Դյուրացվել է փոքր և միջին բիզնեսի մասնակցությունը պետգնումների համակարգին
ՀՀ կառավարությունը թեթևացրեց փոքր և միջին բիզնեսի պետական գնումների համակարգին մասնակցելու պայմանները: Մասնավորապես` մինչև 5 մլն դրամի չափով գնումների կատարման ժամանակ չեն սահմանվում որակավորման որևէ չափանիշ, ի տարբերություն նախորդ օրենսդրության: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հունիսի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի պետական ներքին ֆինանսական հսկողության և պետական գնումներիմեթոդաբանության վարչության պետ Սերգեյ Շահնազարյանը:
«Նախկինում նոր ստեղծվող կամ փոքր, միջին բիզնեսը պետգնման ընթացակարգերին մասնակցելու համար պետք է ունենար համապատասխան որակավորում: Մասնավորապես` փորձառություն, ֆինանսական և տեխնիկական ռեսուրսներ, աշխատակիցներ: Նոր օրենսդրությամբ այն հանված է և մինչև 5 մլն գնումների դեպքում ազատ է թողնված դաշտը: Այն հնարավորություն է տալիս փոքր և միջին բիզնեսին սկսել պետական գնումների օրենքով նախատեսված պատվիրատուների հետ աշխատել»,- ասաց Շահնազարյանը:
Նրա խոսքով` գնման ընթացակարգին մասնակցելու պայմաններում գնումների մասին ՀՀ նոր օրենսդրությամբ կատարված փոփոխությունների արդյունքում թեթևացվել է ժամկետանց հարկային պարտքեր ունենալու պայմաններում մրցույթներին մասնակցելու խնդիրը: