Չնայած Իսրայելի ժխտողականությանը՝ իսրայելցիները հաստատապես ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը. Յաիր Աուրոն
Թեև Իսրայել պետությունը ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն իսրայելցիներն այս հարցում ողջ հայերի կողքին են: Հրեա ժողովուրդը հաստատապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց իսրայելցի հետազոտող և դասախոս, ցեղասպանագետ Յաիր Աուրոնը:
«Վստահաբար կարող եմ ասել, որ Իսրայելը այս և գալիք տարիներին չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը խոր ցավ ու ամոթ է ինձ համար: Սակայն Իսրայելի ժողովուրդն իմ մոտեցումն ունի և հարյուր տոկոսով մեզ հետ է: Մինչև 30 տարի առաջ ժողովուրդը գաղափար անգամ չուներ հայերի ցեղասպանության մասին, բայց հիմա բոլորը գիտեն: Այդ տարիներից սկսած բազմաթիվ լրագրերում, հեռուստաեթերում սկսեցին խոսել այդ մասին: Ժողովուրդն էլ կարդալով, լսելով, եկավ այն եզրակացություն, որ հայերի ցեղասպանությունն իսկապես եղել է: Այսօր հրեական համալսարաններում և դպրոցներում անցում, ուսումնասիրում են միայն հրեաների ցեղասպանությունը և ոչ հայկականը: Սակայն այն համալսարանում, որտեղ ես եմ դասավանդում, արդեն բացել եմ մի ճյուղ, որ խոսվի, քննարկվի Հայոց ցեղասպանության մասին»,-ասաց Յաիր Աուրոնն ու հավելեց, որ արդեն հարյուրավոր ուսանողներ են ավարտել համալսարանն, ովքեր գիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ցեղասպանագետը Մեծ եղեռնով սկսել է հետաքրքրվել, երբ առաջին անգամ 1986 թվականին լրագրում կարդացել է, որ Իսրայելը Թուրքիայի կողմնակիցն է և ժխտում է Հայոց ցեղասպանությունը: Նրա համար անհասկանալի է եղել իր պետության՝ Իսրայելի ժխտողականությունը: Յաիր Աուրոնը կարծում է, որ հայերը պետք է շարունակեն պայքարը մինչև մյուս երկրներն ու ժողովուրդներն էլ ճանաչեն այն: Նա ընդգծում է, որ ժխտողականությունը միայն հայերի և թուրքերի խնդիրը չէ, այն միջազգային հարց է և պատկանում է մյուս ազգերին ևս:
Խոսելով միջազգային հանրության դիրքորոշման մասին՝  Յաիր Աուրոնը նշում է, որ Միացյալ ազգերի կազմակերպությունում կա մոտ 200 երկիր, որոնցից ընդամենը 2-3 տասնյակն են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը մեծ ամոթ է մարդկության համար: