Հաղթանակ ու պարտություն երեք քվեով
Կիրակի հանրապետության 69 համայնքներում կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների քվեարկության մասնակիցների նախնական թիվը 243 հազար 335 է, կամ մասնակցել է ընտրողների 50,06%–ը: Դրանցից 3–ում անց են կացվել համայնքի ղեկավարի արտահերթ ընտրություններ, իսկ 34–ը խոշորացված համայնքներ են:
Ըստ ԿԸՀ կայքի՝ ընտրական տեղամասերում ընտրողների գրանցման նպատակով գործածված թվով 843 տեխնիկական սարքավորումները քվեարկության ողջ ընթացքում աշխատել են անխափան: Քվեարկության ընթացքում առաջացած տեխնիկական խնդիրներին տրվել են օպերատիվ լուծումներ: Քվեարկության ավարտից հետո բոլոր ընտրական տեղամասերում սահմանված կարգով տպվել են ավարտական տեղեկանքները:
Ըստ մեր ամփոփման՝ այս ընտրությունների արդյունքում ունեցանք երկու ԲՀԿ–ական, երկու դաշնակցական, 11 անկուսակցական ու 37 ՀՀԿ–ական համայնքի ղեկավար:
ԿԸՀ կայքում դիտելով ընտրությունների արդյունքները՝ տեսնում ենք, որ ընդամենը մեկ համայնքում է կին գյուղապետ ընտրվել: Խոսքը Գեղաքարի մասին է, որտեղ վերընտրվել է ՀՀԿ–ական Կարինե Մարտիրոսյանը: Նա միակ թեկնածուն էր, և գյուղի 135 ընտրողից 88–ը կողմ է եղել նրա վերընտրվելուն:
Շատուշատ համայնքներում նույնպես միայն մեկ թեկնածու է եղել, քանի որ մեծամասամբ 2–րդ կամ 3–րդ թեկնածուները կա՛մ ինքնաբացարկ են հայտարարել, կա՛մ էլ՝ հետ են վերցրել իրենց փաստաթղթերը: Ու այդ բոլոր համայնքներում էլ միակ թեկնածուն ընտրվել է, քանի որ կողմ քվեարկողների թիվը գերազանցել է դեմ–ին: Օրինակ՝ Կապանում վերընտրվել է Աշոտ Հայրապետյանը, և այստեղ ընտրողների մի զգալի հատված դեմ է եղել նրա վերընտրվելուն: 18 հազար 713 ընտրողից կողմ է քվեարկել 12 հազար 538–ը, իսկ 5073–ն էլ ասել է՝ ոչ: Ու թեև այդ ավելի քան 5 հազար կապանցու դեմ լինելը փոքր թիվ չէ, բայց այնուամենայիվ հաղթել է Հայրապետյանը:
Սա միակ դեպքն է կիրակի օրվա ընտրություններից, երբ ընտրողների մեկ երրորդը դեմ է լինում միակ թեկնածուին: Մնացած դեպքերում տեսնում ենք, որ դեմ քվեարկողների թիվը տատանվում է մի քանի հոգուց մինչև մի քանի տասնյակ ու մի քանի հարյուր:
Շատ հետաքրքիր են նաև այն դեպքերը, երբ երկու թեկնածուների միջև ձայների տարբերությունը տատանվում է մի քանի տասնյակով կամ պարզապես մի քանի թվով: Օրինակ՝ այդ առումով բացառիկ է Արարատի մարզի Նշավան համայնքը: Այստեղ ընտրվել է անկուսակցական Մյասնիկ Հովհաննիսյանը, ով իր հակառակորդ, հանրապետական Պապ Հակոբյանից առավել է եղել ընդամենը 3 ձայնով: Ընդամենը երեք ընտրողի կողմնորոշումը հօգուտ իրեն թույլ է տվել հաղթել այս ընտրություններում:
Շիրակի մարզի Մարմարաշենում արդեն 174 ձայնի առավելությամբ դաշնակցական Կարեն Արշակյանը հաղթել է ՀՀԿ–ական Թորգոմ Սահակյանին, նրանք ունեցել են համապատասխանաբար՝ 1463 ու 1289 քվե: Ծաղկահովիտում նույնպիսի պատկեր է եղել՝ 2467 քվե ստացած անկուսակցական Նորաին Հակոբյանը հաղթել է 2366 քվե ստացած հանրապետական Գոռ Հունանյանին: Մեկ այլ համայնքում էլ՝ Ախթալայում նույնպես ՀՀԿ–ն պարտվել է ինքնառաջադրմամբ հանդես եկած անկուսակցական Արկադի Թամազյանին 176 ձայնով:
Հավելենք, որ կիրակի օրվա ամենաբացառիկ արդյունքները Գորիսում էին, թեկնածուներից Առուշ Առուշանյանը ստացել էր քվեների գրեթե 99%–ը՝ ավելի ստույգ 98,4%: Նրա օգտին էր քվեարկել 12 հազար 945 գորիսեցի, իսկ Սամվել Հարությունյանի օգտին՝ միայն 56:
Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ»Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ»Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ»«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ»Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ»Նոր մանրամասներ Զովունիի զինված միջադեպից. կրակոց արձակած քաղաքացին հայտնաբերվել է Վեհափառի նկատմամբ արգելքը իշխանությունների պառակտիչ ռազմավարության համատեքստում է․ Բեգլարյան Իսրայելը սպառնացել է վերսկսել պատերազմը Գազայում 60 օրվա ընթացքում Նոր մանրամասներ․ Կրակոց՝ Զովունի գյուղի սկզբնամասում․ կա վիրավոր․ կրակոց արձակողը «Hongqi» մակնիշի ավտոմեքենայով բախվել է «Nissan»-ին Պատմության մեջ առաջին անգամ մայր և որդի միասին մասնակցել են ձմեռային Օլիմպիական խաղերին «Թեհրան» հեռուստասերիալի պրոդյուսերին մահացած են գտել Ուժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել է Կաթը մթերվում է 150-160 դրամով, իսկ խանութներում վաճառվում է մինչև 900 դրամով․ պատգամավոր Ֆիզիկական պասիվությունը կարող է մեծացնել շաքարային դիաբետի բարդությունների ռիսկը Զովունի համայնքում կրակոցներ են հնչել Կրկին ձյուն կգա՞․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Օհանավանում հայտնաբերվել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան Դադարեցնե՛լ Վեհափառի և հոգևորականների հանդեպ ճնշումները․ ջավախահայ գործիչների հայտարարությունը Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՌուս դիվանագետները Վանաձորում շնորհավորել են Լենինգրադի շրջափակումը վերապրած կնոջը Մահացել է «Կնքահայրը» ֆիլմից հայտնի դերասան Ռոբերտ Դյուվալը Ադրբեջանական կողմը Արցախի օկnւպացված տարածքները ներառում է զբոսաշրջային ուղղությունների մեջ Մեկ երկրից կամ տնտեսությունից կախվածությունը, հատկապես կարևորագույն մատակարարման շղթաներում, ռիսկ է ներկայացնում․ Ռուբիո Հայաստանում NVIDIA-ի բազմամիլիարդ դոլարանոց ներդրումը հսկայական նշանակություն ունի. Սաակաշվիլի Մեծ Պահքը ժամանակն է ապաշխարության, ասել է թե՝ մտքի փոփոխության. Հայր Ռուբեն Նեթանյահուն փոստով անհայտ նյութ պարունակող ամպուլներ է ստացել Պետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանՎագիֆ Խաչատրյանը կրկին վիրահատվել է «Կրոկուսի» ահաբեկչի համար պահանջել են ցմահ ազատազրկում Հայտնի է Ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հարություն Հարությունյանի արդյունքը Թուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաԿոմիտասի պողոտայում մեքենաների բախման հետևանքով վիրավոր կա Ռուսաստանում մեղրի դեֆիցիտ է սպասվում Սա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանՈղբերգական ավտովթար է տեղի ունեցել Երևան-Երասխ ճանապարհին, վարորդը տեղում մահացել է «Նույն սիրտը, որը մի ժամանակ կոտրվել էր, հիմա բավականաչափ քաջ է կրկին սիրելու կյանքը». Անահիտ Սիմոնյան «Ես գնում եմ իմ երջանկության հետևից, ինձ չփնտրեք, բողոքն էլ հետ վերցրեք». նոր մանրամասներ 15–ամյա աղջկա առևանգման դեպքից Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար Հայաստանը դիտարկում է Երկրի հեռահար զոնդավորման նոր արբանյակներ ձեռք բերելու հնարավորությունը Telegram-ը մեկ օրում փակել է ավելի քան 235 հազար ալիք և խումբ Բարձր եմ գնահատում Լիտվայի աջակցությունը Հայաստանին. Վահագն Խաչատուրյան «Al-Beruniy». Հայ շախմատիստների արդյունքները ՀՀ-ում ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2․489․031 Վաղը տեղի կունենա Արեգակի օղակաձև խավարում Հրապարակվել է ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական թիվը IDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՀունվարին Ադրբեջանը 2,4 մլն դոլարի արտադրանք է արտահանել Հայաստան Արտակարգ դեպքերի թվի աճին զուգահեռ նվազել է զոհերի և տուժածների թիվը․ ՆԳ նախարարն ամփոփել է ՓԾ 2025-ի աշխատանքը