Ստեփան Դանիելյան. ««Սասնա ծռերը» փոփոխությունների հույս ու հնարավորություն չունեցողների վերջին հույսն են». «Փաստ»
«Սասնա ծռերի» հերոս կամ հանցագործ լինելու մասին բանավեճը սկզբունքորեն չի կարող հանգուցալուծվել, որովհետև հիմքում դրված է ոչ թե գաղափարական, այլ կենցաղային խնդիր:
Հանրության շրջանում «Սասնա ծռերի» շուրջ տեսակետների բաժանման առթիվ այս կարծիքին է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը: «ՀՀԿ–ի դիրքորոշումը հասկանալի է, երկրի սուղ ռեսուրսներն իրենք են տնօրինում և որքան հնարավոր է, պետք է այս վիճակը պահպանեն, իսկ դրա համար պետք է մարդկանց ներշնչել, որ զենքով փրկություն չկա: «Ելքի» դիրքորոշումը նույնպես հասկանալի է, պետք է լինել «քաղաքակիրթ» և պնդել, որ ընտրություններով կա ազգին փրկություն, այլապես ինչ գործ ունեն խորհրդարանում: Այլ տեսակետ չեն էլ կարող ունենալ: Նույնպես հիմքում կենցաղային խնդիրն է: Իմիջիայլոց, ԲՀԿ–ն և ՀՅԴ–ն, ի տարբերություն «Ելքի», կարիք չունեն քարոզելու ընտրություններով հարց լուծելու հնարավորության վարկածը, քանի որ նրանք մարդկանց հավատը շահագործելով չեն մտել խորհրդարան և իրենց տեսակետն ավելի հիմնավոր է. ով ուզում է ապստամբել՝ ապստամբեք, ձեր գործն է»:
Ինչ վերաբերում է «Սասնա ծռերին» հերոս համարողների դիրքորոշմանը, ապա ըստ Դանիելյանի՝ «Խաղից դուրս մնացած բնակչության մեծամասնությունը քիչ թե շատ տանելի կյանքով ապրելու շանս չունի, չկա նաև փոփոխությունների որևէ հույս ու հնարավորություն, և բնականաբար, անկյուն քշված մարդկանց վերջին հույսը զենքն է: «Սասնա ծռերն» այդ հույսի խորհրդանիշն են դարձել և նրանց դատել, նշանակում է դատել այդ մարդկանց վերջին հույսը»:
Մյուս կողմից՝ «Սասնա ծռերի» դեպքերի ժամանակ ոստիկանների սպանությունն այսօր որոշակի նույնացվում է «Մարտի 1–ին» կատարվածի հետ: «Փաստի» այս դիտարկմանն ի պատասխան Ստեփան Դանիելյանն ասաց. «Բնականաբար, իշխող վերնախավը կամ համակարգը, իր իշխող և ընդդիմադիր թևերով կարող է ցանկանալ փոխել հանրային դիսկուրսը և այլ դիսկուրս ձևավորել: Դա նույնպես հասկանալի ցանկություն է: Իմ կարծիքով խնդիրը զոհերը չեն: Եթե այդպես մտածենք, ապա կարող են մյուս կողմից դնել ոչ միայն «Մարտի 1–ի» տասը զոհերը, այլև հարյուր հազարավոր մարդկանց արտագաղթը, բանակում ոչ թշնամու գնդակից մահացածների քանակը և այլն: Կարծում եմ, որ այստեղ թվաբանությամբ պետք չէ զբաղվել: Պետք չէ փորձել քանակական վերլուծությամբ զբաղվել: Խնդիրը ստեղծված իրականության քաղաքական գնահատականն է և դրանց պատճառները, որից էլ կարող են բխել ելքեր գտնելու տարբերակները»:
Ըստ քաղաքագետի՝ իշխանությունը կարող է երկար ժամանակ արհամարհել հանրային կարծիքը, սակայն կարող է գալ մի պահ, որ այն դառնա որոշիչ: «Բնականաբար, իշխանության մեջ ընդգրկված անձինք նույնպես անորոշության մեջ են, իրենք էլ են հասկանում, որ այսպես շարունակվել չի կարող, սակայն իշխանության որոշումներ ընդունողները իրավիճակի փոփոխության համոզիչ տարբերակներ չեն առաջարկում»,– տեսակետ հայտնեց Դանիելյանը:
«Փաստի» հարցին, թե մյուս կողմից՝ արդյոք ճիշտ է զինված ապստամբությունը հասարակության վերջին հույս համարել, հատկապես, երբ տեսանք, թե ինչ եղավ արդյունքում, Դանիելյանն ասաց. «Կարծում եմ, որ ճիշտ ու սխալի հարց չկա: Կան ընկալումներ: Ես այդպես եմ տեսնում իրավիճակը, իշխանությունը փորձում է այլ տարբերակ առաջարկել. սպասեք 5 տարի ու էլի փորձեք ընտրությունների միջոցով փոխել վիճակը և այդպես շարունակ: Այլ տարբերակ հանրային դիսկուրսում, կարծես թե, չկա»: