Այս տարի երեք հայ աշակերտ դիպլոմային ծրագրով ընդունվել են աշխարհի տարբեր համալսարաններ
Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմային ծրագրի շնորհիվ աշխարհի 2000-ից ավելի ԲՈւՀ-եր առանց լրացուցիչ քննությունների ընդունում են հայ աշակերտներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ 2016 թվականին 12 աշակերտ դիպլոմային ծրագրի միջոցով ընդունվել են միջազգային տարբեր համալսարաններ, իսկ այս տարի` արդեն իսկ երեք հոգի։
Հայաստանում երեք դպրոց հնարավորություն ունեն մասնակցելու միջազգային բակալավրիատ ծրագրին՝ Շիրակացու ճեմարանը, «Քվանտ» վարժարանը և Դիլիջանի միջազգային դպրոցը։
Երևանում անցկացվում է Միջազգային բակալավրիատի ԱՊՀ երկրների 11-րդ ամենամյա համաժողովը։ ՄԲ ԱՊՀ երկրների ասոցիացիայի կողմից իրականցվող ամենամյա միջոցառման կազմակերպումն այս տարի ապահովում է Շիրակացու ճեմարան միջազգային գիտակրթական համալիրը, որը տարածաշրջանում ասոցիացիայի միակ անդամն է։
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ծրագիրը իրականացվում է անգլերեն լեզվով։
«Արարատյան բակալավրիատը և միջազգային բակալավրիատը բաց պլատֆորմ են, և այստեղ տարբեր տիպի կրթական մոդելներ են աշխատում։ Միջազգային բակալավրիատի մոդելն աշխարհի համարյա բոլոր երկրներում կա, և այդ ծրագիրը ընդունվոմ է կոնկրետ թվով համալսարանների կողմից, և ծրագիրն իրականացվում է անգլերեն լեզվով։ Արարատյան բակալավրիատը ծրագիր է, որը ձևավորվել է Հայաստանում, Քեմբրիջի համալսարանի հետ բանակցելով, և Քեմբրիջի համալսարանը սա ճանաչել է իր ծրագրին համազոր ծրագիր»,- նշեց նախարարը։
Ե՛վ միջազգային բակալավրիատը, և՛ Արարատյան բակալավրիատը, և՛ տարբեր միջազգային ծրագրերը պետք է լուծեն երկու խնդիր՝ հանրակրթության մեջ զարգացնել անհատ երեխային ու կրթական համակարգը տվյալ երկրի տարածքում։
Նախարարն իր խոսքում նշեց, որ միջազգային բակալավրիատն այսր Հայաստանում ամբողջությամբ իրականացնում է «Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիրը, «Քվանտ» վարժարանի մի մասն իրականացնում է իր ազգային ծրագիրը, իսկ ավագ դպրոցում իրականացնում է միջազգային բակալավրիատը։
«Մեր երկրի համար լավ է մեր ազգային կրթական համակարգը, որի մեջ ներառված կլինեն տարբեր ազգային կրթական ծրագրեր, քանի որ կրթությունը մեր դարում բազմաշերտ է ու բազմավեկտոր։ Մենք կրթություն պարտավոր ենք տալ և՛ շատ բարձր, հանճարեղ ընդունակություն ունեցող երեխաներին, և՛ միջին մակարդակի, այսինքն` պետք է ուենանք հանրակրթական համակարգ, որն իր կառուցվածքով լինի ցանցային, ուղղահայաց և հորիզոնական»,- ընդգծեց Լևոն Մկրտչյանը։
Համաժողովն ունի գիտաուսումնական նշանակություն, սա գիտական մտքի քննարկումների վայր է, որն արդեն դրական է։
«Շիրակացու ճեմարան»-ի սաներից մեկը՝ Շանտալ Ալ Հաբիբը, ով Հայաստան է եկել Սիրիայից և արդեն 4 տարի է ինչ ապրում են հայրենիքում։ Նա ընդունվել է Կանադայի Վանկուվեր քաղաքի համալսարաններից մեկը, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի համալսարաններից մեկը։
«Այս ծրագրի շրջանակներում ես հնարավորություն եմ ստցել համադրել իմ ստացած գիտելիքները և դրանց միջև առկա կապը, որն ինձ օգնեց դիմել այս ծրագրին։ Որոշել եմ բժշկություն սովորել։ Մենք այստեղ ենք եկել Սիրիայի Դամասկոս քաղաքից, մայրս էլ է հայ, վերադարձել ենք իր հայրենիք։ Այստեղ որոշեցի դիմել այս ծրագրին ու մնացինք Հայաստանում»,- ասաց Շանտալ Ալ Հաբիբը։
Միջազգային կրթական համաժողովի ընթացքում Հայաստան են այցելել շուրջ 200 պատվիրակ Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներից, Ղազախստանից և ոլորտի փորձագետներ, հյուրեր Ֆինլանդիայից, Վրաստանից, Թուրքիայից, այդ թվում՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատ ությունների ղեկավարներ, պետական կառույցների և բիզնես ոլորտների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովին մասնակցելու են Միջազգային բակալավրիատի համաշխարհային և եվրոպական կառույցների և բիզնես ոլորտների ներկայացուցիչներ։
«Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիրը միակն է, որի բոլոր երեք՝ տարրական, միջին և ավագ դպրոցները հավաստագրված են համապատասխանաբար Միջազգային բակալավրիատի՝ Primary Years Programme, Middle Years Programme և Diploma Programme ծրագրերով։
Միջազգային բակալավրիատը ոչ կառավարական, շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որն ունի խորհրդատվական կարգավիճակ Եվրոպայի խորհրդում և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում։ Այն միջազգային ճանաչում ունեցող հանրակրթական ամենահայտնի համակարգն է, որի ավարտական վկայականը հնարավորություն է տալիս առանց լրացուցիչ քննությունների ընդունվել աշխարհի մի շարք առաջատար համալսարաններ։ 1968 թվականին հիմնադրված համակարգն այսօր ներառում է 148 երկրի 4655 դպրոց։