Հայաստան-Թուրքիա տարեկան առևտրաշրջանառությունը հասնում է 220-225 մլն դոլարի. «168 ժամ»
«Ադրբեջանական խնձորի թեմայի շուրջ առաջացած աղմուկն աստիճանաբար սկսում է մարել: Դեռ նախորդ հրապարակումներից մեկում անդրադառնալով այդ թեմային՝ գրել էինք, որ «ինչպե՞ս է ադրբեջանական խնձորը հայտնվել Հայաստանում» հարցից ոչ պակաս կարևոր է «ինչո՞ւ է ադրբեջանական խնձորը մրցունակ Հայաստանում» հարցը: Որովհետև, եթե ինչ-որ ապրանք արգելված չէ և մրցունակ է գին/որակ հարաբերակցությամբ, ապա այն, միևնույն է, հայտնվելու է որևէ երկրի շուկայում' անկախ նրանից, թե ինչպիսին են հարաբերություններն արտադրող երկրի հետ: Լավագույն օրինակը Թուրքիան է, որի հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը տարեցտարի աճում է' չնայած պաշտոնական հարաբերությունների բացակայությանը: ՀՀ-Թուրքիա առևտրաշրջանությունը 2000-ականների կեսերից սկսեց աճել և տարեկան 40 մլն դոլարից 2008 թվականին հասավ պիկային ցուցանիշի' մոտ 270 մլն դոլարի:
Դրանից հետո շրջանառությունը նվազել և աճել է, սակայն միջինում Թուրքիայի հետ արել ենք տարեկան 220-225 մլն դոլարի առևտուր: Խոսքը գրեթե ամբողջությամբ թուրքական ապրանքների ներմուծման մասին է (Հայաստանից արտահանվել է տարեկան միջինը 1 մլն դոլարի ապրանք): 2014 թվականին ՀՀ-Թուրքիա առևտրաշրջանառությունը հասավ 233.8 մլն դոլարի: 2016-ին ցուցանիշը կտրուկ նվազեց՝ հասնելով 138.4 մլն դոլարի: Սակայն 2016-ից աճի տեմպը սկսեց վերականգնվել: 2016 թվականին Թուրքիայից ներմուծվել է 646 անուն ապրանք' 163,4 մլն դոլար մաքսային արժեքով: 2015 թվականին ներմուծվել էր 635 անուն ապրանք' 136.9 մլն դոլար մաքսային արժեքով: Այսինքն' աճել է թե տեսականին, թե ընդհանուր արժեքը»,-գրում է թերթը: