիության հաստատմանը` ազատ արձակելով Արթուր Սարգսյանին:
Սա քաղաքական կամքի դրսևորման անհրաժեշտ ազդակ կհանդիսանա մեր երկրում ստեղծված հեղձուկ մթնոլորտը հաղթահարելու համար` Ձեր թիկունքին ունենալով հայ ժողովրդի, ինչպեսև «Հոգևոր Հայաստանի» աջակցությունը: