Հայկական ԶՈՒ-երը վերջին շրջանում էլ ավելի են կատարելագործել իրենց հնարավորությունները. Լևոն Մնացականյան
Հայկական զինված ուժերը վերջին շրջանում էլ ավելի են կատարելագործել իրենց հնարավորությունները՝ զարգացնելով ուժն ու հզորությունը: Այդ մասին «Եռաբլուր»-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը:
«Անհրաժեշտության դեպքում զինված ուժերում կատարվելու են նաև այլ բնույթի աշխատանքներ, որոնք էլ ավելի կամրապնդեն մեր դիրքերն ու էլ ավելի հակառակորդին կհեռացնեն այսօրվա սահմաններից՝ ապահովելով մեր ժողովրդի խաղաղությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Մնացականյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծեց, որ այս օրերին սահմաններին իրավիճակը հանգիստ է: Հարցին՝ լայնածավալ ռազմական գործողությունների կանխատեսումներ կա՞ն, նախարարն ասաց. «Դեռևս ոչ, բայց մենք մշտապես պետք է պատրաստ լինենք տարբեր գործողությունների»:
Հունվարի 28-ը Հայկական բանակի կազմավորման օրն է, այն 25 տարեկան է: 1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունը ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշում` դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ. մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում` հիմք դնելով բանակը ժամկետային զինծառայողներով համալրելու կայուն ավանդույթին: