Վիլեն Խաչատրյան. «Կառավարության ծրագրի մի շարք կետերում ֆինանսական բաղադրիչի հետ կապված հիմնավորումները բացակայում են». «Փաստ»
Տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը խոսելով Ազգային Ժողովում Կարեն Կարապետյանի կողմից ներկայացված կառավարության ծրագրից՝ ընդգծեց, որ այն ի տարբերություն նախորդի՝ ավելի ընդգրկուն է:
Տնտեսագետը «Փաստի» այն հարցին, թե ինչ բացեր կարելի է ընդգծել այս ծրագրում, նշեց, որ ծրագրի մի շարք կետերում կապ չի ստեղծվում դրանց ֆինանսական աղբյուրների հետ:
«Եթե նախընտրական փուլում մենք նկատում էինք, որ ընդդիմադիր և իշխանական կուսակցությունները միմյանց մեղադրում էին ծրագրային դրույթների պոպուլիստական բնույթ ունենալու մեջ, ապա գրեթե այդ նույն ոգով է շարժվում նաև կառավարությունը, որովհետև նշված ծրագրային միջոցառումների ծախսային բաղադրիչը, ֆինանսական հիմնավորվածության բաղադրիչը գրեթե բացակայում են»,– նշեց նա:
Վերջինս նաև կասկածի տակ է առնում տնտեսական աճի՝ տարեկան 5%–ի վերաբերյալ հայտարարությունը, ասում, որ նախկինում էլ 7%–ի շրջանակներում էին խոստումները: Բացի այս՝ տնտեսագետը նշում է, որ 5% աճի ապահովումը տնտեսության համար լուրջ զարգացումներ չի ապահովի, որովհետև այդ 5%–ի աճը բնակչության մեծամասնությունն իր վրա չի զգալու: Եվ սա է կարևորագույն խնդիրներից մեկը:
«Ինչ վերաբերում է աղքատության մակարդակի հարցին, որ որոշել են 12%–ով կրճատել՝ այժմյան 32–33%–ից հասցնել 20%–ի մակարդակի, եթե դիտարկում ենք նախկին ցուցանիշները, մասնավորապես՝ 2008–2009 թթ. ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից առաջ, ապա մենք գրեթե մոտեցել էինք այդ մակարդակին, սակայն հետագայում օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով աղքատության մակարդակը սկսեց աճ արձանագրել: Եվ հիմա նշանակում է, որ մենք վերադառնում ենք գոնե 2008 թ. մակարդակին, ինչը մեկ հանգամանք է պարզ դարձնում. ևս 14 տարի գտնվում ենք նույն տեղում: Իսկ շատ ավելի վատ կետ է այն, որ 2008 թ. ունեցել ենք 1,5 միլիարդ դոլարի պարտք, իսկ 2022 թ. մեր պարտքը առնվազն 7 միլիարդ դոլարը կգերազանցի»,– պարզաբանեց Վիլեն Խաչատրյանը:
Նա դժվար իրագործելի չափանիշներ է տեսնում հատկապես արտահանման բլոկի հետ կապված: Տնտեսագետը որոշակի մտավախություններ ունի: Բանն այն է, որ արտահանման բլոկի մեջ սկսում են մտցնել նաև տուրիզմը, որն ինքը ճիշտ չի համարում:
«Արտահանումը հենց առևտրային հաշվեկշռով մեկ առկա ապրանքների և ծառայությունների բլոկն է, և տուրիզմը առանձին հաշվառման տակ է տարվում: Իսկ եթե դիտարկում ենք դա որպես արտահանման զարգացման մոտեցում և դրանով ենք կարողանում արտահանումը ՀՆԱ–ի մեջ դարձնել 40–45%՝ դա այդքան էլ ճիշտ չեմ համարում: Եվ այն, ինչ վերաբերում է, թե մենք կհասնենք արտահանման առումով 45%–ի՝ համարում եմ ոչ իրատեսական: Ես անգամ պետական պարտքի ավելացման, ինչպես նաև կոնկրետ յուրաքանչյուր միջոցառում իրականացնելու ֆինանսական բաղադրիչի հետ կապված մտավախություններ ունեմ, որովհետև դրանց հիմնավորումները և կապը չկա»,– ասաց մեր զրուցակիցը:
Կառավարության բացերը մատնանշելով հանդերձ՝ տնտեսագետը նաև դրական կողմերն է առանձնացնում: Ըստ նրա` կառավարության ծրագրում ՏՏ ոլորտի հետ կապված մի շարք փոփոխություններ կան, որոնք կառավարման համակարգում բարելավումներ կբերեն: Դրանք մասնավորապես էլեկտրոնային ռեգիստրի տարբեր համակարգերն են, որոնք փորձելու են իրագործել էլեկտրոնային կադաստրի և էլեկտրոնային նոտարիատի համակարգեր:
«Կառավարության ծրագրում պրոբացիոն ծառայության, դատական գործընթացների առումով կալանավայրերի հետ կապված բավական շատ ծրագրային դրույթներ կան, որոնք մնում է իրագործել և կյանքի կոչել»,– հավելեց Վիլեն Խաչատրյանը: