Հայերը մրցում են խեցգետինն արագ ուտելու մեջ. Երևանի կենտրոնում ընթանում է գարեջրի փառատոն
Կարապի լճի հարակից տարածքում այսօր մեկնարկեց Երևանի գարեջրի ամենամյա 4-րդ փառատոնը: Այս մասին հայտնում է Past.am-ը: Փառատոնը տեղի է ունենում Երևանի քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող «Երևանյան ամառ» եռամսյա միջոցառումների շրջանակներում: Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը, հանդես գալով ողջույնի խոսքով, նշեց, որ համաձայն կանոնակարգի՝ ոչինչ անվճար չի տրվում, չեն օգտագործվելու ապակե տարրաներ և արգելվում է գարեջուր վաճառել անչափահասներին:
«Երևանի գարեջրի փառատոնը նպատակ ունի հանրությանը ծանոթացնել հայկական գարեջրի ավանդույթներին, ինչպես նաև գարեջրի արտադրությամբ զբաղվող հայկական ընկերություններին համախմբել մեկ հարթակում՝ հույս ունենալով, որ տարիներ անց Երևանի գարեջրի փառատոնը կդառնա տարածաշրջանում և ոչ միայն, լավագույն զբոսաշրջային փառատոնը, որի համար շատերը կայցելեն Երևան»,- ասաց Մարիա Բարաղամյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանն էլ շեշտեց, որ քաղաքապետարանը կարևորում է զբոսաշրջային բաղադրիչ պարունակող միջոցառումների կազմակերպումը, ինչպիսին Երևանի գարեջրի փառատոնն է:
Պաշտոնական բացմանը հաջորդեց լարախաղաց Հովսեփ Բեգլարյանի՝ գարեջրի բաժակներով հետաքրքիր ծրագիրը: Այդ ամենը նկարահանվել է գերմանական ընկերության կողմից, որը զուգահեռաբար ֆիլմ է պատրաստում հայկական ազգային ավադույթների մասին: Իր հետաքրքիր ցուցահանդեսով փառատոնը գեղեցկացրեց Հայաստանի ֆիլատելիստների միության անդամ Ռոբերտ Հակոբյանը:
Գարեջրի տոնին ներկայացված էին 11 ընկերություններ, դրանց թվում ` Հայաստանի առաջատար գարեջրի գործարաններ, գարեջրատներ, փաբեր և ռեստորաններ: Տաղավարներում անցկացվեցին տարբեր մրցույթներ՝ արագ ըմպելու, ձողիկով ըմպելու, նրբերշիկի համը որոշելու, գետնանուշն արագ մաքրելու, խեցգետինն արագ ուտելու:
Մրցույթներին կարող էին մասնակցել բոլոր այցելուները: Հաղթոներն արժանացան մրցանակների, իսկ բոլոր մասնակիցները ստացան քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից շնորհակալագրեր: