Հայաստանը Ճապոնիայից 39 հրշեջ մեքենա կստանա
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրեն, փ/ծ գնդապետ Մուշեղ Ղազարյանը և Ճապոնիայի միջազգայինհամագործակցության գործակալության (JICA) արդյունաբերության զարգացման ևհանրային քաղաքականության վարչությանգործադիր տնօրենի գլխավոր խորհրդակ անՀիրոյուկի Հայաշին դեկտեմբերի 19-ին ստորագրել են «Հայաստանում հրշեջ-փրկարարական գույքի բարելավում» ծրագրի նախապատրաստական ուսումնասիրության (դաշտային երկրորդ ուսումնասիրություն) վերաբերյալ քննարկումների արձանագրությունը: Այս մասին  տեղեկացանք ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնական կայքից, որի հաղորդագրության մեջ նշված է. «Հիրոյուկի Հայաշիի ղեկավարած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 6-20-ը գործուղվել էր Հայաստան` ծրագրի էսքիզային նախագծի մշակման աշխատանքն երն իրականացնելու նպատակով: Այս օրերի ընթացքում պատվիրակության անդամները մի շարք հադիպումներ և քննարկումներ են անցկացրել ՀՀ Կառավարության համապատասխան պաշտոնյաների հետ:
«Հրշեջ սարքավորուﬓերի բարելավում» դրամաշնորհային ծրագրի հիﬓական նպատակն է արդիականացնել ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ Սյունիքի, Լոռու և Շիրակի մարզային հրշեջ-փրկարարական ստորաբաժանուﬓերի գույքը և ավտոﬔքենաները, ինչը կնպաստի նշված մարզերի տնտեսական և սոցիալական զարգացմանը:
Դրամաշնորհային ծրագրի համաձայն` Ճապոնիայի կառավարությունը նախատեսում է Հայաստանին տրամադրել 36 միավոր հրշեջ մեքենա, 3 միավոր սանդուղքավոր մեքենա, շարժական արհեստանոցներ և պահեստամասեր, որոնք համալրելու են վերոնշյալ մարզերի տեխնիկական բազան:
ՓԾ տնօրեն Մ. Ղազարյանը, շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության համար, հույս հայտնեց, որ Հայաստանի և Ճապոնիայի կառավարությունների միջև փոխգործակցությունը շարունակաբար ավելի կամրապնդվի, իսկ վերոնշյալ ծրագրի արդյունավետությունը կլինի շատ բարձր:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Հ. Հայաշին ցավ հայտնեց հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացման գործում մեծ ներդրում ունեցած Ա. Երիցյանի վաղաժամ մահվան կապակցությամբ և հավելեց, թե ինչ մեծ կարևորություն էր տալիս Ա. Երիցյանը JICA-ի հետ համագործակցությանը, մասնավորապես՝ Հայաստանում հրշեջ-փրկարարական գույքի բարելավման ծրագրին:
- JICA-ն նույնպես կներդնի իր ողջ կարողությունները երջանկահիշատակ նախարար ԱԵրիցյանի նվիրականերազանքներն ու ցանկություներն ի կատար ածելու համար, - եզրափակեց Հ. Հայաշին:
Հիշեցնենք, որ 2010 թ. «Երևան քաղաքի հրշեջ գույքի բարելավում» ծրագրի շրջանակներում Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության կողմիÖ ԱԻ նախարարությանը նվիրաբերվել է 28 նոր հրշեջ-փրկարարական մեքենա:
2010-2012 թթ. «Հայաստանում սեյսմիկ ռիսկի գնահատում և կառավարման պլանավորում» համատեղ ծրագրի շրջանակներում ճապոնացիների աջակցությամբ`