ՀՀ և ՌԴ փորձագիտական կենտրոնները համատեղ գործունեության համաձայնագիր ստորագրեցին
Հայաստանում դատական փորձաքննությունների փորձագիտական որակի բարձրացման, դատափորձագետների մասնագիտական հմտություններն և ունակությունները բարելավելու և համատեղ գործունեությունը կարգավորելու նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարության «Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արամ Գահնապետյանը և Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարարությանը կից «Դատական փորձաքննությունների Ռուսաստանի դաշնային կենտրոնի»-ի տնօրեն Սվետլանա Սմիրնովան հունիսի 15-ին ստորագրել են փոխհամագործակցության համաձայնագիր:
ՀՀարդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը նշեց, որ իրավական համագործակցության ոլորտում Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի համար ամենակարևոր գործընկերն է: «Մենքշատենքկարևորումդատափորձաքննության ոլորտում համագործակցությունը մեր ռուս գործընկերների հետ ոչմիայնտեղեկատվության փոխանակման ևօրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ համապատասխան իրավիճակը գնահատելու առումներով, այլև համատեղ գիտական կամ գործնական բնույթի սեմինարներ, կլոր-սեղաններ անցկացնելու, ինչու չէ՝ նաև առանձին դեպքերում փորձաքննությունների անցկացնելու անհրաժեշտության դեպքում միմյանց աջակցելու տեսանկյունից»,-  լրագրողների հետ զրույցում նկատեց նա և հավելեց, որ այս հուշագրի ստորագրումը իրավական հիմքեր է ստեղծում դատափորձագիտական ոլորտում երկու երկրների միջև հետագա համագործակցության համար, ինչպես նաև նախանշում է երկու ծառայությունների միջև հետագա համագործակցության ուղղությունները:
Համաձայնագրի նպատակն է զարգացնել դատափորձագիտական գործունեության ոլորտը և ապահովել դատական փորձաքննությունների ու փորձագիտական հետազոտությունների կատարման բարձր որակը:
«Այս համաձայնագրի կնքումը շատ կարևոր քայլ է, քանի որ մեր երկրները ավելի են սերտացնելու օրենսդրական ոլորտում կազմակերպչական և իրավաբանական հարցերի փոխօգնության տրամադրման ուղղությամբ»,- ընդգծեց Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարարությանը կից «Դատական փորձաքննությունների Ռուսաստանի դաշնային կենտրոնի»-ի տնօրեն Սվետլանա Սմիրնովան և հավելեց, որ վերը նշված համաձայնագիրը նպաստելու է երկու երկրների դա տափորձաքննությունների մեթոդական, պրոֆեսիոնալ հմտությունների և գիտական մակարդակի բարձրացմանը:
Փորձագիտական որակի բարձրացման նպատակով համատեղ աշխատանքներ են կատարվելու միջլաբորատոր պայմաններում, իսկ աշխատակիցների մասնագիտական ունակությունները բարելավելու համար կազմակերպվելու են նաև սեմինար-դասընթացներ, դասախոսություններ, փորձի փոխանակման և գործնական այլ հանդիպումներ:
Իր հերթին ՀՀարդարադատությաննախարարության «Փորձագիտականկենտրոն» ՊՈԱԿ-իտնօրենԱրամԳահնապետյանը շեշտեց, որ Հայաստանում և մի շարք երկրներում առկա են փորձագիտական բնագավառի համընդհանուր խնդիրներ: «Հայաստանում բացակայում է համապետականմոտեցումըփորձագիտականգործունեությանիրականացման վերաբերյալև առկա է դատափորձաքննություններիմասինօրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը, որը կկարգավորի տվյալգործունեությունը իրականացնելու համար պարտադիրլիցենզավորում պահանջելու գործընթացը, դատափորձագետների իրավական և սոցիալակ անպաշտպանվածությունը և մի շարք այլ հարցեր»,- պարզաբանեց նա և հավելեց, որ Հայաստանում դատափորձաքննությունների ոլորտը կանոնակարգված է տարբեր դատավարությունների վերաբերյալ համապատասխան հոդվածներով, ինչը միանշանակ բավարար չէ: «Նմանատիպ խնդիրներ կան նաև այլ երկրներում: Օրինակ` Ռուսաստանում գործում է դատական փորձաքննության մասին օրենք, սակայն բացակայում է ոլորտը կարգավորող համապետական համակարգված օրենք»,- նկատեց Գահնապետյանը:
Հարցին, թե երբ են մեկնարկելու դատափորձաքննության ոլորտը կարգավորող օրինագծի մշակման աշխատանքները, նա ասաց հետևյալը.
«ՀՀ արդարադատությաննախարարությունն արդեն տևական ժամանակ է՝ աշխատանքներ է տանում  համապատասխան օրենքի նախագծի ստեղծման ուղղությամբ. դա բավական մեծծավալիաշխատանքէ, որում, բացիիրավագետներից, ներգրավելու են նաև դատափորձագետներ, որոնք հուշելու են ոլորտին վերաբերող բոլոր այն նրբությունները, որոնք հետագայում զետեղվելու են օրենքի նախագծում»,- ասաց Արամ Գահնապետյանը:
Գազ չի լինի որոշ ժամանակ 18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին. Սրբազան ՊայքարԻնչ է սպասում Telegram-ին․ ՌԴ Թվային նախարարությունը մանրամասներ է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը փորձում է նույնացնել հայրենիքն ու պետությունը․ Արեգ Սավգուլյան«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներով«Անտառի արքա» քանդակը՝ Դիլիջանի խորհրդանիշներից մեկը․ բացահայտելով Հայաստանը (մաս 9)Բարձրագույն կրթությունը ՀՀ քաղաքացիների համար պետք է լինի անվճար․ Ցոլակ Ակոպյան Կրթության բնորոշիչ հատկանիշները պետք է լինեն արժեքն ու որակը․ Մենուա ՍողոմոնյանՀայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան 18-ամյա Միխայել Դոլգովի առեղծվածային անհետացման հետքերով. որտե՞ղ է նա, ո՞ղջ է արդյոքԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Խոշոր վթար՝ Կոտայքում, բախվել են «Hyundai» ու «BMW», վիրավnր կա, ՊՆ ծառայողը վարորդական իրավունքի վկայական չի ունեցելԱնվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետո Խաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներՋուր չի լինի որոշ հասցեներում Եկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասինՆերդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) ՌԴ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Աղոթք նեղության ժամին «Օպել»-ի վարորդը Մարգահովիտ գյուղի գազալցակայանում վճարել է կեղծ թղթադրամով․ նա հայտնաբերվել է «Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձը Մենք չենք ձգտում միջուկային զենք ստեղծել. Իրանի նախագահ Հայաստանն ընդգրկվել է Ռուսաստանի ամենաբարեկամական երկրների վարկանիշային աղյուսակում Մենք չենք համաձայնի Դոնբասից զորքերի միակողմանի դուրսբերմանը. Զելենսկի ԱՄՆ–ում ձերբակալվել է դերասան Շայա Լաբաֆը ՌԴ ՊՆ․ Ղրիմի վրա հարձակման փորձի ժամանակ խոցվել են ուկրաինական անօդաչուներ Ուկրաինայում տարաձայնություններ են ծագել Ռուսաստանի հետ հնարավոր հրադադարի վերաբերյալ. Economist Բռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ Լուկաշենկո Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 18-ից 22-ը Իշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետՄիացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Երկու ռազմական և տեխնոլոգիական տերություններ, Հայաստանի երկու վաղեմի բարեկամներ. Օլիվիե Դըկոտինյի 5,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ալմաթիում Ժնևում ավարտվել են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները․ ի՞նչ է որոշվել Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայում