Արա Մեջլումյան. «Եթե գյուղացու կտրած ծառը համարում եք բիզնես, ապա դա բիզնես է». «Փաստ»
Պարզվում է, որ ամենևին էլ այնպես չէ, որ անտառին ընդհանրապես ուշադրություն չի դարձվում, այլ ուշադրություն է դարձվում այնքանով, որքանով թույլ են տալիս ներկայի հնարավորությունները: Հիմա անտառի հարցը գտնվում է ՀՀ նախագահի և վարչապետի ուշադրության ներքո: Նրանց կողմից արդեն հանձնարարականներ կան անտառի խնդրին առավելագույն հսկողություն սահմանելու համար:
Նախատեսվում է բարեփոխել և՛ անտառի կառավարման համակարգը, և՛ շատ այլ հարցեր, որն ըստ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ–ի Անտառների և անտառային հողերի օգտագործման բաժնի պետ Արա Մեջլումյանի, մինչև այս տարեվերջ թե՛ իրենց, և թե՛ պատկան կառույցների կողմից մանրամասն ուսումնասիրության կենթարկվի:
Նախատեսվում է նաև անտառների կառավարման նոր հայեցակարգի շուրջ քննարկումներն ընդլայնել և հարցի քննարկումը կազմակերպել նաև հասարակական կազմակերպությունների, բնապահպանական նախաձեռնությունների ու բոլոր այլ շահագրգիռ անձանց հետ: Լայնաֆորմատ քննարկման հիմնական նպատակը հանրությանը մանրամասն ներկայացնելն է լինելու, թե անտառների կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու համար ինչ փոփոխություններ են առաջարկվում:
Բայց մինչ այդ փորձենք ներկայացնել հասարակությանը, բնապահպաններին և ինչու ոչ՝ նաև Բնապահպանության նախարարությանն այդքան հուզող անտառը բիզնես ծրագիր չդարձնելու մոտեցման և «Հայանտառ» ՊՈԱԿ–ի կողմից իրականացվող գործընթացները:
Նախ նշենք, որ թեև 2005 թ–ին ընդունված Անտառային օրենսգիրքը հնարավորություն է տալիս, որ հանրապետությունում լինեն և՛ մասնավոր, և՛ համայնքային անտառներ, բայց բարեբախտաբար մասնավորի ձեռքը դեռ չի հասել հայոց անտառներին: Եվ օրենքը ընդունելուց հետո 12 տարի անց էլ մեր անտառները գտնվում են «Հայանտառ» ՊՈԱԿ–ի տնօրինության տակ, որը համարվում է նաև պետության բացառիկ սեփականությունը:
Ինչ վերաբերում է պետական անտառների պահպանությանը, ապա այն իրականացվում է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ–ի կողմից, համաձայն անտառկառավարման պլանների, որը հանդիսանում է անտառային տնտեսության վարման հիմքը:
«Մենք ունենք մի քանի անտառտնտեսություններ, որոնք առ այսօր չունեն անտառկառավարման պլաններ: Այդ անտառներում զբաղվում ենք բացառապես անտառի պահպանությամբ: Դրանք Գյումրիի, Արագածոտնի անտառտնտեսություններն են, որտեղ հատումներ չեն իրականացվում: Մնացած բոլոր անտառտնտեսություններում անտառվերականգնման, անտառօգտագործման և այլ աշխատանքներն իրականացվում են ըստ այդ պլանների: Նույն հատատեղերով իրականացվող հատումները կազմակերպվում և իրականացվում են ըստ կառավարման պլանի: Այդ պլանում նշված է աշխատանքի տեսակը, ձևը, եղանակը, աշխատանքի ձևը, ծավալը և այլն»,– «Փաստի» հետ զրույցում ասաց «Հայանտառ» ՊՈԱԿ–ի Անտառների և անտառային հողերի օգտագործման բաժնի պետ Արա Մեջլումյանը:
Նա թեև չբացառեց անտառներում ապօրինի հատումներ իրականացնելու դեպքերը, բայցև նշեց, որ անկախ նրանից, թե իրենք անտառներում խնամքի, սանիտարական, թե հատատեղ տրամադրելու միջոցով են հատումները կազմակերպում, այնուամենայնիվ այն տարեկան հասնում է մինչև 30 խորանարդ մետր փայտի, բայց այդ փայտն ամբողջ Հայաստանի գյուղացիների պահանջարկը չի բավարարում և այդ պատճառով էլ ապօրինի հատումներ լինում են անտառային գրեթե բոլոր տարածքներում:
Փայտանյութի վաճառքն ըստ պաշտոնյայի իրականացվում է ազատ և բոլորը կարող են գալ, դիմել և փայտանյութ ձեռք բերել: Ինչ վերաբերում է հատատեղերին, ապա իրենք նույնպես ցանկություն ունեն, որ հատատերերը մրցույթով տրամադրվեն տնտեսվարողներին, որպեսզի իրենք պրծնեն այդ գործից էլ, հարցից էլ, ավելորդ գլխացավանքից էլ: Բայց քանի դեռ նման բան չկա, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ–ն է այդ հարցը կարգավորում, հետևյալ սխեմայով:
Հատատեղը, հատկացնում է անտառտնտեսությունը, թույլտվությունը և բացթողումը նույնպես իրականացնում է անտառտնտեսությունը, բայց հատատեղի թույլտվություն ստացած անձն ինքնուրույն, իր ուժերով է գալիս կնքված և հատման համար նախատեսված ծառերը կտրում ու տեղափոխում: Ա. Մեջլումյանը ոլորտում աշխատում է 85 թվականից և բավականին լավատեղյակ է անտառների խնդրին, սակայն չգիտի, թե ոլորտում իրականում կոռուպցիոն ռիսկեր կա՞ն, թե՝ ոչ: Նա գյուղացու կտրած ծառը ոչ կոռուպցիա, ոչ էլ ստվեր չի համարում, քանի որ կարծում է, թե գյուղացուն նախ պետք է այլ էներգակիրով ապահովել, հետո պահանջել, որ ծառ չհատի անտառում:
«Դա է փաստը: Գյուղացին չի կարող անտառի փեշին ապրել ու ծառ չկտրել, ասում է` դա իմ պապենական անտառն է: Նա միայն իր վառելու համար չի ծառ կտրում, այլ տեղում վաճառում է և այլ սոցիալական հարցեր է լուծում: Գյուղացին տեղում է վաճառում, քաղաք բերողն էլ ուրիշ մարդ է: Եթե դա համարում եք բիզնես, ապա բիզնես է, բայց որևէ կահույքագործական ընկերություններում կամ այլ նպատակով օգտագործելու մասին փաստեր չկան: Եթե գիտեք կամ որևէ ճանաչված մարդու անուն գիտեք՝ ասեք»,– ասաց Արա Մեջլումյանը: