Ադամանդագործության ոլորտի խնդիրները քննարկվել են Սուրեն Կարայանի հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի հերթական հանդիպումը պետություն-մասնավոր հատված երկխոսության հարթակի շրջանակներում ադամանդագործության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ էր։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարա կայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Կարայանը նշել է, որ մասնավորի հետ աշխատանքը նախարարության համար խիստ կարևոր է և առաջարկել է անդրադառնալ ոլորտի առջև ծառացած խնդիրներին։
Ոլորտի ներկայացուցիչները նախարարի հետ քննարկել են ձեռք բերվող հումքի ծավալների մեծացման և արդյունավետության բարձրացման հնարավորությունները, ինչպես նաև այլընտրանքային հումքի ձեռքբերման հեռանկարները։ Ադամանդագործները նշել են, որ ոլորտի զարգացմանը զուգընթաց կառաջանա նաև որակավորված աշխատուժի ուսուցման և վերապատրաստման խնդիրը և նախարարի հետ քննարկել են  այս խնդրի լուծումները ևս։
Սուրեն Կարայանը ոլորտի ներկայացուցիչներին առաջարկել է նաև ուսումնասիրել ճյուղի ինքնակառավարման, ինքնակազմակերպման  և համատեղ գործունեություն ծավալելու հեռանկարները։