Թամանյանի տուն–թանգարանը դատարկ է. ծոռը հավաքել է բոլոր ցուցանմուշներն ու տարել տուն. «Փաստ»
Արդեն տարուց ավելի է, ինչ Ճարտարապետության ազգային թանգարան–ինստիտուտում ներկայացված չէ Ալեքսանդր Թամանյանը:
Բնականաբար այս փաստը թանգարանի ցանկացած այցելուի համար մեծ անակնկալ է լինում:
Այն դեպքում, երբ ժամանակին գործում էր Թամանյանի տուն–թանգարանը և այնտեղ ներկայացված էր մեծ ճարտարապետի ողջ արխիվը` գծանկարներ, լուսանկարներ, և այլն, և այլն: Թանգարանի տնօրենն էլ Թամանյանի ծոռն էր` Հայկ Թամանյանը:
Բանն այն է, որ օպտիմալացման շրջանակներում միավորվեցին Ճարտարապետության ազգային թանգարան ինստիտուտը և Թամանյանի տուն թանգարան–ինստիտուտը: Նոր կառույցն էլ կոչվեց Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության թանգարան–ինստիտուտ:
Միավորման փաստի հետ չհամաձայնվեց Հայկ Թամանյանը: Իսկ քանի որ ճարտարապետի արխիվը պետական սեփականություն չէր, այլ իր ընտանիքի սեփականությունն էր, Հայկ Թամանյանը հավաքեց ողջ ցուցանմուշներն ու տարավ: Այսպես մեծ ճարտարապետից այլևս ոչինչ չմնաց թանգարանում:
Անշուշտ, այժմ թանգարանում կրկին խոսվում է Թամանյանի ու նրա աշխատանքների մասին, լուսանկարներով ներկայացվում են նրա շենքերը, բայց փաստական ցուցանմուշներ չկան:
Իսկ ինչ վերաբերում է ճարտարապետության ազգային թանգարան–ինստիտուտում Թամանյանի ներկայացվածությանը, ապա, ըստ տնօրեն, ճարտարապետական գիտությունների թեկնածու Անուշ Տեր–Մինասյանի, այն լինելու էր մեծ ու ընդգրկուն` վայել մեծ ճարտարապետին: Նրա խոսքով` ըստ էության Թամանյանի արխիվի ներկայացվածության առումով ոչինչ չէր փոխվելու: Կրկին արխիվն ամբողջությամբ ցուցադրվելու էր: Ի վերջո թանգարանն իր անունով է կոչվում:
Խոսեցինք նաև Հայկ Թամանյանի հետ. ո՞րն էր նրա շարժառիթն այդպես վարվելու համար: «Ալեքսանդր Թամանյանի թանգարանը պետք է լինի առանձին: Տվյալ տարբերակը` Թամանյանի տուն–թանգարանը ճարտարապետության ազգային թանգարանի ընդհանուր համակարգի մեջ ներառելը, մեզ առաջարկել են շատ վաղուց: Բայց մենք Թամանյանի արխիվի նման ներկայացումը համարում ենք աննպատակահարմար»:
Իսկ այն, որ Թամանյանի արխիվը դեռևս ընտանիքի սեփականությունն է, և պետությունն այն ձեռք չի բերել, բնականաբար տեղիք կտա նման քայլերի: Եվ այսպիսի հարցերն այլևս անխուսափելի կլինեն: Որովհետև իրավական ոչ մի նորմով չի սահմանափակվում նրա ընտանիքի անդամների իրավունքը` իրենց նախնու արխիվի հետ վարվել այնպես, ինչպես իրենք են ուզում: Եվ սեփական հայեցողությամբ տնօրինել այն ըստ էության:
Արդյունքում իրավիճակը սա է` Ճարտարապետության ազգային թանգարան` առանց Ալեքսանդր Թամանյանին վերաբերվող ցուցանմուշների: Կամ նաև` Ալեքսանդր Թամանյանի անվան Ճարտարապետության ազգային թանգարան` կրկին առանց Ալեքսանդր Թամանյանին վերաբերվող ցուցանմուշների:
Որքա՞ն կշարունակվի այս վիճակը, հայտնի չէ: