Պալիատիվ բժշկական ծառայությունը բարելավում է հիվանդության վերջնական փուլում գտնվողների կյանքի որակը
Պալիատիվ բժշկության նոր ռազմավարական ծրագրի շնորհիվ  Հայաստանում  բարելավվում է  հիվանդության վերջնական փուլում գտնվող մարկանց կյանքի որակը: Պալիատիվ բժշկական ծառայությունների նախորդ փորձի դրական արդյունքների մասին վկայում են պիլոտային ծառայություններ մատուցած պալիատիվ բժիշկները: Այն  կարող է երկարացնել նաև մարդու կյանքի տևողությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԱՆ բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության պետի պաշտոնակատար Դավիթ Մելիք-Նուբարյանը խոսեց նոր ծրագրի մանրամասների մասին:
«Հայաստանում պալիատիվ (ամոքիչ) բժշկական օգնության ծառայությունը առողջապահության համակարգի գործունեության նոր ուղղություն է և ունի սոցիալական կարևորագույն նշանակություն: Պալիատիվ բժշկական օգնության և սպասարկման ներդրման ռազմավարության 2017-2019 թվականների միջոցառումների ծրագրերի նպատակը հիվանդության վերջնական փուլում գտնվող անձանց կյանքի որակի բարելավումը, ցավի մեղմացումը, ինչպես նաև հոգեբանական, սոցիալական և հոգևոր աջակցության ցուցաբերումն է: Ըստ վիճակագրական վերլուծության տվյալների՝ Հայաստանում օրական շուրջ 3000 այցե լու պալիատիվ բժշկական օգնության ծառայությունների կարիք ունի, որը ևս մեկ անգամ վկայում է դրա ներդրման հրատապությունը»,-ասաց Դավիթ Մելիք-Նուբարյանն ու հավելեց, որ  նախորդ փորձը՝ 2012-2014 թթ. արձանագրել է բավականին բարձր ցուցանիշներ:
Պալիատիվ բուժօգնություն իրականացրած հիվանդանոցներից է եղել  «Արարատի բժշկական կենտրոնը»: Նույն բուժհաստատության պալիատիվ բժիշկ Աննա Գրիգորյանը, ով պալիատիվ բուժօգնության վերապատրաստում է անցել Ռումինիայում, Թբիլիսիում, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատեց, որ պալիատիվ բուժօգնությունը խիստ անհրաժեշտ է: «Խիստ անհրաժեշտ է, որ բուժման հնարավորություն չունեցող հիվանդները ստանան գոնե պրոֆեսիոնալ օգնություն: Հաճախ հարազատները չգիտեն՝ ինչպես ճիշտ խնամել: 2012-2014 թթ. պիլոտային ծրագրերի իրականացումն ապացուցեց, որ պալի ատիվ բուժօգնությունը պարգևում է դրական արդյունք՝ արժանապատիվ կյանք, կյանքի որակի բարձրացում, կյանքի երկարացում, և իսկապես անհրաժեշտ է»:  Նրա խոսքով՝ մեծ է հատկապես պալիատիվ քույրերի դերը: Այդ պատճառով՝ նաև իր ջանքերով հրատարակվել է պալիատիվ քույրերի համար նախատեսված ձեռնարկ, որն այժմ դասավանդվում է նաև Արարատի բուժքույրերի ուսումնարանում: Բժշկուհին հույս հայտնեց, որ նոր ծրագրի շրջանակում, իրենց բուժհաստատությունը նորից կսկսի իրականացնել պալիատիվ բուժօգնություն:
Դավիթ Մելիք-Նուբարյանի խոսքով՝ պալիատիվ ծառայություններն իրականացվելու են հիվանդանոցային և արտահիվանդանոցային բժշկական օգնություն ու սպասարկում կիրառող բժշկական ծառայությունների միջոցով: Արտահիվանդանոցայինի դեպքում՝ պոլիկլինիկաներում կլինեն շրջիկ թիմեր: Հետագայում նախատեսվում է արտահիվանդանոցային բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների ընդգրկում՝ սկզբնական շրջանում Արարատի, Լոռու, Արագածոտնի և Շիրակի մարզերում՝ շարժական թիմերի ձևավորմամբ, ապա Երևանում, հետո Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Սյոնիքի, Վայոց ձորի, Տավուշի մարզերում: Պալիատիվ ծառայությունների ներդրումը կիրականացվի փուլերով՝ ընդ որում առաջին հերթին կընդգրկվեն մասնագիտացված բժշկական կազմակերպությունները, որոնց թիվը ծրագրի իրականացման ընթացքում շարունակաբար կավելանա: Նախապատվությունը տրվել է այն բժշկական կազմակերպություններին, որտեղ արդեն իսկ առկա են վերապատրաստում անցած մասնագետներ:
«Պալիատիվ բժշկական օգնությունը կկազմակերպվի թիմային սկզբունքով: Թիմում ներառված կլինեն վերապատրաստման դասընթացներ անցած համապատասխան մասնագետներ՝ ուռուցքաբան, անեսթեզիոլոգ, սոցիալական աշխատողներ, հոգեբաններ, հոգեթերապևտներ, ֆիզիոթերապևտներ և անհրաժեշտության դեպքում՝ նույնիսկ քահանաներ: Հարկ է նշել, որ պալիատիվ բժշկական օգնության և սպասարկման բաղադրիչը կներառվի բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական ուսուցման ծրագրերում»,-ասաց Դավիթ Մելիք-Նուբարյանն ու  հավելեց՝ իրենք հույս ունեն, որ ԵՊԲՀ-ում կստեղծվի համապատասխան կ ուրս՝ իդեալական պայմաններում մասնագիտացնելու պալիատիվ բուժօգնության մասնագետի: Իսկ վերապատրաստումների հարցը՝ ՀԿ-ների և դոնորների ֆինանսավորմամբ, քննարկման փուլում է:
Պալիատիվ բուժօգնության ժամանակ կիրառվելու են ապացուցողական բժշկության հիման վրա ստեղծված, կլինիկական ուղեցույցներով սահմանված դեղեր՝ մեծ մասամբ ցավազրկողներ: Մելիք-Նուբարյանի խոսքով՝ թեև ներկայումս մշակման փուլում է թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութեր պարունակող դեղերի դուրսգրման կարգը, որով նախատեսվում է դյուրին և առավել հասանելի դարձնել դեղերի տրման գործընթացը, սակայն, դրա հետ մեկտեղ, կիրականացվի խիստ վերահսկողություն: Միգուցե քննարկվի դեղահաբային մորֆինի գրանցման հարցը: Դեղահաբերի արժեքը կլինի բավականին մատչելի: Հավանաբար, կվ աճառվեն որոշակի դեղատներում միայն և կտրվեն բացառապես պետական մարմնի համապատասխան ուղեգրով: Թե ինչքան կարժենա պալիատիվ բժշկական ծառայությունից օգտվելը, դեռ քննարկման փուլում է:
«Ռազմավարական ծրագրի մշակման համար հաշվի է առնվել Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Տաջիկստանի, ինչպես նաև Ռումինիայի փորձը: Բացի այդ, ռազմավարական ծրագրի մշակման համար ցուցաբերվել է խորհրդատվական և փորձագիտական աջակցություն «Համաշխարհային հոսպիս և պալիատիվ բուժօգնության ալյանս» կազմակերպության կողմից, որն իր գործունեությունը ծավալում է մի շարք երկրներում»,-եզրափակեց Դավիթ Մելիք-Նուբարյանը:
Կրկին ձյուն կգա՞․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Դադարեցնե՛լ Վեհափառի և հոգևորականների հանդեպ ճնշումները․ ջավախահայ գործիչների հայտարարությունը Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՌուս դիվանագետները Վանաձորում շնորհավորել են Լենինգրադի շրջափակումը վերապրած կնոջը Մահացել է «Կնքահայրը» ֆիլմից հայտնի դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Ադրբեջանական կողմը Արցախի օկnւպացված տարածքները ներառում է զբոսաշրջային ուղղությունների մեջ Մեկ երկրից կամ տնտեսությունից կախվածությունը, հատկապես կարևորագույն մատակարարման շղթաներում, ռիսկ է ներկայացնում․ Ռուբիո Հայաստանում NVIDIA-ի բազմամիլիարդ դոլարանոց ներդրումը հսկայական նշանակություն ունի. Սաակաշվիլի Մեծ Պահքը ժամանակն է ապաշխարության, ասել է թե՝ մտքի փոփոխության. Հայր Ռուբեն Նեթանյահուն փոստով անհայտ նյութ պարունակող ամպուլներ է ստացել Պետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանՎագիֆ Խաչատրյանը կրկին վիրահատվել է «Կրոկուսի» ահաբեկչի համար պահանջել են ցմահ ազատազրկում Հայտնի է Ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հարություն Հարությունյանի արդյունքը Թուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաԿոմիտասի պողոտայում մեքենաների բախման հետևանքով վիրավոր կա Ռուսաստանում մեղրի դեֆիցիտ է սպասվում Սա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանՈղբերգական ավտովթար է տեղի ունեցել Երևան-Երասխ ճանապարհին, վարորդը տեղում մահացել է «Նույն սիրտը, որը մի ժամանակ կոտրվել էր, հիմա բավականաչափ քաջ է կրկին սիրելու կյանքը». Անահիտ Սիմոնյան «Ես գնում եմ իմ երջանկության հետևից, ինձ չփնտրեք, բողոքն էլ հետ վերցրեք». նոր մանրամասներ 15–ամյա աղջկա առևանգման դեպքից Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար Հայաստանը դիտարկում է Երկրի հեռահար զոնդավորման նոր արբանյակներ ձեռք բերելու հնարավորությունը Telegram-ը մեկ օրում փակել է ավելի քան 235 հազար ալիք և խումբ Բարձր եմ գնահատում Լիտվայի աջակցությունը Հայաստանին. Վահագն Խաչատուրյան «Al-Beruniy». Հայ շախմատիստների արդյունքները ՀՀ-ում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2․489․031 Վաղը տեղի կունենա Արեգակի օղակաձև խավարում Հրապարակվել է ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական թիվը IDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՀունվարին Ադրբեջանը 2,4 մլն դոլարի արտադրանք է արտահանել Հայաստան Արտակարգ դեպքերի թվի աճին զուգահեռ նվազել է զոհերի և տուժածների թիվը․ ՆԳ նախարարն ամփոփել է ՓԾ 2025-ի աշխատանքը Պետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԻրանում տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով զոհվել է չորս մարդ, ևս 21-ը վիրավորվել է Մեկնարկել է հրաձգության Եվրոպայի առաջնության տոմսերի վաճառքը Փոքրերը մի խնդիր ունեն, ոտատակ չընկնել ու այդպիսով փորձել պահպանել ազգային ինքնությունն ու ինքնիշխանությունը. ԶաքարյանԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԻնչ վիրուսներ են շրջանառվում, համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ ՆԳՆ-ի անդրադարձը Հայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքները Խնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԻրան, Ուկրաինա, միջուկային էներգիայի համաձայնագիր․ Հունգարիայում Ռուբիոն բարձրաստիճան հանդիպումներ է ունեցել Սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հանձնաժողովների նիստ տեղի կունենա Հայաստանում Թալինում գործող բենզալցակայանում պայթյnւն է տեղի ունեցել` հրդեհի բռնկմամբ Իտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Եպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Հունիսի 1-ից «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի մուտքը կդառնա վճարովի