Արցախի հեռուստատեսությամբ սահմանադրական հանրաքվեին դեմ լինողները նույնացվում են թշնամու հե՞տ. «Փաստ»
«Դեմ եմ»–ի շտաբին եթեր չի տրամադրվում
Փետրվարի 20–ին Արցախում սպասվող սահմանադրական փոփոխություններին ընդառաջ Լեռնային Ղարաբաղում մեկնարկած «Ոչ»–ի քարոզարշավն ընթանում է անհավասար պայմաններում:
Այս մասին «Փաստի» հետ զրույցում ասաց «Դեմ եմ»–ի շտաբի ներկայացուցիչ, «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը՝ հավելելով, որ Արցախի տեղեկատվության ամենաազդեցիկ աղբյուրը՝ Արցախի Հանրային հեռուստաընկերությունը եթեր չի տրամադրում իրենց:
«Փոխարենն անընդհատ եթեր են հրավիրում «Կողմ եմ»–ի կողմնակիցներին՝ իրենց քարոզչությունն իրականացնելու համար: Իսկ «Կողմ»–ի քարոզիչներից մեկը նույնիսկ ցուցաբերում է բացահայտ ֆաշիստական մոտեցումներ՝ դեմ արտահայտվողներին նույնացնելով թշնամու հետ»,– ասաց Հայկ Խանումյանը՝ հավելելով, որ քարոզարշավի ընթացքում Արցախի Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշել է վճարովի եթեր չհատկացնել քարոզարշավ իրականացնող կողմերին:
Արցախի ընդդիմադիր «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը ձևավորել է «Դեմ եմ»–ի շտաբ ու այս օրերին միայն կարողանում է հանդիպումներ ունենալ քաղաքացիների հետ, քարոզչական թերթիկներ բաժանել, կատարել զանգեր բնակիչներին ու փակցնել քարոզչական պաստառներ: «Մեր շտաբի անդամները և համագործակցող անձինք ճնշումների չեն հանդիպել, սակայն ակնհայտորեն զգացվում է վարչական ռեսուրսի օգտագործման փաստը»,– ասաց Արցախի խորհրդարանի պատգամավորը:
Հարցին, թե ինչպիսին է արցախցիների ընդհանուր տրամադրվածությունը սահմանադրական փոփոխությունների առթիվ, Հայկ Խանումյանն ասաց. «Ընդհանուր տրամադրվածության մասին դժվար է դատել, քանզի մեծ մասը զգուշանում է բարձրաձայն կարծիք հայտնելուց: Որոշակի ցուցիչ կարող են լինել սոցիալական ցանցերի օգտատերերի գրառումները, սակայն միշտ չէ, որ այն արտացոլում է ամբողջ պատկերը»:
Նշենք, որ «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը իր կայքէջում կոչ է անում «դեմ» քվեարկել սահմանադրական փոփոխություններին՝ հիմնավորելով, որ դրանցով Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն իր պաշտոնավարումը ուզում է երկարաձգել մինչև 2030 թվականը: «Արցախում սահմանադրական փոփոխությունների կարիք չկա, գործող Սահմանադրությունն ի վիճակի է ապահովել երկրի բնականոն զարգացումը:
Այս փոփոխություններով Բակո Սահակյանը նպատակ ունի նախագահի պաշտոնում մնալ նաև 2017 թ.–ից հետո (գործող սահմանադրությամբ նա 2017 թ. չի կարող առաջադրվել նախագահական ընտրություններում): Սահմանադրական փոփոխություններով հնարավորություն է ստեղծվում նախագահել մինչև 2030 թ.»,– ասվում է կուսակցության հրապարակած քարոզչական թերթիկում:
«Ազգային վերածնունդը» նաև հայտարարում է, որ «մեկ անձի իշխանության վերարտադրության համար սահմանադրություն փոխելով` մենք նմանվում ենք Ադրբեջանի, Զիմբաբվեի, Թուրքմենստանի և այլ ավտորիտար ռեժիմներով երկրների: Նման հեռանկարը կթուլացնի Արցախի միջազգային դիրքերը, կկրճատի մեր բարեկամների թիվն աշխարհում, կծնի անարդարության զգացում երկրի ներսում: Կկորչի համայն հայության հավատն Արցախի նկատմամբ, կկրճատվեն ներդրումներն ու նվիրատվությունները»,– ասված է կոչում:
Ավելին՝ ըստ Արցախի խորհրդարանական կուսակցության, այս փոփոխություններով ժողովուրդն ավելի է հեռացվում որոշումներ ընդունելու գործընթացից: «Եթե գործող Սահմանադրությամբ սահմանադրական փոփոխությունները կատարվում են համաժողովրդական հանրաքվեով, ապա այս նախագծի ընդունվելու դեպքում այդ իրավունքը կանցնի Ազգային ժողովին: Սովորաբար, քաղաքական իրավունքների սահմանափակմանը հաջորդում է մարդու հիմնարար իրավունքների սահմանափակումը: ԴԵՄ քվեարկելով սահմանադրության նախագծին՝ մերժում ենք այդ հեռանկարը»,– ասված է ընդդիմադիր կուսակցության կոչի մեջ: