Հունիսին կշահագործվի Բաքու–Թբիլիսի–Կարս երկաթուղին. «Փաստ»
Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրմն այցելել էր Թբիլիսի: Այցի գլխավոր թեման թերևս Բաքու–Թբիլիսի–Կարս երկաթուղուն վերաբերող նրա հայտարարությունն էր: «Բաքու–Թբիլիսի–Կարս երկաթուղու շինարարությունը մոտենում է ավարտին:
Այս ընդհանուր միջանցքը, որը կտարածվի Կովկասից մինչև Միջին Ասիա և Հեռավոր Արևելք, իսկ մյուս կողմից՝ Անատոլիայի միջոցով մինչև Եվրոպա ու Լոնդոն, կդառնա պատմական Մետաքսե ճանապարհի մի մասը: Տարածաշրջանի համար այն կունենա ռազմավարական մեծագույն նշանակություն: Այն կփոխի տարածաշրջանի ճակատագիրը»,– ասել է Թուրքիայի վարչապետը: Երկաթուղու բացումը նախատեսված է հունիսի վերջին:
Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական գնահատականի համաձայն, «երկրի համար գլխավոր առավելություն կլինի այն, որ Մետաքսե ճանապարհի Կենտրոնական միջանցքի երթուղին (Բաքու–Թբիլիսի–Կարս երկաթուղին և Էդիրնե–Կարս ճեպընթաց գնացքների գիծը) այլընտրանք կդառնա Հյուսիսային միջանցքին, որին մասնակցում է Ռուսաստանը և Հարավային միջանցքին, որին մասնակից է Իրանը»:
Բաքու–Թբիլիսի–Կարս երկաթուղի կառուցելու նախաձեռնությունը սկսվել է դեռ 1990–ականներից: Սակայն տարբեր պատճառներով դրա շինարարությունն անընդհատ ձգձգվել է: Ու դա նաև այն դեպքում, երբ նրա հեղինակների կարծիքով, երկաթուղին պետք է տարբեր ձևերով խորհրդանշեր ԱՄՆ–ի ու ԵՄ–ի ներկայությունը տարածաշրջանում: Սակայն Արևմուտքը չէր շտապում դրա իրականացման հարցում՝ մատնանշելով, նախևառաջ, դրա «քաղաքական լուրջ բաղադրիչը»: Ավելին, ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել էր օրենք, որով ամերիկյան ընկերություններին արգելվում էր մասնակցել նախագծի ֆինանսավորմանը:
Տարիների ձգձգումից հետո, երբ 2013 թ. Չինաստանը հայտարարեց Մեծ Մետաքսի ճանապարհի մասին, ԲԹԿ երկաթուղու հեղինակները որոշեցին դիմել Պեկինի օգնությանը, և երկաթուղին «միացնել» Մեծ մետաքսի ճանապարհին: Այժմ նախատեսված է, որ Կարսից դեպի Բաքու կգործի երկաթուղային մեկ գիծ, իսկ հետագայում երթուղին կշարունակվի մինչև Ղազախստան և Թուրքմենստան` հասնելով մինչև Չինաստան:
Սա տարածաշրջանային լրջագույն նշանակություն ունեցող նախագիծ է: Ու դրա շահագործումից Հայաստանը հաստատ չի օգտվի: Մեր պաշտոնյաներն ու փորձագետները բազմիցս են նշել, որ նախագիծը նպատակ ունի մեկուսացնել Հայաստանը: Իրականում Թուրքիան ու Ադրբեջանը չեն էլ թաքցրել իրենց այդ մտադրությունը՝ միաժամանակ հետապնդելով այլ շահեր: Թուրքիայի համար Բաքու–Թբիլիսի–Կարս երկաթգծի շահագործումն ունի աշխարհաքաղաքական նշանակություն: Այն առավել կընդգծի Թուրքիայի տարածաշրջանային դերը և կամրապնդի այդ երկրի՝ որպես էներգետիկ հանգույց դառնալու հիմքերը: Վրաստանի համար ավելի շոշափելի կդառնան տարածաշրջանում տարանցիկ երկիր լինելու առավելությունները: Ադրբեջանի համար երկաթգիծը կարևոր է այն առումով, որ այն հավելյալ տրանսպորտային ուղի է դեպի Թուրքիա և Եվրոպա:
Իսկ հարցը, թե դրան Հայաստանն ինչով է պատասխանելու, քմծիծաղ է առաջացնում: Դեռևս թղթի վրա գտնվող Իրան–Հայաստան երկաթուղո՞վ, Հյուսիս–Հարավ միջանցքի՝ մեր երկրով անցնող համեմատաբար փոքր հատվածի՝ տարիներ ձգվող, ատկատներ կուլ տվող ու այդպես էլ չավարտվող շինարարությա՞մբ, թե պատմական այն հիշողությամբ, որ մի ժամանակ Մեծ Մետաքսի ճանապարհն անցել է հենց մեր տարածքով:
Վաղը Բաքվի ռազմական դատարանում կշարունակվի Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու «դատավարությունը» Ենթամաշկային հակաբեղմնավորիչ իմպլանտի առավելություններն ու վտանգներըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանի ներկայացուցիչների ելույթների ժամանակացույցը Արամյանցների դղյակի թաքնված փաստերը․ բացահայտելով Հայաստանը (մաս 8) 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան (տեսանյութ) Իմ մենամարտը Իլիա Թոփուրիայի հետ անխուսափելի է․ Արման Ծառուկյան Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանԵրկու շաբաթ առաջ անհետ կորած աղջիկը մահացած է գտնվելՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Տղամարդը կրակել և սպանել է իր երեխաներին. մանրամասներԵրրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին Արտակարգ դեպք՝ Երևանում, «Opel» է այրվել, կրակը տեսանելի է եղել մի քանի հարյուր մետրից. Shamshyan Վարդենյաց լեռնանցքը փակ է միայն կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինի Ջուր հավաքեք․ ջուր չի լինելու Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Շնորհակալության աղոթքԿիևը գտնվում է աղետի եզրին․ Կլիչկո Արգենտինայում բողոքի ցույցեր են սկսվել նախագահ Խավիեր Միլեյի բարեփոխումների դեմ Գերմանիայում 2 ամսում 5 բանկ է կողոպտվել Մեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետո Լիոնել Մեսսին չի պատրաստվում մասնակցել 2026թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանըՁյուն կտեղա՞. ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 16-ից 20-ը Սանկտ Պետերբուրգից թռչող ինքնաթիռը հողմապակու ճաքով վայրէջք է կատարել «Շերեմետևոյում»Կանադացիների 40%-ը ցանկանում է միանալ Եվրամիությանը․ Կալլաս Ադրբեջանը կավելացնի բնական գազի արտահանումը Սերբիա Խոշոր ու շղթայական ավտովթար՝ Երևանում․ կա վիրավոր Ծանրամարտի Հայաստանի չեմպիոնները Ավստրալիայում 52-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել թանգարանից հին եգիպտական ցուցանմուշներ գողանալու համարԽաղաղության խորհրդի անդամ երկրները 5 մլրդ դոլար են հատկացրել Գազայի հումանիտար օգնության և վերականգնման համար. ԹրամփԳիտնականները ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի անսպասելի «արագացուցիչ» են հայտնաբերելՍերբիան և Ադրբեջանը Նիշի մերձակայքում գազային էլեկտրակայան կկառուցեն. Վուչիչ Նիգերիայի արևմուտքում ահաբեկիչները սպանել են 32 խաղաղ բնակչի Ե՞րբ է Բայրամյանը պատրաստվում ավարտել կարիերան Խոշոր ավտովթար Ծովագյուղ-Շորժա ավտոճանապարհին․ կա 5 վիրավոր ԱՄՆ-ն գոհ է Սիրիայում իրադարձությունների ընթացքից. Մարկո Ռուբիո Թբիլիսիում ձերբակալել են 14 տարին չլրացած աղջիկներին ինտիմ հաղորդագրություններ ուղարկած տղամարդուՌուսաստանը ԵԱՏՄ երկրներից ավտոմեքենաների ներկրումը կհաշվարկի միասնական սակագնովԻնդոնեզիան պատրաստ է Գազայի հատվածում մինչև 8000 զինծառայող տեղակայել Պատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համար ԱՄՆ-ին պետք չէ, որ Եվրոպան լինի ԱՄՆ վասալը․ Ռուբիո ԱՄՆ ՊՆ-ն հայտնել է իրանական նավթ փոխադրելու համար Veronica III տանկերի կալանավորման մասինՈւկրաինան ԱՄՆ-ից անվտանգության երաշխիքներ է ուզում առնվազն 20 տարով. Զելենսկի Պատերազմ սանձազերծելու դեպքում Իրանը Թրամփին այնպիսի դաս կտա, որը նա չի մոռանա. Գեներալ Մուսավի