Ամասիայում և Ալավերդիում համակարգչային դասընթացների միջին տարիքի և տարեց մասնակիցներին շնորհվեցին հավաստագրեր
Ամասիայում և Ալավերդի քաղաքում ավարտվեցին միջին տարիքի և տարեց (50+) բնակիչների համար առաջին դասընթացները «Азбука Интернета» (Ինտերնետի Այբբենարան) խորագրի ներքո։
Հայալեզու դասընթացներն Ամասիայում և Ալավերդիում «Ռոստելեկոմը» իրականացրեց Վորլդ Վիժն Հայաստանի հետ համագործակցության շրջանակներում Ամասիայի գրադարանի և Ալավերդու «Առաքելություն Հայաստան» ՀԿ համակարգչային սրահներում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դասընթացներն անցկացրեցին տարածքային ծրագրերի երիտասարդ կամավորները համակարգիչներով կահավորված և«Ռոստելեկոմի» ինտերնետ հասանելիությամբ ապահովված սրահներում։ Կամավորները նախապես մասնակցել էին տարեցների դասավանդման առանձնահատկությունների և մոտեցումների վերաբերյալ սեմինար-դասընթացի, տեղեկացել աշխատանքի հոգեբանական և մեթոդական նրբություններին։
Դասընթացի ավարտը ամփոփվեց հավաստագրերի հանձնման արարողությամբ, որի ընթացքում յուրաքանչյուր մասնակից արտահայտեց իր կարծիքը դասընթացի վերաբերյալ։ Մասնակիցները շատ էին կարևորում իրենց ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները, իսկ առավել փորձառուները՝ ծրագրերում նոր գործառույթների և կիրառման եղանակների բացահայտումը։ Նրանց թվում էին մանկավարժներ, ինժեներներ, բժշկական անձնակազմի, գրադարանների ներկայացուցիչներ, այլ մասնագետներ, ինչը միանշանակ խոսում է դասընթացի կարևորության և առկա պահանջարկի մասին։
Քանի որ դասընթացին մասնակցել ցանկացողները շատ էին, առաջիկայում և՛ Ամասիայում, և՛ Ալավերդի քաղաքում կամավոր-դասընթացավարները կշարունակեն իրականացնել ծրագիրը նոր խմբերի համար։
Հիշեցնենք, որ դասընթացի նպատակն է աջակցել միջին և բարձր (50+) տարիքի անձանց շրջանում համակարգչից և համացանցից օգտվելու հմտությունների զարգացմանը, նախագիծը հատուկ մշակում է անցել և հեշտությամբ յուրացվում է թիրախային խմբի կողմից, անցկացվում է «Азбука Интернета» ձեռնարկի միջոցով (www.azbukainterneta.ru)։ Ծրագրի ընդհանուր տևողությունը 12 դասաժամ է, խմբում ընդգրկվում է 50+ տարիքի առավելագույնը 10-ը  մասնակից։
Մասնավորապես, դասընթացի ժամանակ կիրառվող «Азбука Интернета» ձեռնարկում տեղ են գտել  «Աշխատանք տեքստի հետ»,  «Աշխատանք Ինտերնետում», «Տեղեկատվության որոնում Ինտերնետում», «Անվտանգ Ինտերնետ», «Էլեկտրոնային ծառայություններ», «Առցանց գնումներ», «Առցանց շփում» բաժիններն, իսկ հայաստանյան լսարանի համար ներկայացված են ինչպես հայկական պետական կառույցների կայքերն ու առցանց գործառույթները, կոմունալ ծառայություններ ներկայացնող ընկերությունները, այլ կարևոր տեղեկատվական ռեսուրսներ։
Ծրագիրը Հայաստանում իրականացվում է 2015թ․ նոյեմբերից։