տեղի  կունենա ՀՀ կառավարության հերթական նիստը:
14:00-ին
Մատենադարանի նիստերի դահլիճում (Մաշտոցի պողոտա 53, նոր մասնաշենք, 3-րդ հարկ)
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Մաշտոցի անվան Մատենադարանի և Թեհրանի Փերիո Կրթասիրաց միության համագործակցությամբ տեղի կունենա Ստեփանոս Երեց Հազարջրիբեցու (18-րդ դար) «Հանգիտագիրք» պատմագրքի գրաբար բնագրի և աշխարհաբար փոխադրությամբ գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը հրատարակվել է Թեհրանի «Ալիք» տպարանում՝ Փերիո Կրթասիրաց միության վարչության նախաձեռնությամբ: Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը մասնակիցներին կփոխանցի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Միջոցառմանը կմասնակցեն Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադը, ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
տեղի կունենա ասուլիս, որի ընթացքում կամփոփվեն «Զորաց քարեր» հուշարձանի տարածքում հնագիտական պեղումների արդյունքները: Ասուլիսի մասնակիցները կխոսեն կենտրոնական դամբարանի պեղումներից հայտնաբերված գտածոների մասին: Ասուլիսի ընթացքում կներկայացվեն նաև պեղումներից հայտնաբերված հնագիտական արժեք ներկայացնող որոշ իրեր: Բանախոսներ՝ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ տնօրենի տեղակալ Կարեն Փահլևանյան, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար, արշավախմբի ղեկավար Աշոտ Փիլիպոսյան։
«Ջրի սակագնի բարձրացում. ինչի վրա է ծախսվում հայ ժողովրդի փողերը: «Վեոլիա ջուր» ընկերության կողմից կառավարության հետ կնքած պայմանագրի շրջանակում լուրջ խախտումներ են արձանագրվել: «Ժողովրդի ձայնը» ակումբը հանդես կգա աղմկահարույց հայտարարությամբ և բացահայտումներով» թեմային կանդրադառնան փորձագետներ Արման Ղուկասյանը և Ծովինար Կոստանյանը:
«Մեդիա կենտրոնում»
տեղի կունենա քննարկում «Գնահատականներ և մտահոգիչ հարցեր «Ինֆորմատիկա»-ի դասագրքերի շուրջ» թեմայով: Բանախոսներ՝ Կրթության ազգային ինստիտուտի ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի վարիչ Ռուզաննա Ստեփանյան, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյան, «Ինստիգեյթ ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամի կրթական ծրագրերի մեթոդաբան Հասմիկ Այվազյան, Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի ծրագրային մասնագետ Սաթենիկ Բարսեղյան:
տեղի կունենա մամուլի ասուլիս՝ «Արմենիա Տուրիստիչեսկայա-2017» ամենամյա մրցանակաբաշխությանն ընդառաջ։ 2017 թվականի աշնանը տեղի կունենա «Արմենիա Տուրիստիչեսկայա-2017»ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որտեղ մրցանակներ են ստանում զբոսաշրջության ոլորտի լավագույնները։ 12 անվանակարգ կա, դրանց թվում՝ Էքստրեմալ տուրիզմի տարվա լավագույն նախագիծ, Ազգային ավանդույթների պահպանման տարվա լավագույն նախագիծ, Տարվա թանգարան և այլն։ Ասուլիսի բանախոսներ՝ «Արմենիա Տուրիստիչեսկայա» ամսագրի տնօրեն Լիլիթ Հովհաննիսյան, ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ռուբեն Փաշինյան, «Արմենիա Տուրիստիչեսկայա» մրցանակաբաշխության ղեկավար Անահիտ Գևորգյան, մրցանակաբաշխության համակարգող Նարինե Սարգսյան։
«Տեսակետ» մամուլի ակումբի
հյուրն է լեզվաբան, մանկ.գիտ.թեկնածու, պրոֆեսոր, Լեզվի պետական տեսչության նախկին պետ Լավրենտի Միրզոյանը: Թեման. «Սեպտեմբերի 8-ին՝ Գրագիտության միջազգային օրվան ընդառաջ: 21-րդ դարի մարտահրավերները փոքրաթիվ ժողովուրդների լեզուներին: Մայրենիի պահպանության հարցը և գրագետ մասնագետների պակասը: Դպրոցների օպտիմալացում: Փողոցների անվանափոխություն»:
«Հոդված 3» մամուլի ակումբում (Թումանյան 26 ա)
տեղի կունենա «Սոսե» միջազգային կինոփառատոնի մամուլի ասուլիսը: Բանախոսներ՝ «Սոսե» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար Ռիտա Խալաթյան, հիմնադիր-տնօրեն Սիմոն Սահակյան, կինոռեժիսոր, պրոդյուսեր, «Սոսե» միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի անդամ Հովհաննես Գալստյան: Նրանք կներկայացնեն հիմնական և մրցութային ծրագրում ընդգրկված ֆիլմացանկը, կինոդիտումների օրերը, ծրագրային այլ մանրամասներ, ինչպես նաև կամփոփեն նախորդ տարիների գրանցած արդյունքները:
հյուրերն են ԱՀԹ տեղեկատվական բաժնի հոգևոր համակարգող Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը, հոգեբան Լաուրա Պետրոսյանը և Շենգավիթ բժշկական կենտրոնի մանկաբարձ-գինեկոլոգ Ռուսուդան Վարդանյանը: Թեման՝ Հայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Մարիամ Աստվածածնի ծննդյան օրը, բոլոր եկեղեցիներում կմատուցվի սուրբ պատարագ, մոր կերպարը մեր օրերում, խնդիրներ, պատասխանատվություն: