Երևանի ամենամատչելի բնակարանները Նուբարաշենում են. «Փաստ»
Ըստ ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի ամփոփ տեղեկատվության՝ 2017թ. մայիսին հանրապետությունում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել են 15 708 գործարքներ: Այս մասին տեղեկանում ենք Ազգային վիճակագրական ծառայության՝ հունիսի 30–ին ծառայության պաշտոնական կայքում տեղ գտած 2017 թ. սոցիալ–տնտեսական վիճակը բնութագրող հրապարակումից:
Ըստ հրապարակման՝ այս տարվա մայիսին հանրապետությունում վերոնշյալ գործարքներից ամենից շատ իրականացվել է մայրաքաղաքում՝ ամբողջի 38,8%–ը: Երկրորդ տեղում Կոտայքի մարզն է՝ 12,1%–ով, իսկ մնացած մարզերում այդ թիվը տատանվում է 2,6–7,5%–ի սահմաններում:
Միաժամանակ, հրապարակումից տեղեկանում ենք, որ մայիսին իրականացված գործարքների մեծ մասը վերաբերում է օտարմանը և այլ պետական գրանցումներին, երկուսի դեպքում էլ այն կազմում է 28,3%: Գրավադրումն ու ժառանգությունը կազմել են համապատասխանաբար 15,1 և 11,5%, իսկ ամենից քիչ էլ իրականացվել են վարձակալությանը վերաբերող գործարքներ, այն է՝ 4,7%:
Ուսումնասիրության մեջ նաև ներկայացվում է, թե այս տարվա մայիսին որքան են արժեցել Երևանի բազմաբնակարան շենքերի բնակարանների շուկայական միջին գներն ըստ վարչական շրջանների:
Նշենք, որ 1 քառակուսի մետր մակերեսի հաշվարկով շուկայական միջին գները տատանվում են 156–450 հազար դրամի սահմաններում: Բնականաբար մեծ թիվը վերաբերում է Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանին, իսկ ամենից մատչելի բնակարաններ կարելի է ձեռք բերել Նուբարաշենում:
Համեմատաբար միջին գներ են սահմանված մայրաքաղաքի Աջափնյակ, Նոր–Նորք և Մալաթիա–Սեբաստիա թաղամասերի համար, համապատասխանաբար՝ 226 հազար 250 և 230 հազար դրամ մեկ քառակուսի մետրի համար:
Նշենք նաև, որ մայիսին ապրիլ ամսվա համեմատությամբ որոշ վարչական շրջաններում բնակարանների 1 քառակուսի մետր մակերեսի համար նկատելի բարձրացում է տեղի ունեցել: Մասնավորապես դա զգացվել է Երևանի Կենտրոն և Արաբկիր վարչական շրջաններում: Այսպես, եթե ապրիլին կարելի էր Կենտրոնում բնակարանի 1 քառակուսի մետր մակերեսի համար վճարել 427 հազար դրամ, ապա մեկ ամիս անց արդեն 450 հազար դրամ: Ստացվում է, որ 23 հազար դրամի չափով թանկացում է գրանցվել:
Իհարկե թանկացման հետ զուգահեռ նաև բնակարանների 1 քառակուսի մետր մակերեսի համար գնի նվազում է դիտվել: Մասնավորապես այս տարվա մայիսին ապրիլի համեմատությամբ նվազել են Քանաքեռ–Զեյթուն, Նոր–Նորք, Ավան, Էրեբունի և Աջափնյակ վարչական շրջանների բնակարանների գները:
Հատկանշական է նաև այն, որ նախորդ տարվա մայիս ամսվա ցուցանիշների հետ համեմատած Երևանի գրեթե բոլոր վարչական շրջանների բնակարանների գները նվազել են, բացառությամբ՝ Կենտրոնի: Այստեղ հակառակը՝ միայն ավելացում է դիտվել: 2016 թ. մայիսին Կենտրոն վարչական շրջանի տարածքում գտնվող բնակարանների 1 քառակուսի մետր մակերեսի գինը կազմել է 428 հազար դրամ, և ինչպես վերևում էինք նշել այս տարվա ապրիլին այն կազմել էր 427 հազար դրամ, այսինքն՝ նվազել էր, սակայն մեկ ամիս անց կրկին ու կտրուկ բարձրացել: