Նոր քայլեր հայ-իրանական առևտրաշրջանառության խթանման գործում. Կարայանն ընդունել է իրանցի պաշտոնյային
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հրավերով Հայաստանում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հանքերի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ և Իրանի առևտրի զարգացման կազմակերպության  տնօրեն   Մոջթաբա Խոսրով Թաջին: Մայիսի 31-ին նախարարն ընդունել է իրանցի պաշտոնյային:Այս մասին  տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Մոջթաբա Խոսրով Թաջին շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և նշել. «Շատ ենք կարևորում հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը՝ նպատակ ունենալով խթանել մեր բարեկամ պետությոինների միջև համագործակցությունը: Ձեզ էլ պատասխան այցով հրավիրում ենք Իրան՝ քննարկելու գնահատման փաստաթուղթ տրամադրող մարմինների ներկայացուցչությունների ստեղծումը Հայաստանում»:
Ողջունելով հյուրերին` նախարարը նշել է, որ թեև Հայաստանի և ԻԻՀ-ի միջև քաղաքական երկխոսությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, զարգանում են երկկողմ տնտեսական կապերը, այնուամենայնիվ երկու երկրների միջև  առևտրաշրջանառության ցուցանիշները դեռևս այնքան էլ գոհացուցիչ չեն, և անհրաժեշտ է լրացուցիչ ջանքեր գործադրել այս ուղղությամբ համագործակցությունն առավել ընդլայնելու և խորացնելու ուղղությամբ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության հանքերի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ և Իրանի առևտրի զարգացման կազմակերպության  տնօրեն&nbsp! ;  Մոջթաբա Խոսրով Թաջին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայկական կողմի առաջարկը` ակտիվ համագործակցություն հաստատել հայ-իրանական ներմուծող-արտահանող ընկերությունների միջև, ինչպես նաև  համատեղ ներմուծող-արտահանող ընկերություն ստեղծել: Նախարարի խոսքով՝ սա կնպաստի Հայաստանից Իրան ապրանքների արտահանմանը, ինչպես նաև կաջակցի իրանական ապրանքներին՝ մուտք գործել Հայաստանի համար արտոնյալ ռեժիմ ունեցող շուկաներ:
Սուրեն Կարայանն անդրադարձել է «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտուն՝ նշելով, որ իրանցի գործարարները հնարավորություն կստանան օգտվելու  ԱՏԳ-ում գործող հարկային և մաքսային արտոնություններից, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությամբ պայմանավորված լայն հնարավորություններից, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի և Նորվեգիայի «Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգից» (GSP), ԵՄ կողմից տրամադրվող «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգ» (GSP+) արտոնյալ առևտրային ռեժիմների առավելություններից։ Այս համատեքս! տում կարևորվել է նաև առաջիկայում ստորագրվելիք ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և ԻԻՀ-ի միջև ժամանակավոր ազատ առևտրի համաձայնագիրը, որը համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություններ կստեղծի:
Երկու երկրների տնտեսական կապերի զարգացման, առևտրաշրջանառության մեծացման գործում Մոջթաբա Խոսրով Թաջին կարևորվել է հայկական ապահովագրական կազմակերպությունների և Իրանի կենտրոնական ապահովագրության ծառայության միջև կապերի ընդլայնումը, արտահանման արդյունավետ կազմակերպման առումով Իրանի արտահանման զարգացման բանկի հետ համագործակցությունը:
Ավելի ուշ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար                               Սուրեն Կարայանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հանքերի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ և Իրանի առևտրի զարգացման կազմակերպության  տնօրեն   Մոջթաբա Խոսրով Թաջին այցելել են  Ice House համալիր: Ընկերության հիմնադիր Արման Հովսեփյանը նշել է, որ  2014թ հիմնվել է ICE HOUSE լոգիստիկ համալիրը: Համալիրի պահեստային կարողությունը կազմում է 1500 պալետատեղ՝ նախատեսված չոր ու սառնարանային պահատվության համար: Այլ կերպ ասած, այն միառժամանակ կարող է տեղավորել 80 մեծ բեռնատարի  պարունակություն: Արդեն գործում է նաև Մոսկվայի լոգիստիկ կենտրոնը: Ընկերության ներկայացուցիչները նախարարին և իրանցի պաշտոնյային հայտնել են, որ մտադիր են Սյունիքի Ազատ տնտեսական գոտում ևս մեկ համալիր հիմնադրել: Իրանի առևտրի նախարարի տեղակալը մի շարք հարցեր է ուղղել կազմակերպության գործունեության, պասեստավորվող ապրանքների, պահպանման չափանիշների և արտահանման ուղղությունների վերաբերյալ: Ք! ննարկվել են իրանական ընկերությունների հետ իրատեսական համագործակցության հեռանկարները: