Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակին միջոցառումներ են տեղի ունեցել Կրակովում
Լեհաստանի կառավարության և Ազգային ու էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովում հունվարի 20-ին հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչ Էդվարդ Միեր-Ենդժեյովիչի և Լեհաստանում գործող մի շարք հայկական կազմակերպությունների համատեղ ջանքերով Կրակով քաղաքում կազմակերպվել էին մի շարք միջոցառումներ` նվիրված Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյա հոբելյանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկ ացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Միջոցառումների մեկնարկը տրվեց Կրակովի թագավորական Վավել ամրոցի Մայր տաճարում, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցվեց հայերին հատուկ արտոնություններ շնորհած Լեհաստանի երևելի թագավորներ Կաժիմեժ Մեծի և Վլադիսլավ Յագելոյի հիշատակին։
Այնուհետև, Լեհաստանի հայ համայնքի պատմությանը նվիրված գիտական միջոցառում տեղի ունեցավ Եվրոպայի հնագույն համալսարաններից մեկում` Կրակովի Յագելոնյան համալսարանում, որի ընթացքում ելույթներով հանդես եկան Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Լեհաստանի նախորդ գումարման Սենատի անդամ, հայազգի քաղաքական գործիչ Լուկաշ Աբգարովիչը, ԼՀ Սեյմի պատգամավոր, Ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Շիմոն Ստանիսլավ Գժինսկին:
Իր ելույթում դեսպան Ղազարյանը նշեց, որ 2017 թվականը հոբելյանական տարի է ոչ միայն Լեհաստանի հայ համայնքի, այլև հայ-լեհական դիվանագիտական հարաբերությունների առումով, որի 25-ամյակը լրանալու է փետրվարի 26-ին: Դեսպանի խոսքերով այս երկու հոբելյաններն իրենց էությամբ փոխկապակցված են միմյանց հետ, քանզի հայ-լեհական միջպետական բարեկամական հարաբերությունները հենվում են երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ամուր հիմքերի վրա, որի լավագույն արտահայտությունը Լեհաստանում հայերի դարավոր ներկայությունն է, որի ընթացքում նրանք իրենց դրսևորել են լ ավագույն կողմերով` այդ կերպ վաստակելով Լեհաստանի թագավորների և իշխանավորների բարեհաճությունն ու արտոնությունները, ինչպես նաև լեհ ժողովրդի անկեղծ հարգանքն ու համակրանքը:
Միջոցառմանը Լեհաստանի հայ համայնքի և նրան շնորհված արտոնությունների մասին ծավալուն զեկույցով հանդես եկավ Կրակովի Յագելոնյան համալսարանի թանգարանի տնօրեն, Լեհաստանի հայ համայնքի պատմության հարցերով հետազոտող գիտնական, պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Ստոպկան:
Նույն օրը Կրակովի Յագելոնյան համալսարանական խորհրդի Սուրբ Աննա եկեղեցում Լեհաստանի Հայ Կաթողիկե Սուրբ Եկեղեցու Հարավային թեմի առաջնորդ, Վարդապետ Տադեուշ Իսակովիչ-Զալեսկու հանդիսապետությամբ մատուցվեց Սուրբ պատարագ, որի ընթացքում ծավալուն անդրադարձ կատարվեց Լեհաստանի հայ համայնքին, նրա դարավոր պատմությանը, հայ և լեհ ժողովուրդների համերաշխ գոյակցությանը, Լեհաստանի հայ համայնքի նշանավոր գործիչներին և Լեհաստանի տարածքում գոյություն ունեցող հայկական մշակութային հուշարձաններին:
Միջոցառումներին մասնակցեցին Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, ԼՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ (պետական նախարար) Վոյչեխ Կոլարսկին, ԼՀ Սեյմի պատգամավոր, Ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Շիմոն Ստանիսլավ Գժինսկին, ԼՀ Սենատի նախկին գումարումների անդամ Լուկաշ Աբգարովիչը, ԼՀ արտաքին գործերի նախարարության և Կրակովում գործող դիվանագիտական ներկայացուցչություններից դիվանագետներ, Լեհաստանի հայ համայնքին, Հայաստանին նվիրված հետազոտություններ իրականացնող ճանաչված գիտնականներ, անվանի հոÕ �ևորականներ, Լեհաստանում գործող մի շարք հայկական կազմակերպությունների նախագահներ, լրագրողներ, Լեհաստանի տարբեր քաղաքներից ժամանած հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: