Հայաստանից արտագաղթածների սեփական հողերը հարկադիր կվաճառվեն. «Փաստ»
Չնայած ԱԺ 6–րդ գումարման խորհրդարանի մեկնարկի ելույթում Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով արտագաղթի խնդրին, հայտարարեց, որ «առաջիկա տասնամյակների համար մեր գերխնդիրը պետք է լինի... արտագաղթածների վերադարձի նախապայմանների ստեղծումը», կառավարությունը որոշել է հեշտացնել Հայաստանից արտագաղթածներից սեփական հողերը վերցնելու գործընթացը: Խոսքն այն անձանց մասին է, ովքեր հրաժարվել են ՀՀ քաղաքացիությունից:
Այսպես՝ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարված հայերը կզրկվեն իրենց սեփական գյուղատնտեսական հողերից, եթե դրանք չվաճառեն 1 տարվա ընթացքում: Հակառակ դեպքում հողերի հարկադիր աճուրդի հարցով, օրինագծի ընդունման դեպքում, կզբաղվեն համայնքապետերը:
Այլ հարց է, այս փոփոխությունը ինչպե՞ս է հասնելու, ասենք, Ռուսաստանի Չուկոտկայի գյուղերից մեկն արտագաղթած հայ ընտանիքին և ինչպե՞ս են նրանք տեղեկանալու, որ կորցնում են իրենց սեփականությունը: Իսկ եթե հաշվի առնենք, թե քանի հայ է վերջին տարիներին հատկապես մարզերից հեռացել Հայաստանից ու հրաժարվել ՀՀ քաղաքացիությունից, ապա կարելի է պատկերացնել, թե հողային ինչ քանակի աճուրդներ կարող են լինել առաջիկայում:
Ներկայացնում ենք «Փաստի» զրույցը արդարադատության նախարարության իրավական ապահովման վարչության պետ Անահիտ Անտոնյանի հետ:
– Տիկին Անտոնյան, Ձեր նախարարության առաջարկած փոփոխությունը, փաստորեն գալիս է հեշտացնելո՞ւ Հայաստանից արտագաղթացներից հողեր վերցնելու գործընթացը:
– Չէ, չի գալիս հեշտացնելու, ընթացակարգ է սահմանում ընդամենը, որի պայմաններում գյուղատնտեսական հողերի սեփականատերերին, որոնք ՀՀ քաղաքացի չեն, հնարավորություն է տրվում 1 տարվա ընթացքում այդ հողերն օտարել ցանկացած ձևով՝ պարտադիր չի՝ վաճառքով: Եթե ոչ, ապա համայնքի ղեկավարին լիազորություն է տրվում դիմել դատարան հողը՝ հարկադիր կարգով օտարելու համար: Դա պրակտիկայում առաջացած խնդիր է և որոշվել է, որ դրա լուծումը պետք է տրվի:
– Իսկ աշխարհի տարբեր ծայրեր գնացած հայերը ինչպե՞ս պետք է տեղեկանան այս փոփոխության մասին, որ չզրկվեն իրենց հողերից: Մարդու իրավունքը էստեղ չի՞ խախտվի, եթե չտեղեկանան:
– Սա ընդամենը նախագիծ է, որը կարող է փոփոխության ենթարկվել, բայց բոլոր անձանց համար օրենքները հրապարակվում են և ոչ մեկի մոտ օրենքի չիմացությունը պատասխանատվությունից չի ազատում: Հո ամեն քաղաքացու չենք ծանուցում, որ քո մասին էսինչ օրենքն ընդունվել է: Մարդն ուղղակի տեղեկանում է, որովհետև էդ օրենքը հրապարակվել է:
– Իսկ պարտադիր չէ՞, որ Հայաստանից հեռացածները օրենքով տեղեկանան մինչ աճուրդը:
– Չէ, օրենքն ինքը նորմատիվ ակտ է: Տեղեկացվում են անձինք այնքանով, որքանով նորմատիվ ակտը հրապարակվում է: Մամուլի հրապարակումները, կարծում եմ, բավարար են, որ մարդիկ տեղեկանան: Հատկապես, որ էստեղ հաստատ բարեկամներ կունենան, որոնք իրենց տեղյակ կպահեն:
– Իսկ եթե Հայաստանում բարեկամ չունե՞ն:
– Դե դա արդեն ռիսկային է: Ուրմեն հողը կօտարվի, իրենք փոխհատուցում կստանան: Երբ որ համայնքն օտարի աճուրդով այդ հողերը, գումարը տրվելու է սեփականատիրոջը: Հողը փոխհատուցմամբ է օտարվելու շուկայական գնով: Անձին անպայման գումար տալու են:
– Եթե հիշում եք՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդարանի իր ելույթում ասաց, որ առաջիկա տարիներին պետք է անպայման պայմաններ ստեղծվեն, որ արտագաղթացները վերադառնան: Կարծում եք այս փոփոխությունը հակառակ չէ՞ այդ հայտարարությանը:
– Չէ, չեմ կարծում: Հակառակ ուղղությամբ նայեք. պետությունը ՀՀ քաղաքացիներին և հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցողներին հնարավորություն է տալիս, որ ձեռք բերեն սեփականության իրավունքով գույք և ազատորեն տիրապետեն: Պետությունն ամեն ինչ անում է իր քաղաքացու համար, ուստի բոլոր պայմանները ստեղծված են, որ այդ անձինք քաղաքացիությունից չհրաժարվեն կամ հատուկ կացության կարգավիճակը չկորցնեն: Բոլորովին միտում չկա: Սահմանադրությամբ նախատեսված է՝ ովքեր կարող են սեփականատեր լինել:
– Սակայն փաստորեն արտագաղթածներն այսպիսով ամբողջությամբ կկտրվեն Հայաստանից, եթե հողն էլ կորցնեն:
– Չեմ կարծում: Հողերը կամ իրենք կարող են օտարել, կամ փոխհատուցում կտրվի: Ավելի լավ է չէ՞, որ այդ հողերը խնամվեն, քան լինեն էնպիսի հողեր, որոնք տարիներով չմշակվեն: