Բաքուն չի խփի Ստեփանակերտ–Շուշի թռիչք իրականացնող զբոսաշրջային ինքնաթիռները, բայց.... «Փաստ»
Մի քանի օր առաջ «Yell Extreme Park» ընկերությունը հայտարարեց, որ պատրաստվում են օդային զբոսանքներ իրականացնել Ստեփանակերտ–Շուշի ուղղությամբ: Երկտեղանի ինքնաթիռներով Ստեփանակերտի օդանավակայանից դեպի Շուշի իրականացվող զբոսաշրջային թռիչքների տևողությունը լինելու է 20 րոպե, արժեքը՝ 35000 դրամ: Բացի այդ, նախատեսվում է, որ հետագայում ամերիկյան CH701 մակնիշի փոքրիկ ինքնաթիռները Ստեփանակերտից թռիչքներ կիրականացնեն նաև զբոսաշրջիկների սիրած մեկ այլ վայր` Գանձասարի վանական համալիր:
Ինչպես և սպասվում էր, Ադրբեջանից արձագանքը չուշացավ: Երեկ պարզվեց, որ նրանք դիմել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ «միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի հերթական սադրանքը կանխելու համար»: Պարզվում է, «այդ սադրիչ գործողությունները լուրջ վնաս են հասցնում բանակցային գործընթացին և միտումնավոր կերպով սրում են հակամարտությունը»: Նրանք պատրաստվում են դիմել նաև Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությանը՝ արգելելու և անօրինական համարելու այդ թռիչքները:
Սակայն այս անգամվա ադրբեջանական արձագանքի մեջ կա մեկ ուշագրավ հանգամանք: Նրանք չեն սպառնում խփել այդ ինքնաթիռները, մի բան, որի մասին բացահայտ խոսում էին 2015 թ.–ին, երբ վերաբացվեց Ստեփանակերտի օդանավակայանը: Կհիշեք՝ այն ժամանակ ամենաբարձր մակարդակով սպառնալիքներ էին տեղում հայկական կողմի ուղղությամբ: «Ու մեր ղեկավարությունը քաղաքական որոշում ընդունեց՝ թռիչքներ չիրականացնել»,– հիշում է այն ժամանակ ԼՂՀ քաղավիացիայի ղեկավար Դմիտրի Ադբաշյանը: Ի դեպ, այն ժամանակ էլ Ադրբեջանը դիմել էր Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությանը: «Հետո հրապարակեցին պատասխանը, թե իբր այդ թռիչքներն անօրինական են, միջազգային իրավունքների խախտում: Բայց մինչև հիմա էլ որոշ մարդիկ ասում են, որ դա կեղծ փաստաթուղթ էր, Ադրբեջանն էր այն պատրաստել»,– հիշում է Դ. Ադբաշյանը:
Ինչևէ, հիմա կարծես թե իրավիճակ է փոխվել: Ոչ միայն չեն սպառնում խփել այդ ինքնաթիռները, այլև մարդասիրաբար ասում են, որ իրենք խաղաղ քաղաքացիների դեմ չեն կռվում: «Գուցե հայկական կողմը փորձում է այնպես անել, որ մենք խփենք իրենց ինքնաթիռները, որ հետո ի լուր աշխարհի հայտարարեն այդ մասին: Բայց Ադրբեջանի ԶՈՒ–ն քաղաքացիական թռչող ապարատներ չի խոցի: Մենք չենք կռվում քաղաքացիական բնակչության դեմ»,– ասել է ռազմական փորձագետ, գնդապետ Շաիր Ռամալդանովը:
Նրանց մեջ խիղճ ու մարդասիրությո՞ւն է արթնացել, թե խնդիրն այլ է: Որքան էլ լավատեսորեն տրամադրված լինենք, այնուամենայնիվ խնդիրը, դժվար թե, խիղճը լինի: Փոխվել է քաղաքական վիճակ: Ընդ որում, դա տեղի է ունեցել ընդամենը մի քանի օր առաջ, երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, իսկ Ռուսաստանը նաև առանձին՝ հասցեական մեղադրանք հնչեցրին Ադրբեջանի հասցեին՝ նախահարձակ գործողությամբ հայկական ՀՕՊ համակարգը խոցելու և շփման գծում վիճակը սրելու համար: Այդ հայտարարությունները սառը ցնցուղ էին Ադրբեջանի համար, որը մինչ այդ իր որևէ գործողության համար նման հասցեական մեղադրանք չէր ստացել: Դա նշանակում էր, որ Ադրբեջանը, գոնե առայժմ, զրկվում է ռազմական գործողություն իրականացնելու իրավունքից: Միջազգային հանրությունն է նրան զրկում դրանից: Ուստի նրանք ստիպված են բավական զգուշավոր արձագանքել ներարցախյան զբոսաշրջային թռիչքների մասին լուրին՝ խուսափելով բացահայտ ագրեսիվ գործողությունների կոչ հնչեցնելուց և բավարարվելով միայն միջազգային օրենսդրությանը հղումներ անելով:
Այս անգամ հայկական կողմը կարծես թե գտավ ճիշտ պահը: Ու հնարավոր է՝ ներարցախյան թռիչքներին շուտով ավելանան նաև Հայաստան–Արցախ թռիչքները՝ կրկին զբոսաշրջային ուղղվածությամբ: