Զիջման ևս մեկ քայլ՝ հայկական կողմից
«Փաստ»-ի  հյուրն է քաղաքագետ, «Մոդուս Վիվենդի» քաղաքական, վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը
– Պար՛ոն Պապյան, ՀՀ ԱԳ նախարար Է. Նալբանդյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է վերադարձնել ԼՂ այն տարածքները, որոնց «վերադարձը անվտանգության իմաստով սպառնալիք չի լինի ոչ Ղարաբաղին, ոչ էլ ընդհանրապես հանգուցալուծմանը»: Նախ՝ ի՞նչ տարածքների մասին կարող է խոսք գնալ:
– Այդ ձևակերպումն այնքան լայն է, որ դրա տակ կարելի է ցանկացած տարածք էլ մտցնել: Օրինակ՝ կարելի է ասել, որ ԼՂԻՄ–ի շուրջ գտնվող 7 շրջաններն էլ չեն սպառնում անվտագությանը: Ասվում է՝ «վերադարձը անվտանգության իմաստով սպառնալիք չի լինի ոչ Ղարաբաղին, ոչ էլ ընդհանրապես հանգուցալուծմանը»: Սա նշանակում է, որ այդ տարածքները պետք է տրվեն մինչև հանգուցալուծումը: Այսինքն՝ տաս, հետո սպասես, որ հանգուցալուծում կլինի:
Ես որևէ տարածք չեմ տեսնում, որը կարելի է հանձնել առանց անվտանգությունը խաթարելու: Այն ամբողջական համակարգ է: Մյուս կողմից՝ հիշեցնեմ, տարածքները ազատագրում էինք որպես անվտանգության գոտի: Անգամ նրանք, ովքեր խոսում էին տարածքները հանձնելու մասին, ասում էին, որ դա հնարավոր է միայն համարժեք անվտանգության գործիքների առկայության դեպքում: Այսինքն՝ տալիս ենք տարածքը որպես անվտանգության միջոց, բայց դիմացն ի՞նչ համարժեք միջոց ենք ստանում: Բայց այս պարագայում անգամ դրա մասին խոսք չկա: Սա բացարձակ անընդունելի լուծում է, որովհետև այն ոչ թե խաղաղության կամ անվտագության, այլ ուղղակի պատերազմի կբերի: 1994 թ. զինադադարից առ այսօր տարածքներ կարգավիճակի դիմաց սկզբունքը միշտ էլ դրված է եղել: Հիմա այն ավելի է կոշտացել:
– Իսկ ի՞նչ նպատակ է հետապնդում նման հայտարարությունը:
– Շատ պարզ: Ես դեռ ԵՏՄ–ն անդամակցելու ժամանակ եմ դա ասել՝ Ադրբեջանը ԵՏՄ մտցնելու համար Ղարաբաղի հարցը մանրադրամ մի դարձրեք: Նման հայտարարությամբ ՌԴ–ն հերթական անգամ ուզում է մեր հաշվին սիրաշահել Ադրբեջանին: Սիրաշահում է, որ իր ազդեցությունն ուժեղացնի ու հետո Ադրբեջանին ԵՏՄ մտցնելու հնարավորություն ունենա: Մենք սպասարկում ենք Ռուսաստանի շահերը՝ զոհաբերելով Ղարաբաղը և մեր անվտանգությունը:
– ՄԱԿ–ում Սերժ Սարգսյանը ելույթ ունեցավ ու նշեց, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը կենսական նշանակություն ունի: Նշեց՝ կարգավորման ինչ տարբերակի էլ հանգենք՝ Արցախը չի կարող ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ և վայելել ավելի քիչ ազատություն, քան այսօր ունի: Կարծիքներ հնչեցին, թե նախագահի ելույթն այս մասով առանձնահատուկ էր: Նախորդ ելույթներից տարբերվող շեշտադրումներ կայի՞ն:
– Արցախի մասով չկար, որովհետև այդ առումով Սերժ Սարգսյանը բազմիցս ասել է՝ եթե Ադրբեջանը պատերազմ վերսկսի ՝մենք կճանաչենք Արցախի անկախությունը: Մի կողմ եմ դնում, թե որքանո՞վ է ճիշտ ճանաչումը կապել Ադրբեջանի գործողությունների հետ: Կամ ընդհանրապես որքանո՞վ է ճիշտ Արցախի անկախության ճանաչումը, ես կողմ եմ միացնելուն: Բայց Արցախի անկախության ճանաչման մասին բազմիցս է ասվել: 2016–ի ապրիլին պատերազմ սկսվեց, ասվեց այդ մասին, բայց ո՞ւր է: Սերժ Սարգսյանն իր ասածներն իրագործե՞ց, ճանաչե՞ց: Ասելով չէ: Ամեն ինչ պարզ է դառնում քաղաքական գործիչների ոչ թե խոսքերից, այլ գործերից: Իսկ մենք տեսել ենք, որ խոսքն ու գործը տարբեր են:
– Մոտ է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը: Հնարավո՞ր է, որ բանակցային գործընթացի նոր փուլ սկսվի:
– Եթե նոր փուլ ասելով նկատի ունենք ինչ–որ ճեղքում կամ փոփոխություն, ապա չի կարող լինել, որովհետև Ադրբեջանը միանշանակ պատրաստ չէ: Բոլոր զիջումներն այս կողմից են: Հիմա մենք զիջման ևս մեկ քայլ արեցինք:
Մենք հայտարարել ենք տարածքների միակողմանի հանձնման մասին՝ ոչնչի դիմաց: Նալբանդյանը խոսել է միակողմանի հանձնման մասին: Եթե առաջ կարգավիճակի հստակեցումը տարածքներ հանձնելու հետ կապակցության մեջ էինք դնում, հիմա դա էլ չկա: Որևէ բան էլ հնարավոր չէ: Առաջիկա հանդիպմանը առավելագույնը տարածքներ հանձնելու առումով հստակեցումներ կլինեն: Բայց անկախ նրանից 5 թե 7 շրջան կհանձնեն, ցանկացած տարածքի հանձնում համակարգային փլուզման կբերի: Մենք կկորցնենք Ղարաբաղը, գուցեև ոչ միայն Ղարաբաղը:
Կամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն ՄարուքյանՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել է. Նուբարաշենի ոստիկանների բացահայտումը ԱՄՆ-ում բացահայտել են Չինաստանի հետ սահմանին ռուսական Սու-57 կործանիչներ տեղակայելու պատճառը «Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՎարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդիչով տրանսպորտային միջոցների համար ԱՆ-ից պարզաբանում են՝ ինչու է ուշանում պոլիկլինիկաներում բուժաշխատողների աշխատավարձը Ճանապարհային տեսախցիկները վերահսկում են ոչ միայն արագությունը. ինչ խախտումներ են ֆիքսվում Ընթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման ԱբովյանԼարսը փակ է Մենուա Սողոմոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի դատի մասինTeam Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԱրագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահին դատարանը տնային կալանքից ազատել է Վահագն Խաչատուրյանը պետական այցով կմեկնի Հունաստան Տեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսինՆիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞ ՔԿՀ-ների բարդակը վերացրեք․ վաղը, մյուս օր դուք եք էնտեղ նստելու, ճաշ ուտելու․ պահեստազորի փոխգնդապետՊարտադիր առողջության ապահովագրությունը Հայաստանում՝ ռիսկեր և չլուծված խնդիրներ«Այ անթասիբ, թաթերդ հեռու մեր սրբություններից». Ռուզաննա Ստեփանյանը՝ ՓաշինյանինԿաթողիկոս հանելու և նոր կաթողիկոս նշանակելու իրավունք ունի՞ ՓաշինյանըՄիջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամի հայտարարությունը «Ժամանակակից դառնալ նշանակում է առաջ գնալ, թե՞ դավաճանել սեփական եսին». FairWind ռոք խումբը՝ նոր երգի մասին Մասնակցելու ենք ընտրություններին, որ ժողովուրդը իրական այլընտրանք ունենա․ Ավետիք ՉալաբյանԱրարատԲանկն արժանացել է Mastercard-ի «Excellence in Strategic Marketing մրցանակին Ակցիա դատախազության դիմաց՝ ի պաշտպանություն ԿաթողիկոսիՉկա որևէ իրավական պետություն, որտեղ քրեական գործ հարուցվի հաղթանակած գեներալի կամ հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ.«Համահայկական ճակատ» շարժման անդամ Ի՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՈւմ վարչապետը ասում է «ֆաս», բոլորը գնում են այդ ուղղությամբ․ Նաիրա ԳևորգյանՊայթյուն ռազմական ոստիկանության շենքում, մահացել է 3 մարդ. ՌԴ Մենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԲժիշկը զգուշացրել է այրոցի թաքնված վտանգների մասին «Homplex Mall»-ում ինձ կեղծ ոսկի են վաճառել․ քաղաքացու ահազանգի հետքերով Ի տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ. օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԳործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Ինքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարաված. Արեգնազ ՄանուկյանՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան ՀԷՑ-ի կողմից հայցեր են գնացել ՏԿԵՆ-ի դեմ, բայց կառավարիչը հետ է վերցրել դրանք. Դրա իրավունքը չունի. Դավիթ ՂազինյանՈչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան ՀԷՑ-ում երկիշխանություն է, ինչպես «սքեչում» է ասվում՝ մենք ամեն ինչ գիտենք. Դավիթ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանԳնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան