Ստացվում է, որ վարորդները մեծամասամբ հայտնվում են անորոշ իրավիճակում և ստիպված են լինում մեծ տուգանքներ վճարել հանուն ոչ մի բանի : Մինչդեռ նշենք, որ օրենսդիրը  հստակ կարգ այնուամենայնիվ սահմանել է, որով վարչական ակտը պետք է փոխանցվի հասցեատիրոջը՝
1. պատվիրված փոստով` ստանալու մասին ծանուցմամբ
2. հասցեատիրոջը ստորագրությամբ առձեռն հանձնելու
3. հասցեատիրոջ գրավոր դիմումի հիման վրա էլեկտրոնային փոստով կամ հեռահաղորդակցության (այդ թվում` բջջային հեռախոսահամարին կարճ հաղորդագրություն ուղարկելու) միջոցով:
Այսինքն, վերոգրյալից պարզ է դառնում, որ վարչական ակտի մասին  որոշումը պետք է հանձնվի անձամբ հասցեատիրոջը, իսկ հասցեատերը  անդորագրի վրա պետք է թողնի իր ստորագրությունը,  ինչը կվկայի վարչական ակտի մասին անձամբ տեղեկացված լինելու և պետության հանդեպ նյութական պատասխանատվություն ունենալ մասին հանգամանքը:
Ի, դեպ  խնդիրը առաջանում է հատկապես այն դեպքերում, երբ մեքենան փաստացի պատկանում է մի անձի, բայց այն մշտապես վարում է ուրիշ մեկը կամ, երբ անձը փոխել է բնակության վայրը, բայց մեքենան շարունակում է հաշվառված  լինել նախկին հասցեում:
«Որոշումը համարվում է անձամբ հասցեատիրոջը հանձնված նաև այն դեպքում, երբ հասցեատիրոջ գրավոր դիմումի հիման վրա այն ուղարկվել է էլեկտրոնային փոստով կամ հեռահաղորդակցության  միջոցով, և դրանք հավաստում են անձի կողմից վարչական ակտի մասին ծանուցված լինելու փաստը», – ասաց Ա. Դաշյանը:
Ի դեպ, փաստաբանի խոսքով 2016-ին, բազմաթիվ բողոքների, դիմումների  ու քննադատությունների շնորհիվ,  ի վերջո հաջողվել է ձեռք բերել  դատարանի կարևոր մի որոշում՝ ինտերնետային ծանուցման համակարգում առկա խնդիրների լուծման համար (Թիվ ՎԴ/4811/05/16)։  Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է վարչական դատարանի կայացրած դատական ակտը և  կայացրել է նոր որոշում, որով հակահարված է տրվում ինտերնետով ծանուցման կարգին . «Այսինքն, վերաքննիչ դատարանը վկայակոչել է, որ ինտերնետով ծանուցման պաշտոնական կայքում հրապարակված լինելը ինքնին դեռևս բավարար հանգամանք չէ և  կայքում տեղադրելը դեռ չի նշանակում, որ վարչական մարմինն օրինաչափ է կատարել իր պարտավորությունները և անձը ծանուցված է»,- հայտնեց փաստաբանը:
Վերաքննիչ դատարանի այս որոշումը մեր քաղաքացիների համար կարող է հիմք ծառայել կամ, ինչու ոչ, նախադեպ դառնալ, երբ անձը  իր նկատմամբ կայացված վարչական ակտերի գոյության մասին տեղեկացել է բացառապես ԴԱՀԿ ծառայությունից: Այսինքն, այս  դեպքում դատարան դիմելով և  վկայակոչելով վերաքննիչ դատարանի որոշումը, վարորդը կարող է վերականգնել իր խախտված իրավունքը և հաջողության հասնել.
«Անձը, ի վերջո, պարտավոր չի ամեն անգամ ելնի այն կանխավարկածից, որ իրավախախտ է և ամեն անգամ  պարտադիր մտնի կայք, որպեսզի տեղեկանան արդյո՞ք իր նկատմամբ կայացվել են վարչական ակտեր, թե ոչ: Ի վերջո, օրենսդիրի  նախատեսած ծանուցման էլեկտրոնային տարբերակը  նախատեսված է այն դեպքերի համար, երբ  անձի հայտնած հասցեով ուղարկված որոշումը վերադարձվել է կամ ծանուցման փաստը չի հաստատվել կամ հասցեատերը հրաժարվել է ստանալ պատշաճ կարգով ուղարկված որոշումը և ստորագրել հրաժարվելու մասին»,- ասաց Աշխեն Դաշյանը:
Այս դեպքերում արդեն վարչական ակտի մասին որոշումը տեղադրվում է  ՀՀ հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում:
Ուշադրություն. Երբ որոշումն ուղարկվում է անձի հաշվառման հասցեով և տեղադրվում ՀՀ  հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում, այն համարվում է հանձնված (պատշաճ ծանուցված) որոշումն ինտերնետային կայքում տեղադրելու օրվան հաջորդող երրորդ օրը: