«Դե Ֆակտո» ամսագրի զրուցակիցը թիվ 1 ընտրատարածքի պատգամավոր Ռոբերտ Սարգսյանն է:
Հայրենիքի վտանգի դեպքում բոլորս ենք զինվոր...
Կարծում եմ, որ Ազգային ժողովում կհայտնվեն մարդիկ, ովքեր իսկապես ընդունելի կլինեն մեր քաղաքացիների կողմից...
-Պարո՛ն Սարգսյան, մինչ քաղաքականությամբ զբաղվելը, ի՞նչ աշխատանքային ուղի եք անցել:
-Երկար տարիներ աշխատել եմ ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում՝ առաջին կարգի մասնագետից հասնելով մինչև ղեկավար կազմի անդամի կարգավիճակին: Երկու տարի եղել եմ ՀՀ սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի վճարումների ծառայության «Ավան» տարածքային բաժանմունքի պատասխանատու: Կարճ ժամանակահատված աշխատել եմ նաև ՀՀ բնապահպանության նախարարությունում:
-Հաճախ Ձեզ կարող ենք տեսնել վարչական շրջանների մշակութային և կրթական միջոցառումներին, ինչպե՞ս եք գնահատում երիտասարդների հետաքրքրվածությունը կրթամշակութային կյանքին:
-Վերջին տարիներին երևում է, որ մեր երիտասարդներն ակտիվորեն մասնակցում են ինչպես վարչական շրջանի սոցիալ-մշակութային կյանքին, այնպես էլ իրենց ներդրումն են ունենում դրա զարգացմանը: Նախորդ տարի Հայաստանի անկախության 25-ամյակի առթիվ Ավանում գտնվող ՀՊՏՀ ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջում ներկա եղա ռազմահայրենասիրական մի միջոցառման, որը կազմակերպել էին մեր շնորհալի երիտասարդները: Պետք է նշեմ, որ շատ լավ սերունդ ունենք, որն իր գիտելիքներով ու նպատակասլացությամբ մեր հայրենիքի վաղվա օրն է ապահովելու:
-Պարո՛ն Սարգսյան, եկեք խոսենք ներքաղաքական վերջին զարգացումներից, ինչպե՞ս կգնահատեք նոր կառավարության աշխատանքը, ի՞նչ փոխեց Կարեն Կարապետյանն իր աշխատաոճով:
-Իմ հարցազրույցներից մեկում ես նշել եմ, որ նոր կառավարությունը հուսադրող է իր աշխատանքներով, և մարդիկ վարչապետից դրական սպասումներ ունեն: Ամեն դեպքում Կառավարությունը դեռ նոր է, և գնահատականներից դեռ վաղ է խոսել:
-Դուք ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ եք: Սահմանադրության համաձայն մեր երկիրն անցնում է կառավարման նոր ձևի, որքանո՞վ եք արդյունավետ համարում անցումը խորհրդարանական կառավարման համակարգին:
-ՀՀԿ խորհրդի վերջին նիստում երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մանրամասն խոսեց խորհրդարանական կառավարման համակարգի մասին: Ամենակարևոր մոտեցումն այդ համատեքստում խորհրդարանի քաղաքական դերի ու նշանակության ավելացումն է, ինչպես նաև կուսակցությունների դերի բարձրացումը:
Գալիք ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն հայտնած կուսակցությունների ու դաշինքների թիվն արդեն փաստում է, որ նոր սահմանադրությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծում կուսակցությունների կայացման և խոշորացման համար:
-Առջևում Ազգային Ժողովի ընտրություններն են: Հանրապետական կուսակցությունը ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրել է Ձեր թեկնածությունը: Ոմանք նշում են, որ Խորհրդարանում դուք աչքի չեք ընկել հրապարակային գործունեությամբ, ինչո՞ւ որոշեցիք նորից պատգամավոր դառնալ:
-Իմ ընտրողների հետ շփումը ցույց տվեց, որ ես դեռ անելիք ունեմ, պետք է շարունակեմ ներկայացնել նրանց շահերը և բարձրաձայնել նրանց հուզող խնդիրները: Հաճախ եմ լսում, որ ես ելույթներ չեմ ունեցել Ազգային Ժողովում, բայց ճիշտ չէ այդքանով սահմանափակել պատգամավորի աշխատանքը:
Վերջին 5 տարում ես որպես ԱԺ տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի, ապա նաև պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ մասնակցել եմ բոլոր նիստերին, հանձնաժողովներում նախագծերի քննարկմանն ու մշակմանը: Ամեն ամսվա վերջին հինգշաբթի օրը կազմակերպել եմ քաղաքացիների անհատական ընդունելություններ: Յուրաքանչյուր հինգշաբթի ներկա եմ եղել վարչական շրջանի բնակիչների ընդունելությանը: Իմ ընտրողների հետ հաճախակի եմ հանդիպել ու շարունակում եմ հանդիպել տարբեր ձևաչափերով: Փորձել եմ իմ ուժերի ներածին չափով օգտակար լինել մարդկանց, որևէ կերպ օգնելու, թեթևացնելու նրանց հոգսը:
-Պարո՛ն Սարգսյան, հասարակության մեջ կարծիք կա, որ այս ընտրությունները վճռորոշ են լինելու մեր երկրի ապագայի համար: Որպես գործող պատգամավոր՝ ի՞նչ կասեք այս մասին:
-Ես համաձայն եմ Ձեր այն մտքի հետ, որ այս ընտրությունները վճռորոշ են լինելու երկրի ապագայի համար: Նոր սահմանադրությամբ քաղաքական զարգացումները տեղափոխվում են նոր մակարդակ: Բայց ամենակարևորը, ինչ են տալու այս ընտրությունները մեր համաքաղաքացիներին, կփոխվի՞ արդյոք երկրի քաղաքական և տնտեսական վիճակը: Շատ կարևոր է, որ նոր խորհրդարանի քաղաքական համակարգը կառուցվի այնպես, որ լինի կանխատեսելի ու արդյունավետ, որպեսզի մեր ընտրողները նոր խորհրդարանում տեսնեն իրենց վստահության քվեն ներկայացնող պատգամավորների:
-Ասացեք խնդրեմ, ինչպիսի՞ն եք տեսնում նոր խորհրդարանը:
-Քաղաքական նոր իրավիճակով պայմանավորված, նոր խորհրդարանը պետք է լինի մեր պետության և ժողովրդի խնդիրները լուծող կառույց: Կարծում եմ, որ Ազգային ժողովում կհայտնվեն մարդիկ, ովքեր իսկապես ընդունելի կլինեն մեր քաղաքացիների կողմից և ի վիճակի կլինեն երկրի քաղաքական և տնտեսական խնդիրների լուծման պատասխանատվությունը վերցնելու իրենց վրա, քանի որ էապես բարձրանում է պատգամավորի աշխատանքի պատասխանատվությունը:
-Ինչպիսի՞ն է Ռոբերտ Սարգսյանն աշխատանքից դուրս:
-Լավ կլինի, որ այդ հարցն ուղղեք իմ ընկերներին ու ինձ ճանաչող մարդկանց:
-Մի փոքր եկեք խոսենք Ձեր ընտանիքի մասին:
-Իմ ընտանիքը շատ չի տարբերվում հայկական ավանդական ընտանիքներից: Ունեմ չորս որդի, որոնց դաստիարակությունն ինձ համար առաջնահերթ է: Կինս զբաղվում է տան գործերով:
Համարում եմ, որ պետական պաշտոնյայի ընտանիքը, առավել ևս, պետք է լինի օրինակելի:
-Դուք կադրային զինվորականի ընտանիքից եք, ինքներդ՝ պահեստազորի սպա: Ըստ Ձեզ՝ ապրիլյան պատերազմն ի՞նչ փոխեց մեր կյանքում:
-Մեր ժողովուրդն աշխարհին մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ հայրենիքին սպառնացող վտանգի դեպքում բռնցքվել գիտի: Հայրենիքի վտանգի դեպքում մենք բոլորս ենք զինվոր:
-Ո՞րն է եղել Ձեր ծնողների խորհուրդը, որը փոխանցում եք Ձեր զավակներին:
-Ծնողներս շատ խորհուրդներ են տվել ինձ, բայց ամենահիշվողը, որ ամեն օր իմ մտքում է և տղաներիս միշտ ասում եմ, այն է, որ պետք հարգալից լինեն մեծերի նկատմամբ, լինեն ճշտապահ, պատասխանատու, ազնիվ և իրենց երկրին նվիրված քաղաքացիներ:
-Պարո՛ն Սարգսյան, շնորհակալություն հետաքրքիր զրույցի համար, ցանկանում ենք Ձեզ հաջողություն և նորանոր ձեռքբերումներ: