Հայ փրկարարները մասնակցել են միջազգային դաշտային վարժանքի
ՀՀ  արտակարգ իրավիճակների նախարարության 26 փրկարարից կազմված թիմը սեպտեմբերի 20-ին ակտիվորեն մասնակցել է Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում անցկացվող Եվրամիության «MOLDEX-2017» խորագրով միջազգային լայնամասշտաբ դաշտային վարժանքի գործողություններին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնական կայքից, որի հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Վարժանքն անցկացվել է երեք տեղամասերում, որից երկուսում ներգրավված են եղել նաև հայկական թիմերը:
Սցենարի համաձայն՝ առաջին տեղամասում մասնակի և ամբողջովին փլուզվել է 4 բնակելի շինություն: Բացի հայկական թիմից՝ այստեղ ներգրավված են եղել նաև Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի և Մոլդովայի թիմերը: Փլուզումներից զատ տեղի են ունեցել նաև ճանապարհատրանսպորտային պատահարներ, տուժածներ են հայտնաբերվել բարձրավոլտ սյուների վրա: Ընդհանուր առմամբ՝ եղել է պայմանական 24 «տուժած» և 16 «զոհ»: Վարժանքի այս տեղամասում հայ փրկարարներն իրականացրել են որոնողական աշխատանքներ, փլատակների քանդում-կտրում, պարանային ամրակապման աշխատանքներ, տուժածների որոնում և դուրսբերում:
Երկրորդ տեղամասում, սցենարի համաձայն, գինու գործարանում տեղի է ունեցել պայթյուն, արձանագրվել է ամոնիակի արտահոսք: Այստեղ ներգրավված են եղել Հայաստանի, Ռումինիայի, Չեխիայի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Ուկրաինայի թիմերը: Հետախուզության ընթացքում գործարանի տարածքում հայտնաբերվել են ընդհանուր 7 տոննա զանգվածով տարբեր քիմիական նյութեր: Այս տեղամասում հայկական թիմն իրականացրել է իրավիճակի հետախուզում, արտահոսքերի հայտնաբերում և օգնություն ցուցաբերել 17 «տուժածի»:
Նման միջոցառումներն օգնում են բարձրացնել փրկարարների պատրաստվածությունը և նպաստում են տարբեր երկրների թիմերի միջև համագործակցության արդյունավետությանը»: