Երկու տարվա ազատազրկում` մեկից ավելի անգամ քվեարկելու համար
Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի` սեպտեմբերի 5–ի դատավճռով Արտենի գյուղի բնակիչ Ա. Առաքելյանը, ով մեղադրվում էր 2017 թ. ապրիլի 2–ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրություններին մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու մեջ, դատապարտվել է երկու տարի ազատազրկման: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Ա. Առաքելյանը ընտրությունների քվեարկության օրը ժամը 11:00–ի սահմաններում քվեարկել է Արտենի գյուղի թիվ 18/34 ընտրատեղամասում, որից հետո, ժամը 12:00–ի սահմաններում, վերադառնալով նշված ընտրատեղամաս, փորձել է մեկից ավելի անգամ քվեարկել: Այդ նպատակով անձնագիրը ներկայացրել է ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամին, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքների պատճառով չի կարողացել մեկից ավելի անգամ քվեարկել: Ընտրության մասնակիցներին հաշվառող էլեկտրոնային սարքի կողմից տրվել է ազդանշան այն մասին, որ Ա. Առաքելյանն արդեն իսկ քվեարկել է:
Դեպքի առթիվ 7.04.2017թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34–153–րդ հոդվածի (մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելը) հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ և Ա. Առաքելյանին առաջադրվել էր մեղադրանք: