«Ոչ հոսանք ենք ծախսում, ոչ գումար ենք վճարում, անվճար օդից տաքանում ենք». Արևային ջրատաքացուցիչներ ունեցող համայնքի ղեկավար. «Փաստ»
Հայաստանի չգազաֆիկացված համայնքներին ջերմային էներգիայով ապահովելու վերաբերյալ վարչապետի հանձնարարականի շրջանակում Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը մշակել և կառավարությանն է ներկայացրել առաջարկությունների մի փաթեթ՝ այլընտրանքային եղանակով խնդրի լուծման վերաբերյալ։
Այն վերաբերում է արևային ֆոտովոլտային պանելների և ջրատաքացուցիչների, պելետային կաթսաների կամ վառարանների կիրառմանը չգազաֆիկացված համայնքներում։ Ըստ նախարարության պաշտոնական հաղորդագրության՝ իրականացված ուսումնասիրությունների և կատարված հաշվարկների հիման վրա յուրաքանչյուր համայնքի վերաբերյալ ներկայացվել է կոնկրետ առաջարկություն և նախապատվությունը տրվել է առաջին հերթին ջրատաքացուցիչների կիրառմանը, ինչը չգազաֆիկացված համայնքների մեծ մասի տաք ջրի խնդրի լուծման լավագույն և փոխշահավետ տարբերակն է
Նախորդ շաբաթ սրա վերաբերյալ քննարման ժամանակ փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը նշել էր, որ ջրատաքացուցիչների կիրառումը միակ տարբերակը չէ և առանձին համայնքների համար հնարավոր է նաև գազաֆիկացման իրականացումը: Հարությունյանը նաև նշել էր, որ գազաֆիկացում կատարելը բավականին ծախսատար է և տնտեսապես չհիմնավորված, իսկ Լեռնամերձ գյուղի օրինակով ցույց է տրվում, որ հնարավոր է մի քանի անգամ ավելի քիչ գումար ծախսելով՝ արևային ջրատաքացուցիչներ տեղադրել:
Ըստ նախարարության լրատվական բաժնի պետ Ռիմա Եգանյանի փոխանցման՝ մարզերից ստացված տվյալների համաձայն այսօր ներկայացված է չգազաֆիկացված 280 համայնք: Եվ այդ չգազաֆիկացված 280 համայնքներից Արմավիրի մարզի Լեռնամերձ համայնքի բնակիչները արդեն մի քանի ամիս է կարողանում են նորմալ կերպով օգտվել բաղնիքից և գիշեր–ցերեկ ապահովված են տաք ջրով:
«Փաստի» հարցին, թե որպես այլընտրանք արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրումը որքանո՞վ է արդյունավետ և արդյոք գյուղացիները գո՞հ են, Լեռնամերձի գյուղապետ Վարդան Միրզոյանը հակիրճ պատասխան տվեց, այն է՝ ընտիր ա:
«Հիմա շատ լավ ա, ընտիր ա հիմա: Ապրիլին տեղադրել են, մայիսին՝ գործարկել»,– ասաց նա:
Հարցին, թե արդեն տարբերությունը զգո՞ւմ եք, պատասխանեց՝ «ոնց չենք զգում, բաղնիք–մաղնիք չունեինք, ոչ կուխնու ջուր, ոչ բաղնիքի: Հիմա գիշեր–ցերեկ բացում ենք, լցվումա առուները, չգիտենք՝ ինչ անենք, եռումա, բլբլդում»:
Միրզոյանի խոսքով մինչ այս ջուրը տաքացվել է կամ էլեկտրականության հաշվին, կամ գեյզերով, կամ էլ՝ ցախով: Եվ ըստ նրա՝ այս խնդրի մասին տարիներ շարունակ բարձրաձայնել են, սակայն ոչ ոք լուծում չէր տալիս:
«Վարչապետին խնդրեցինք, վարչապետը միջնորդեց, էդ լավությունն արեց: Էս տասը տարիա քանի վարչապետա փոխվել, ոչ մեկը չարեց, խաբեցին: Էս վարչապետն արեց, մալադեց»,– ասաց նա:
Գյուղապետը նաև նշեց, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում այս հարցը գյուղի ամենաարդիական խնդիրներից մեկն էր և նոր է միայն լուծում տրվել: Ասում է, որ թեկուզ գազի փոխարեն սա է, բայց ամեն դեպքում գիշեր–ցերեկ տաք ջուր ունեն: Իսկ դրանից էլ ավելի լավ ի՞նչ կարող է լինել:
«Ոչ հոսանք ենք ծախսում, ոչ գումար ենք վճարում, անվճար օդից տաքանում ենք»,– նշեց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ ձմռանն էլ ջրատաքացուցիչների առկա էլեկտրական տեներն էն աշխատեցնելու և գազի փոխարեն հոսանքի վճար կտան, այդ ամիսներին յոլա կգնան: Բացի այդ, նախորդ տարիներին գյուղի յուրաքանչյուր ընտանիք ստիպված էր լինում գեյզերի համար ամսական 7–13 հազար դրամ գումար վճարել, իսկ այժմ միայն խոհանոցի գազօջախի համար են գազ գնում և անձամբ համայնքապետը ամսական 13 հազար դրամի օգուտ է ունենում: