Վենետիկի հանձնաժողովը բացասական զեկույց է հրապարակել Թուրքիայի սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ
Եվրոպայի խորհրդի սահմանադրական օրենքի փորձագետները՝ Վենետիկի հանձնաժողովն ընդունել է Թուրքիայում սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ զեկույցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Deustche Welle-ն, զեկույցում նշվում է, որ ապրիլի 16-ի հանրաքվեի արդյունքներով սահմանադրական փոփոխությունների ընդունման պարագայում երկիրը «կգնա դեպի ավտորիտար նախագահական ամակարգ»:
Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացության մեջ նշվում է, որ սահմանադրական փոփոխությունների միջոցները և դրանց բովանդակությունը եվրոպական չափանիշներով չեն պատրաստվել: Ընդունման պարագայում «կա վտանգ, որ առաջարկվող համակարգը կվերածվի ավտորիտար և անհատի ռեժիմի»: Բացի այդ, ընդգծվել է, որ Թուրքիայում պահպանվող արտակարգ դրությունը սահմանադրական հանրաքվեի համար ժողովրդավարական մթնոլորտ չի ստեղծում: «Կամ հանրաքվեն պետք է հետաձգվի մինչև արտակարգ դրության վերացումը, կամ էլ ազատությունների շուրջ սահմանափակումները պետք է վերացվեն», - ա ռաջարկել են Վենետիկի հանձնաժողովի անդամները:
Հանձնաժողովի զեկույցում հիշատակվել է նաև քրդամետ կուսակցության պատգամավորների, ինչպես նաև մի խումբ ընդդիմադիր լրագրողների բանտարկման փաստը: Նշվել է, որ նախատեսվող փոփոխություններից շատերը հակասում են եվրոպական օրենքներին:
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին նախատեսված է սահմանադրական հանրաքվե: Սահմանադրական փոփոխություններով երկրում անցում է կատարվելու կառավարման նախագահական համակարգի: Մեջլիսի պատգամավորների թիվը 550-ից դառնալու է 600: Պատգամավոր ընտրվելու տարիքը 25-ից իջեցվելու է 18-ի:
Մեջլիսի և նախագահի ընտրություններն անց են կացվելու 5 տարին մեկ միևնույն օրը: Երկրի նախագահն այսուհետ կարող է լինել կուսակցական: