Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ մյուսների գործով նիստով դատարան են եկել Արա Զոհրաբյանն ու Կարեն Փոլադյանը
Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստին այսօր՝ հունիսի 30-ին, դատարան էր եկել Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը եւ Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը:
NEWS.am-ի թղթակիցը Երեւանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանից հաղորդում է, որ լրագրողների հետ զրույցում Արա Զոհրաբյանը նշեց, որ եկել է փաստաբաններին խուզարկելու հետ կապված ահազանգի հետքերով՝ համոզվելու համար, թե իսկապես խտրական վերաբերմունք կա փաստաբանների նկատմամբ:
Կարեն Փոլադյանը, սակայն, վստահեցրեց, որ փաստաբանները զննության են ենթարկվում օրենքով նախատեսված կարգով, նրանց իրավունքները չեն խախտվում: Տիգրան Հայրապետյանին դատարանի շենք մտնելիս ցանկանում էին զննության ենթարկել, որը դժգոհություն առաջացրեց փաստաբանի մոտ: Տիգրան Հայրապետյանի եւ կարգադրիչների լեզվակռվին լուռ հետեւում էին Կարեն Փալադյանն ու Արա Զոհրաբյանը: Կարեն Փոլադյանը Տիգրան Հայրապետյանին ասաց, որ օրենքով սահմանված զննության պետք է ենթարկվի դատական նիստերի դահլիճ մտնելուց առաջ: Հայրապետյանը հակադարձեց՝ փաստաբանին զննության ենթարկելու փաստը նվաստացուցիչ է եւ իրավունքների խախտում, Կարեն Փոլադյանը, սակայն, վստահեցրեց, որ նիստերի դահլիճ մտնելիս զննության է ենթարկվել նաեւ ինքն ու դատախազները: Արա Զոհրաբյանը միջամտեց Տիգրան Հայրապետյանի եւ Արա Զոհրաբյանի լեզվակռվին` առաջարկելով ոսկե միջինը գտնել, որ փաստաբանը ներս մտնի եւ այլեւս նման խնդիրներ չառաջանան: Ի վերջո, Կարեն Փոլադյանը հայտնեց, որ Տիգրան Հայրապետյանը կարող է մտնել ներս, սակայն, կարգադրիչներին հանձնարարեց ուժեղացված հսկողություն սահմանել փաստաբանի շուրջը` նիստերի դահլիճում:
Արա Զոհրաբյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է Դատական դեպարտամենտի սարքավորումների հագեցվածության հարցը լուծել, որ փաստաբանները նման խնդրի առաջ չկանգնեն: