Հա՛յ ազգ, պայմանագրային զինծառայողի փոքրիկին շտապ օգնություն է պետք
Մխիթար Ալումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
<<ՈՒզում եմ դիմել իմ հայ ազգին ` ժաղովուրդս Ձեզ մի մեծ խնդրանքով պետք է դիմեմ,որ տարածեք: Ես լինելով Հայոց աշխարհի բազմազավակ հայր, ով խնամում է հինգ անչափահաս երեխա նաև զինվոր `որն իր կյանքի լավագույն 20 տարիներրը նվիրել է Ձեզ և հայրենիքին այժմ Ձեզ ոչ թե խնդրանքով այլ աղաչանքով եմ դիմում ու ոչ թե երեխաներիս բուժման համար եմ պարտքով գումար խնդրում այլ նրա համար. Որ երեք անչափահաս բալիկներս, որոնք որ այժմ տանը մենակ են գտնվում, որ մենակ չմեծանան , որ իրենց մանկության լավագույն տարիներն առանց մայր չմեծանան , որ ունենալով մայրիկ որբ չմեծանան:
Ես բնակվում եմ Կոտայքի մարզի Հրազդան շրջանի Քաղսի գյուղում ` Ներքին Քաղսի 4 թաղամաս, 9 տուն: Իմ ընտանիքի մասին հավաստող նյութը կարող եք դիտել ինտերնետային յութուբ կայքում ` գրելով 20012015 Հույսի նշանակետ հաղորդումը:
ՀՀ ՊՆ և Պ Բ հաղթանակած հզոր բանակում այսօր իմ ընտանիքն միակ ու անպաշտպան ըտանիքն է, որ երբ երեխաները մնացել են հոր խնամքի հույսին ու երբ գնում եմ դիրքեր հայրենիքը պաշտպանելու Ձեր ընտանիքները կյանքի գնով պահելու` իմ երեխաները 3անչափահաս այդ ժամանակ մենակ են մնում և անպաշտպան:
Գայանես-16, Նարեկս-10, Նարես-6 տարեկան : Այստեղ ոչ մի բարեկամ չունեմ ,որ գոնե նրանց մոտ մնան իմ բացակայության ժամանակ զբաղվեն նրանց խնամքով: Մայրս էր ` ով ինձ որդեգրել էր և 1տարի 4ամիս առաջ բալիկներիս խնամելուց հանկարծամահ եղավ, երբ ես դիրքերում էի : ՈՒրիշի զավակին իրեն հարզատ սարքեց և իր հարազատ թոռնիկների համար մահացավ ու մի քանի օրից նորից մեկ ամսով դիրքեր եմ գնալու ու թող ներեն ինձ բալիկներս…
Ես գիտեմ,որ իմ ազգը հայրենասեր ազգ է նաև գիտեմ, որ միշտ իր զինվորի կողքին է : Այժմ ես ձեզանից իմ ժողովուրդ աղաչում եմ , որ տարածեք այս նյութս: Մի գուցե գտնվեն բարերարներ ` աստվածավախ և մեծահոգի մարդիկ ովքեր որ կունենան հնարավորություն ու իմ բալիկներիս կտեղափոխեն Եվրոպա` իրենց մայրիկի մոտ, թեկուզ մեկ-մեկ բալիկներիս տարեք, տարբեր բարերարներ թող լինեն:Մեկ երեխայի ծախսը, որ պետք է հասնի իր մայրիկին 5000դոլար է կազմում ,կամ էլ միգուցե գտնվեն մարդիկ ,ովքեր առանց խնդրի ելք ու մուտք ունեն Եվրոպա և առանց հավելյալ ծախսերի ու մաղարիչների կհասցնեն երեխաներին Եվրոպա ես նրանց կտամ բալիկներիս երկրից դուրս հանելու թույլատվություն:
Կինս հաշմանդամ Կարինեիս ու փոքրիկ Արենիս հետ 1տարի 6ամիս առաջ Կարինեիս հետ գնաց բուժման ու այդ բուժումը մի քանի տարի է պահանջում 5-8տարի: Պետք է բալիկիս արհեստական ծունկ դնեն, որ սկսի քայլել և աչքը վիրահատեն,որ տեսնի: ԵՍ հանուն Կարինեիս կյանքումս շատ բաներից եմ հրաժարվել ինչ ունեի չէի խնայում:
39 տարեկան եմ բայց 3900 տարեկանի չարչարանքներ եմ տեսել 3900-ի չափ արտասվել: 3 տեղ եմ աշխատել,որ հանկարծ բալիկս այն աշխարհ չգնա` քանզի տեսել եմ, թե վատ ու անպատասխանատու ծնողի պատճառով բալիկները ոնց են զոհվել, ու ես հաստատ չէի կարողանա տանել այդ բեռն ու ինձ երբեք չէի ների: ՈՒ եթե նույնիսկ 100կյանք ունենամ 100-ում էլ Կարինես այդ նույն հաշմանդամի կարգավիճակում լինի միևնույն է ես Աստծուն կխնդրեմ, որ Կարինեյիս որպես զավակ ինձ նվիրի քանզի իմ կյանքն առանց նրա ձայնի ,նրա հայցքի, նրա ժպիտի սուտ է և փուչ, բայց այժմ էլ չեմ դիմանում ու բոլորիցդ աղաչում եմ ,որ տարածեք:
Դիմում եմ այն մարդկանց ովքեր, որ կհասկանան ու կփորձեն օգնել իմ 3բալիկներին հարգելի բարերարներ երդվում եմ Հայ զինվորի պատվով ,որ Ձեր օգնության եռապատկվածը 5 տարվա ընթացքում ետ կվերադարձնեմ `միայն թե աղաչում եմ բալիկներիս հասցրեք իրենց մայրիկին : Կինս այտեղից է ամեն օր լացում երեխաներս այստեղից ես էլ մարդ եմ Ձեզ պես :
Հայ հայրիկ ով ջիգյար ունի երդվում եմ ,որ բալիկներս երբեք չեն փախնի այս երկրից կապրեն և կարարեն այստեղ ուղղակի հիմա պետք է Ձեր օգնությունն որ միացնենք իրար,որ Կարինեիս և կնոջս բուժեն ու միասին հետ գան : Ոչինչ չունեմ որ վաճառեմ ու բալիկներիս ուղարկեմ մի տուն ունեմ գտնվում է իրացման թաղամասում `վթարային 3-րդ աստիճանի տուն է նույնիսկ տան գրքույկ չունեմ.ծառայությունից էլ չեմ ուզում դուրս գամ:1-ինը սիրում եմ իմ երկրին ու ծառայությունս, 2-րդը միևնույն է եթե դուրս էլ գամ պետքա մի տեղ աշխատեմ, որ բալիկներիս պահեմ: Իսկ բանակում շատ լավ է բալիկներիս մենակ եմ թողնում, բայց գիտեմ , որ լինի երաշտ, թե ջրհեղեղ ամսվա վերջում աշխատավարձս կնստի հավեհամարիս ու բալիկներս սնունդ կգնեն սոված չեն մնա:
Չեք հավատա բայց քարտիս կոդն էլ չգիտեմ մեծ աղջիկս է այն տնօրինում: Դարձել է տան 2-րդ մայրը իր ջիգյարների համար: Հարգելի բարերարներ աղաչում եմ միացրեք իմ ընտանիքին իրար ու երդվում եմ իմ ու Ձեր հայրենիքի ամեն մի թիզ հողով որքան որ ծախս անեք ուղարկեք, դրա եռապատիկը ետ կվերադարձնեմ Ձեզ 5տարվա ընթացքում միայն թե ես էլ չեմ կարողանում տեսնեմ տանս տխրությունը:
Բալիկներիս հուզված աչքերին էլ էլ չեմ կարողանում հույս տամ խնդրում եմ օգնեք Ձեր զինվորին հավատացեք ես մեր բանակի համար շատ բան եմ արել շատ- շատ ու ընդամենը աղաչում եմ ձեզ որ տարածեք:
Միգուցե գտնվեն բարերարներ ովքեր չափսոսան իրենց արդար լուման 15հազար դոլար ու իմ ընտանիքիս երջանկություն պարգևեն խնդրում եմ կներեք ինձ ձեր ծառային: Եվ խնդրում եմ հույս առ մարդկանց , հույս առ Աստված , հույս առ հայրենիք վերադարձրեք իմ հուսահատված բալիկներին: