ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը պետբյուջե է մուտքագրել 1 մլն դրամ
ՀՀ բնապահպանական պետական տեսչության կողմից ապրիլի 10-14-ն իրականացված շրջայցերի, ԲՊՏ վարույթին հանձնված գործերի քննության և հաշվետվությունների ընդունման գործընթացում հայտնաբերված խախտումների արդյունքում կայացվել է 330.0 հազար դրամ ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի 6 որոշում և հաշվարկվել 7.5 մլն դրամ ընդհանուր գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Կազմվել է վարչական տուգանքի 5 որոշում՝ 250.0 հազար դրամ ընդհանուր գումարի և հաշվարկվել է 7.5 մլն դրամ ընդհանուր գումարի շրջակա միջավայրին պատճառված վնաս, որից՝
Երևան քաղաքի Դավթաշեն վարչական  տարածքում հատված 29 ծառերի համար հաշվարկվել է շրջակա միջավայրին հասցված 2.86  մլն  դրամ գումարի վնաս և գործին համապատասխան ընթացք տալու համար այն ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Մաշտոցի բաժին:
Տավուշի տարածքային բաժնի վարույթին հանձնված գործերի քննության արդյունքում 5 ֆիզիկական անձանց նկատմամբ ապօրինի հատված 14 ծառի համար կայացվել է 250.0 հազար դրամ ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի 5 որոշում և  հաշվարկվել է 1.81  մլն դրամ ընդհանուր գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
ՀՀ ԲՆ-ի «Թեժ գծի» ահազանգերի հիմքերով  Տավուշի ՏԲ-ի կողմից կատարվել են հետևյալ աշխատանքները՝
- «Դիլիջան ԱՊ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում հատված ապօրինի ծառահատումների հիմքով իրականացվել են ուսումնասիրություններ, ինչի արդյունքում հայտնաբերվել են ապօրինի հատված 14 ծառ, հաշվարկվել է պետությանը պատճառված 1.9  մլն  դրամ գումարով վնաս:
-  Իջևանի անտառտնտեսության «Աշոտ Երկաթ» բերդ հատվածում կատարվել է ուսումնասիրություն և  հատված 21 ծառի համար հաշվարկվել է շրջակա միջավայրին պատճառված 0.93  մլն դրամ գումարի վնաս:
Կազմված ակտերի վերաբերյալ իրազեկվել է ոստիկանությանը:
Հողերի պահպանության ոլորտՀՀ ԲՆ-ի «Թեժ գծի» ահազանգի հիմքով Տավուշի ՏԲ-ի կողմից կասեցվել են «Գոշ» լճի շրջագայքում իրականացված հողային աշխատանքների ընթացքը, կիրականացվեն ստուգումներ:
Շաբաթվա ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել է 274 հատ (162.0 կգ) «սիգ» տեսակի ձուկ, որից՝
Երևանի տարածքային բաժնի կողմից Սևանա լճից «սիգ» ձկնատեսակի ապօրինի որսի և դրա վաճառքի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների արդյունքում շաբաթվա ընթացքում Երևան քաղաքի շուկաներից առգրավվել է  87 հատ (36.0 կգ) «սիգ» տեսակի տիրազուրկ թարմ ձուկ, որն oրենքով սահմանված կարգով նվիրաբերվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Զատիկ» երեխաների աջակցության կենտրոն ՊՈԱԿ և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիր:
Արարատի տարածքային բաժնի կողմից իրականացված շրջայցերի արդյունքում հայտնաբերվել է ձկան ապօրինի վաճառքի մեկ դեպք, առգրավվել է 45 հատ  (18.0 կգ) «սիգ» տեսակի ձուկ, որը հանձնվել է «Առաքելություն Հայաստան» հասարակական կազմակերպությանը:
ԲՊՏ կենտրոնական ապարատի աշխատակիցների կողմից շրջայցերի արդյունքում առգրավվել է 142 հատ (108.0 կգ) «սիգ» տեսակի ձուկ:
Արագածոտնի տարածքային բաժինը ուսումնասիրել է Ապարան և Թալին քաղաքներում անազատության մեջ պահվող 2 արջի պահման իրավական հիմքերը, աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Թափոնների ոչ ճիշտ տեղադրման համար
Ի արձագանքումն նախարարության «թեժ» գծով ստացված ահազանգի, Կոտայքի ՏԲ-ն ուսումնասիրել է «Քանաքեռ ՀԷԿ»-ի տարածքում անօրինական տեղադրված շինարարական թափոնների պատկանելիության հարցը և Զովունի համայնքի ղեկավարին տրվել է հետագայում նմանատիպ դեպքերի բացառման մասին հանձնարարական:
Շիրակի տարածքային բաժնի կողմից 1 տնտեսվարողի նկատմամբ կայացվել է 80.0 հազար դրամ գումարի վարչական տուգանքի որոշում:
Վարչարարության և փորձաքննության բաժինը հաշվետու ժամանակաշրջանում դատական ակտերի հարկադիր կատարման է ներկայացրել 3 վարչական տուգանքի որոշում` 250.0 հզ.դրամ ընդհանուր գումարի չափով: ՀՀ վարչական դատարան է ներկայացվել 8 հայցադիմում` 788.0  հազար դրամ պատճառված  վնասի և վարչական տուգանքի գումարները դատական  կարգով գանձելու համար:
Ընդհանուր առմամբ ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության կիրառած պատժամիջոցներից հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել 1.0  մլն դրամ գումար: