Ինչու չի բարձրացվում Նախիջևանի հարցը
«Ադրբեջան-Թուրքիա համատեղ զորավարժություններն ու դրանց ազդեցությունը տարածաշրջանում» թեմայով քննարկման ժամանակ անդրադառնալով Նախիջևանում թուրքական ռազմակայանների տեղակայման հավանականությանը, որ սա Ռուսաստանի շահերի դեմ ուղղված քայլ է, «Մոդուս վիվենդի» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանն ասել է, որ
«Թուրքիայից թեկուզև փոքր զորամիավորումներ ներգրավելով՝ նրանց նպատակը արդյունավետ և գործուն բանակ ստեղծելն է: Հասկանալի է, որ նպատակ չկա Թուրքիայի կողմից ուղղակիորեն ներգրավվել հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը: Այդ համատեքստում էլ պետք է դիտարկենք Նախիջևանում ռազմակայանների տեղակայման հնարավորությանը: Ես չեմ կարծում, որ դասական առումով թուրքական ռազմաբազա կլինի՝ դրա կարիքը չունի: Այլ կստեղծվի մի հիմք, որը Թուրքիային հնարավորություն կտա վիճակի լարվածության դեպքում պարբերաբար հատուկ զորամիավորումներ տեղակայել, ինչն արվել է 90-ականներից ի վեր»:
Քաղաքագետը կարծիք է հայտնել, որ մեծածավալ պատերազմի վտանգ միշտ էլ կա, բայց այն ծավալի, ինչպիսին էր նախորդ տարվա ապրիլին, այս պահին չկա:
«Իսկ ինչո՞ւ մենք չենք բարձրացնում Նախիջևանի հարցը։ Որ այն միայն գտնվում էր Ադրբեջանի հովանու ներքո, իսկ Ադրբեջանը մարզն ինքնավարության է վերածել։ Չէ՞ որ դա հայկական ինքնավարություն է։ Չէր կարող ինել հայկական ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում», - ասել է Պապյանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը շարունակում է բավականին հաջող կերպով իրականացնել Հայաստանի մեկուսացման քաղաքականությունը՝ տնտեսական, քաղաքական և տեղեկատվական առումով: