Արցախի կառավարությունը կյանքի է կոչել 2016թ. բոլոր ծրագրերը՝ չնայած ապրիլյան դեպքերի ստեղծած դժվարություններին
Արցախի Հանրապետության կառավարության դեկտեմբերի 26-ին տեղի է ունեցած տարեվերջյան նիստը նախագահել է վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը։
Գործադիր մարմինը որոշում է ընդունել 2017թ. պետական բյուջեի կատարումն ապահովող միջոցառումների մասին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ հավելելով. «ԱՀ ֆինանսների նախարար Ս. Թևոսյանը, ներկայացնելով գալիք տարվա պետական բյուջեի կատարումն ապահովող միջոցառումները, նշել է, որ պետական բյուջեի մուտքերը, հետևաբար նաև՝ ծախսային հատկացումների կատարման եռամսյակային բաշխվածությունը ձևավորելիս առաջնորդվել են  մի շարք պայմաններÕ �վ: Որոշման համաձայն՝ կապահովվի 2017 թվականի պետական բյուջեի բնականոն կատարումն ըստ սահմանված եռամսյակային համամասնությունների:
Վարչապետը պետական կառավարման մարմինների ղեկավարներին հանձնարարել է պետական բյուջեի կատարումն ապահովելուն ուղղված միջոցառումներն իրականացնելիս առաջնորդվել  միայն պլանավորված ծախսերի ժամանակացույցով: Ա. Հարությունյանը կառավարության անդամներին հորդորել է ծախսային մասով հոդվածային փոփոխություններ չառաջարկել՝ ընդգծելով, որ փոփոխություններ կարվեն միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում՝ հիմնականում հանրապետության անվտանգությանն ուղղված կարևորագույն ծրագրերի իրագործման նպատակով՝ նախօրոք քննարկելով համապատասխան գերատեսչութ յունների հետ:
Հաշվի առնելով տնտեսվարող սուբյեկտների առաջարկությունները՝ գործադիր մարմինը որոշում է ընդունել  «Առևտրի և ծառայությունների մասին» ԼՂՀ օրենքով պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքների համար «Գ» սերիայի դրոշմապիտակները կիրառության մեջ դնելու մասին:
Կառավարությունը հաստատել է նաև Երեխայի իրավունքների պաշտպանության 2017թ. տարեկան ծրագիրը և դրանով նախատեսված միջոցառումների ցանկը: Այն ուղղված է կյանքի դժվարին իրավիճակներում գտնվող երեխաների սոցիալական պաշտպանության երաշխիքների ապահովմանը, երեխաների խնամքի և պաշտպանության հաստատությունների բարելավմանը: Ընտանիքի և երեխաների իրավունքների և շահերի պաշտպանությանը, սոցիալական պաշտպանության իրավունքի ապահովմանը: Ծրագրում տեղ են գտել նաև մինչև 18 տարեկան առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների խնամքի, դաստիարակության, ուսուցման ֆիզÕ �կական և մտավոր զարգացման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հիվանդությունների կանխարգելմանն ուղղված  միջոցառումներ:
Նիստի ավարտին, կառավարության ղեկավարը, ամփոփելով անցնող տարին, նշել է, որ 2016 թվականի համար պլանավորված բոլոր կարևոր ծրագրերը, ընդհանուր առմամբ, կյանքի են կոչվել՝ չնայած ապրիլյան դեպքերի պատճառով ստեղծված ծանր կացությանն ու դժվարություններին: Ա. Հարությունյանի խոսքով՝ գալիք տարում ևս ակնկալվում է ՀՆԱ-ի աճի բարձր ցուցանիշ, իսկ հանրապետության անվտանգության ապահովումն ու բանակի մարտունակության բարձրացումը մնալու են կառավարության գլխավոր առաջնահերթությունները:
«Մի քանի օրից ավարտում ենք  բյուջետային տարին: Նշեմոր մեզ հաջողվել է իրականացնել  ստանձնած պարտավորություններըապահովել ամենակարևորը՝ տնտեսական աճիանհրաժեշտ չափ՝նախնականորեն ավելի քան 9 տոկոսի սահմաններում:Կառավարությանը հաջողվել է ապահովել պլանավորած բյուջետա յին մուտքերի և այլ եկամուտներիհավաքագրումը: Բավարար է նաև ծնելիության մակարդակըորը վերջին տարիների ընդհանուր միջինից հետ չի մնումՍոցիալական հիմնական ծախսերն արդեն կատարվել են, առաջիկաօրերին ավարտելու ենք աշխատավարձերի վճարումըպլանավորված ծրագրե րը  հիմնականում ֆինանսավորված ենԱյսինքն՝կառավարությունը պատվով է  կատարել իր առջև դրվածխնդիրը»,- շեշտադրել է Ա. Հարությունյանը:
Վարչապետը նաև հանձնարարել է գերատեսչությունների ղեկավարներին անցնող տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքների մասին հաշվետվություններ ներկայացնել հանրությանը:
Վերջում, գործադիր մարմնի ղեկավարը, շնորհակալություն հայտնելով կառավարության անդամներին համատեղ աշխատանքի համար, շնորհավորել է նրանց գալիք տոների առթիվ և բոլորին մաղթել նորանոր հաջողություններ»: