Բաքուն կրկին ցայտնոտի մեջ է. «Փաստ»
Որքան էլ հակառակորդ երկիր լինի, բայց Բաքվի, իրենց արտահայտությամբ, «ադրբեջանական երիվարի» համառությունը հիացմունքի է արժանի: Քարոզչական դաշտում Հայաստանի նկատմամբ ունեն հստակ մշակված ծրագիր, որն անշեղորեն առաջ են տանում:
Մինչև աշուն ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը կդադարեցնի իր գործունեությունը: Ադրբեջանն օգտվել էր կոնսեսուսի իրավունքից և ԵԱՀԿ–ին պարտադրել փակել գրասենյակը: Որպես պատճառ` ադրբեջանական կողմը նշել էր այն, որ այդ կառույցի երևանյան գրասենյակը չարաշահում է իր լիազորությունները և ականազերծում իրականացնում ոչ միայն Հայաստանի տարածքում, այլև ադրբեջանական «գրավյալ» տարածքներում` դրանով իսկ միջամտելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Իսկ քանի որ կառույցի կանոնադրության համաձայն` գրասենյակները հակամարտություններին միջամտելու իրավունք չունեն, հետևապես երևանյան գրասենյակը ոտնահարել է կանոնադրությունը, ուստի պետք է դրա գործունեությունը դադարեցնել:
Եվ Բաքուն հասավ իր նպատակին: Գրասենյակը փակվեց:
Ու հիմա իրենց համար նոր բացահայտում են արել: Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում ականազերծման աշխատանքներ իրականացնելու է ՆԱՏՕ–ի «Վստահության հիմնադրամը»: Այս լուրը, որի մասին, ի դեպ, հայկական կողմը հայտարարել էր դեռ գարնան սկզբին, աղմուկի նոր ալիք է բարձրացրել: Դեռ մարտին հայկական կողմը նշել էր, որ Հայաստանն ու ՆԱՏՕ–ն ստեղծում են «Վստահության հիմնադրամ», որի միջոցով իրականացվելու է երկու ծրագիր՝ ծառայությունից դուրս եկած զրահամեքենաների ոչնչացում և սահմանամերձ շրջաններում հումանիտար ականազերծում:
«Հարցն այն է՝ արդյո՞ք ծրագիրը վերաբերելու է բուն Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններին, թե նաև Երևանի կողմից «բռնազավթված» տարածքներին»,– հարց է բարձրացնում ադրբեջանական կողմը: Այդ առթիվ նրանք նույնիսկ հարցում են ուղարկել ՆԱՏՕ–ի գրասենյակ, թեև, իրենց խոսքով, դեռ պատասխան չեն ստացել: «Սակայն կարևոր չէ, թե կոնկրետ որտեղ տեղի կունենա ականազերծման գործընթացը, հարցն այն է, որ այդ պրոցեսը ուսուցողական կլինի հայ սակրավորների համար, ովքեր հետագայում կարող են ականապատել Ադրբեջանի «բռնազավթված» տարածքները»,– գրել է ադրբեջանական պարբերականներից մեկը:
Ի դեպ, Ադրբեջանում նույնպես գործում է ՆԱՏՕ–ի «Վստահության հիմնադրամ»: Եվ այն Ադրբեջանի տարածքների ականազերծման ազգային գործակալության (ANAMA) հետ համատեղ ականազերծման աշխատանքներ է կատարում այդ երկրի տարածքում արդեն մի քանի տարի շարունակ: Բայց այս փաստը Բաքվին այնքան էլ չի մտահոգում: Կարևորը, որ հայկական կողմում նման գործողություններ չլինեն:
Ուստի ելնելով ԵԱՀԿ գրասենյակին առնչվող պատմությունից՝ պետք է ակնկալել, որ առաջիկայում Ադրբեջանը հանդես կգա կամ Հայաստանում «Վստահության հիմնադրամի» փակման առաջարկով, կամ էլ գուցե գնան ավելի հեռուն ու պահանջեն դադարեցնել ՆԱՏՕ–ի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը (IPAP), որի շրջանակներում կազմակերպվում է Հայաստան–ՆԱՏՕ համագործակցությունը:
Իսկ իրավիճակի անհեթեթությունն այն է, որ նրանք կարողանում են նմանատիպ հարցերը բարձրացնել ամենաբարձր ատյաններում: Եվ վերջիններս էլ ստիպված են լինում պատասխանել, ու հարցը դառնում է օրակարգային: Իսկ այդ ընթացքում մեր դիվանագիտական ղեկավարությունը մտածում է՝ ում որ երկրում դեսպան նշանակի, որ ընտրություններում ներդրած ջանքերը ըստ արժանվույն գնահատի: