Միասին ընդդիմանանք այս ժխտողական պատմությանը. Գարո Փայլանի ուղերձը
Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր, քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ Գարո Փայլանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ուղերձն ամբողջությամբ:
«Մեծ եղեռնից 102 տարի է անցել, սակայն այս հողերի վրա իրականացված մեծ մարդկային հանցագործության` Հայոց ցեղասպանության հետ առերեսում դեռ չի եղել:
Ցեղասպանության, անցյալի և իրականության հետ առերեսումը միայն կնպաստի մեր երկրում հասարակական խաղաղության ապահովմանը: Չմոռանանք, որ անպատիժ մնացող ցանկացած հանցանք դրա կրկնության պատճառ կդառնա: Եվ շարունակում է դառնալ...
Եկեք բոլորս միասին ընդդիմանանք գրված այս ժխտողական պատմությանը: Ապահովենք ճշմարտության բացահայտումը: Բուժվենք:
Ոգեկոչում եմ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Թող նրանց հոգիները հանգչեն խաղաղությամբ»:
Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել էճանաչվել ու հաստատվելականատեսների վկայություններովօրեքներովբանաձեւերով եւ բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպություններիորոշումներով: 1915թՕսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասսայական կոտորածները որպես նախապեսծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայականէՀայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններինչպիսիք են Եվրոպայի ԽորհուրդըԵվրախորհրդարանըՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներԵկեղեցիների համաշխարհային միությունըՀարավային Ամերիկայիխոշորագույն կազմակերպություններից մեկիՄԵՐԿՈՍՈւՐ-ի խորհրդարանը եւ այլնՀայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատպետություններառաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ.: Հայ ժողովրդի կոտորածը պաշտոնապես դատապարտել եւճանաչել են որպես ցեղասպանություն< i>` ըստ միջազգային իրավունքիհետեւյալ երկրներըՖրանսիաԻտալիաԲելգիաՆիդեռլանդներՇվեյցարիաՇվեդիաՌուսաստանԼեհաստանԼիտվաՀունաստանՍլովակիաԿիպրոսԼիբանանՈւրուգվայՊարագվայԱրգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձեւ), ՎենեսուելաՉիլիԲոլիվիաԿանադաՎատիկանԱվստրիաԼյուքսեմբուրգԳերմանիաԱվստ րալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգըԱՄՆ 45 նահանգներ: