Երկու ամսից հնարավոր չի լինի նույն մեքենայով սկզբում միս, հետո հաց, հետո, ասենք, կարտոֆիլ տեղափոխել. «Փաստ»
Սեպտեմբերի 1–ից պետական գնումով, ինչպես նաև Երևանի հանրային սննդի, հյուրանոցային տնտեսությունների, նախադպրոցական և երեխաների խնամքի հաստատությունների, ամառային ճամբարների, առողջարանների, հանգստյան տների, մարզաառողջարանային կազմակերպությունների, ծերանոցների, հանրակրթական և մասնագիտական հաստատությունների համար գնվող հացը պետք է տեղափոխվի սննդամթերքի տեղափոխման արտոնագիր ստացած փոխադրամիջոցներով, իսկ պետական գնումներով ձեռք բերվող միսը, ոչ միայն պետք է կրկին հատուկ կահավորում ունեցող մեքենաներով տեղափոխվի, այլև սպանդանոցային ծագում ունենա:
Նման մեքենաները պետք է հատուկ անձնագիր ստանան, իսկ այն ստանալու համար պետք է մեքենան պահանջվող ստանդարտներին համապատասխան կահավորում ունենա:
Կարճ ասած սեպտեմբերի 1–ից «ժիգուլիի» բեռնախցիկը եթե պատշաճ պայմաններում հաց կամ միս տեղափոխելու համար հարմարեցված չլինի, ապա կարգելվի դրանցով նշված սննդամթերքներ տեղափոխելը:
Նոյեմբերին 1–ից էլ, որոշումը կտարածվի նաև Երևանի առևտրի օբյեկտների և մսամթերքի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների կողմից ձեռք բերվող հացի ու մսի տեղափոխմանը:
Սա անշուշտ շատ լավ է և, անկեղծ ասած, երկար սպասված: Բայց ինչպես դառը իրականությունն է փաստում, շատ է պատահում, որ նման «անցումային» ժամանակներում խառնաշփոթ է սկսվում, և մարդիկ մինչև հասկանում են,թե որ դուռը որից հետո պետք է թակեն, բավականին երկար ժամանակ, նյարդեր ու գումար են ծախսում:
Եվ որպեսզի այս անգամ առաքիչներին օգնենք զերծ մնալ նման ցնցումներից, որոշեցինք ուսումնասիրել սննդամթերք տեղափոխող փոխադրամիջոցներին սանիտարական անձնագրերի տրամադրելու կարգը: Պարզվեց, որ յուրաքանչյուր փոխադրամիջոց իր անձնագիրը պետք է ունենա, քանի որ հնարավոր չէ նույն մեքենայով սկզբում միս, հետո հաց, հետո, ասենք, կարտոֆիլ տեղափոխել:
«Եթե գործարանային արտադրության մեքենան ի սկզբանե արտադրված է եղել հաց կամ միս կամ այլ սննդամթերք տեղափոխելու համար, ապա կարող է այդ անձնագիրը ստանալ: Բայց եթե ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձը իր սովորական «Ժիգուլիով», «Մերսեդեսով» կամ «բուդկա–մոսկվիչով», ուզում է առավոտյան բանանի տուփերով մատնաքաշ տեղափոխել, հետո նույն մերսեդեսով գնալ աշխատանքի, ապա չի կարողանա: Նա եթե ուզում է նման գործունեություն ծավալել, ապա պետք է իր մեքենան ձևափոխի ու դարձնի սննդամթերք տեղափոխող տրանսպորտային միջոց»,– ասաց ՍԱՊԾ իրավաբանական բաժնի պետ Արմեն Հակոբյանը:
Նույն մեքենայով անգամ տարբեր ջերմաստիճաններում պահվող սննդամթերքը չեն կարողանա տեղափոխել, քանի որ ապրանքների տեղափոխման պայմանները նույնպես պետք է համապատասխանեն սահմանված տեխնիկական կանոնակարգերին:
«Այսօր պրակտիկայում կան մեքենաներ, որոնք արդեն կահավորված են հացի տեղափոխման համար հարմարեցված դարակներով, ներսից վերանորոգում և հարմարեցնում են պահանջվող չափանիշներին: Մենք երկու տարբերակ ենք առաջարկում: Ասում ենք կամ ունեցիր մինչև երեք տարվա արտադրության հատուկ տվյալ գործառույթն իրականացնելու համար նախատեսված ավտոմեքենա, կամ վերակահավորիր փոխադրամիջոցը, ստացիր համապատասխան փորձագիտական եզրակացություն, դրա հիման և մնացած այլ փաստաթղթերի առկայության դեպքում ՍԱՊԾ–ն նրանց կտրամադրի սննդամթերքի տեղափոխմամբ զբաղվելու թույլտվություն»,– ասաց իրավաբանական բաժնի պետը:
Ի դեպ, փոխադրողին այդ անձնագիրը տրամադրվում է անվճար, մեկ տարի ժամկետով: Եվ եթե ՍԱՊԾ մասնագետները մեքենաները կահավորելուց հետո անգամ որոշ թերություններ հայտնաբերեն, ապա պարտավոր են ուղղորդել, թե ինչը ինչպես պետք է փոխել, որպեսզի մեքենայատերերն էլ կարողանան ապահովել պահանջվող բոլոր նորմերը:
«Որոշման կիրարկման ընթացքում, եթե բացեր հայտնաբերենք կփորձենք շատ օպերատիվ այդ բացերը լրացնել: Փուլ առ փուլ փորձելու ենք կանոնակարգել դաշտը: Մենք վստահ ենք, որ լավ բան ենք անում»,– ասաց ՍԱՊԾ իրավաբանական բաժնի պետ Արմեն Հակոբյանը: