ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն իր ելույթում ասել է.
Հարգելի գործընկերներ, բարեկամներ
Ինձ մոտ ավելի լավ թիվ է, քան Ձեզ մոտ: Հունվարից օգոստոս ապրանքաշրջանառությունն աճել է 30 տոկոսով: Առաջարկում եմ հետագայի համար հենց այդ ցուցանիշն էլ օգտագործել: Դա նշանակում է, որ մեր երկրները հաղթահարել են տնտեսական դժվարությունների շրջանը, և ապրանքաշրջանառությունը վերականգնվում է: Հուսով եմ, որ ներդրումային համագործակցությունը ևս հետ չի մնա ապրանքաշրջանառությունից: Ամենակարևորը, որ վերջին շրջանում մեր երկրները կարողացան ստանալ ոչ միայն երկկողմ, այլ նաև բազմակողմ  ձևաչափով աշխատանքների՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում փոխգործակցության ճիշտ մոդելը: Այդ օգուտները նշանակալիորեն հենց դրանով էլ պայմանավորված են: Ապրանքաշրջանառության աճը, իմ կարծիքով, նույնպես լավ նշան է, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք: Դա վերաբերում է այդ թվում նաև Հայաստանից Ռուսաստան գյուղատնտեսական մթերքի ներմուծմանը, համագործակցության մի շարք այլ ուղղություններին: Գործընկերները պատրաստվել են, նրանք պատրաստ են ներկայացնել իրենց պատկերացումները, թե ինչ պետք է անել, իսկ մենք մեր աշխատանքը կեզրափակենք փաստաթղթերի ստորագրմամբ»:
Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում էին ինչպես ավանդական, այնպես էլ նոր հեռանկարային ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը: Զրուցակիցները, մասնավորապես, անդրադարձել են էներգետիկայի, արդյունաբերության, ներդրումային, ռազմատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը:
Կարեն Կարապետյանն ու Դմիտրի Մեդվեդևը կարևորել են դեպի երրորդ երկրներ արտահանումը խթանելուն և համապատասխան ներուժ ունեցող ոլորտներում ներմուծման փոխարինումը զարգացնելուն ուղղված համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման նպատակով արդյունավետ մեխանիզմների ստեղծումը և այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը շարունակելու վերաբերյալ հանձնարարականներ են տվել համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին:
Երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացման համատեքստում  Կարեն Կարապետյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը կարևորել են Հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը: Հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը զեկուցել է մինչ օրս տեղի ունեցած 17 նիստերի արդյունքներով իրականացված և ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ: Նա ներկայացրել է առևտրատնտեսական և բիզնես կապերի զարգացման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, տրանսպորտային հաղորդակցության, շինարարության, շրջակա միջավայրի պահպանության, իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործման և այլ ոլորտներում համագործակցության ընթացքը: Մ. Սոկոլովը նշել է, որ բիզնես երկխոսության ամրապնդման և ներդրումային համագործակցության զարգացմանը կնպաստի Հայաստան-Իրան սահմանին՝ Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, և Ռուսաստանի մի շարք խոշոր ձեռնարկություններ պոտենցիալ հետաքրքրվածություն են հայտնել ԱՏԳ-ում մասնակցություն ունենալու կապակցությամբ: Իսկ այս տարվա մարտին ստորագրված համատեղ հուշագրի հիման վրա Հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծումը ևս կխթանի հայ-ռուսական համատեղ փոխշահավետ ծրագրերի նախաձեռնումը, որի շրջանակում ներդրումների իրականացման համար առավել հետաքրքիր և արդյունավետ ոլորտներ են համարվում գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերությունը, տրանսպորտային-լոգիստիկ ենթակառուցվածքները և բարձր տեխնոլոգիաները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև հայ-իրանական սահմանին՝ Սյունիքում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու հնարավորություններին և քննարկել այնտեղ ռուսաստանյան ընկերությունների ներգրավման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:
Երեկոյան ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակության պատվին ՀՀ վարչապետի անունից կտրվի պաշտոնական ընթրիք: