Բանագետ Ալվարդ Ղազիյանին կհիշեն որպես իր ժողովրդի վաղվա օրով մտահոգվող ազնիվ մարդու
Կյանքի 86-րդ տարում վախճանվել է բանագետ, ժողովրդագետ Ալվարդ Ղազիյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նրա հոգեհանգստի արարողությունը տեղի է ունենալու հուլիսի 4-ին, ժամը 19:00-ին՝ Հրաչյա Քոչար 22 շենքի 8-րդ բնակարանից, իսկ վերջին հրաժեշտի արարողությունը նույն տեղից ժամը 13:00-ին:
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի բանահյուսության, տեքստաբանության բաժնի վարիչ, բգդ. Թամար Հայրապետյանը շատ կարևորեց Ալվարդ Ղազիյանի դերն ու նշանակությունը իրենց ինստիտուտի գործունեության մեջ:
«Ընդգծված քաղաքացիական պարտքի գիտակցության տեր անձնավորություն էր: Նրա համար առաջնայինը պետության, հասարակության, աշխատանքի շահն էր»,- ասաց Հայրապետյանը:
Բանագետը հեղինակել է յոթ տասնյակից ավելի գիտական լրագրային հոդվածներ, գրախոսական հրապարակումներ: Ուշադրության են արժանի նշանավոր հայագետ, բանագետներին, հայազգի ռազմական անվանի գործիչներին նվիրված նրա հոդվածները:
«Ճանաչված բանագետի, իր ժողովրդի վաղվա օրով մտահոգվող ազնիվ քաղաքացու հիշատակը միշտ վառ կմնա իր հարազատների, գործընկերների և ճանաչողների սրտերում»,- նշեց Հայրապետյանը:
Ալվարդ Սարուխանի Ղազիյանը ծնվել է 1930 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Հայկական ԽՍՀ Իջևանի շրջանի Սարիգյուղում` Ղարաբաղից այստեղ տեղափոխված ընտանիքում: 1937 թվականին ընդունվել և 1947 թվականին ավարտել է քաղաքի թիվ 10 հայկական միջնակարգ դպրոցըՆույն թվականին ընդունվել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի «Հայբանասիրություն» բաժինըորն ավարտել է 1960 թվականին։ 1961 թվականի հոկտեմբերին Ալվարդ Ղազիյանն ընդունվել է ՀԽՍՀԳԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հայ ժողովրդական բանահյուսության բաժինըորտեղ աշխատում է մինչև օրսաշխատում էր։
1971 թվականին Ալվարդ Ղազիյանը պաշտպանել է «Հայ ժողովրդական ռազմի և զինվորի երգեր» թեմայով թեկնածուականատենախոսությունըորը տպագրվել է 1989 թվականին։
Ալվարդ Ղազիյանը 1994 թվականից եղել է ԼՂՀ գրողների միության անդամ։
Ալվարդ Ղազիյանը կազմել և հրատարակել է «Հայ ժողովրդական հեքիաթներ» գիտական հրատարակության 13-րդ (Մուշ-Տարոն, 1985) և 14-րդ (Վասպուրական, 1999) հատորները։